آرشیو
انتخاب نشریه


معراج السعادة (221)

متکبرین در روز قیامت
و حضرت پیغمبر صلی‌الله علیه و آله فرمودند که : «داخل بهشت نمی‌شود هر که به‌قدر یک‌دانه خردل کبر در دل او باشد . و هر که خود را بزرگ شمارد و تکبر کند درراه رفتن ، ملاقات خواهد کرد پروردگار را در حالتی که بر او غضبناک باشد» . و فرمودند که: «خداوند عالم فرموده : کبریا و بزرگی روای من است ، و عظمت وبرتری سزاوار من ، هر که خواهد در یکی از این‌ها با من برابری کند او را به جهنم خواهم افکند» . و فرمودند که: «در روز قیامت از آتش جهنم گردنی بیرون خواهد آمد که دو گوش داشته باشد و دو چشم و یک زبان و خواهد گفت که: من موکل به سه طایفه هستم: یکی متکبرین، دیگری کسانی که با خدا، خدای دیگری را خوانده‌اند و سوم  کسانی که صورت نقش می‌کرده‌اند». و فرمودند که: «سه نفرند که خدای - تعالی - در روز قیامت با ایشان سخن نخواهدفرمود ، و عمل ایشان را پاک نخواهد ساخت ، و عذاب دردناک از برای ایشان خواهد بود : پیر زناکار ، و پادشاه جبار ، و متکبر بی‌خبر» .
 و نیز از آن حضرت مروی است که: «بد بنده‌ای است بنده‌ای که تکبر کند و از حد خود تجاوز نماید ، و پروردگار جبار اعلی را فراموش کند . و خداوند کبیر متعال را فراموش نماید . و بد بنده‌ای است بنده‌ای که به سهو و لهو بگذراند و گورستان و پوسیدن بدن‌ها را در آنجا فراموش کند» . و نیز از آن جناب روایت شده است که :«دشمن‌ترین شما به‌سوی ما ، و دورترین شما از ما در روز آخرت ، پرگویان ، نازک گویان و متکبران‌اند» . و فرمودند که :«متکبرین را در روز قیامت محشور خواهند کرد به‌صورت مورچه‌های کوچک ، که به جهت بی‌قدری که در نزد خدا دارند پایمال همه مردم خواهند شد» . و فرمودند که :«در جهنم وادی‌ای است که او را هبهب گویند و بر خدا ثابت است که هر جبار متکبری را در آن جای دهد» . و از کلام عیسی بن مریم است که :«همچنان که زرع در زمین نرم می‌روید و بر سنگ سخت نمی‌روید ، همچنین دانایی و حکمت جای می‌گیرد در دل اهل تواضع و فروتنی و جای نمی‌گیرد در دل متکبر . نمی‌بینید که هر که سر می‌کشد و سر خود را بلند می‌کند که به سقف رسد ، سقف سر او را می‌شکند ؟
و هر که سرخود را به زیر افکند ، سقف بر سر او سایه می‌افکند و او را می‌پوشاند ؟ » . چون حضرت نوح علیه‌السلام را هنگام رحلت رسید فرزندان خود را طلبید و گفت : شما را به دو چیز امر می‌کنم و از دو چیز منع می‌کنم : منع می‌کنم از شرک به خدا و کبر . و امر می‌کنم به گفتن«لا اله الا الله و سبحان‌الله و بحمده».

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10094/12/106382/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha