آرشیو
انتخاب نشریه


تظاهرات بی‌سابقه علیه محدودیت‌های کرونایی در فرانسه

گروه  بین‌الملل   
قوانین مربوط به محدویت‌های کرونا فرانسوی‌ها را به خیابان‌ها کشانده است .  سه هفته است که اعتراضات گسترده‌ای در فرانسه علیه تشدید مقررات کرونایی ازجمله «الزامی شدن واکسیناسیون» برگزار شده است.
به گزارش دویچه وله، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد بیش از ۲۰۰ هزار نفر روز شنبه ۸ مرداد (۳۱ ژوئیه) به خیابان‌ها آمدند تا علیه واکسیناسیون الزامی و محدودیت‌های جدید کرونایی دولت تظاهرات کنند.
بیش از ۱۸۰ تظاهرات در سراسر کشور برگزار شد. این سومین آخر هفته متوالی است که تظاهرات عظیم کرونایی در سراسر فرانسه برگزار می‌شود. در نخستین هفته اعتراضات ۱۱۰ هزار نفر، در دومین هفته ۱۶۰ هزار نفر و این هفته نیز ۲۰۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کرده‌اند.فرانسه در حال حاضر با چهارمین موج کرونا مقابله می‌کند. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور این کشور قوانین و مقررات تازه‌ای را در اواسط ماه ژوئیه برای مقابله با کرونا اعلام کرد.پارلمان پس از بحث‌ و رایزنی مقررات جدید و جنجالی را تصویب کرد.قوانینی چون موظف شدن فرانسوی‌ها به زدن واکسن و یا ارائه تست منفی کرونا با مخالفت منکران کرونا مواجه شده است.در تظاهرات فرانسوی‌ها افرادی از جریان‌های مختلف و طیف‌های گوناگون شرکت کردند. این ناهمگونی و همچنین وسعت اعتراضات سراسری نگرانی درباره ایجاد یک جنبش جدید «جلیقه زردها» را نیز بیشتر کرده است. قانون مقررات جدید کرونا قرار است از نهم اوت به اجرا گذاشته شود.ژرار دارمانین، وزیر کشور فرانسه در دفاع از مقررات جدید کرونا استدلال کرد که تظاهرکنندگان در مقایسه با چهارمیلیون‌نفری که تنها در سه هفته گذشته واکسینه شده بودند اکثریت نبودند.در حال حاضر حدود ۶۲ درصد از مردم فرانسه حداقل یک‌بار برای مقابله با کرونا واکسن تزریق کرده‌اند. بیش از نیمی از مردم این کشور نیز به‌طور کامل واکسینه شده‌اند.
آنچه رسانه‌های غربی نمی‌گویند
اگرچه شبکه‌ها و رسانه‌های اروپایی از اعتراضات گسترده شهروندان فرانسوی علیه سیاست‌های محدودکننده دولت این کشور در مواجهه با کرونا خبر می‌دهند، اما بخش مهمی  از ماجرای اعتراضات عمومی در این کشور را سانسور می‌کنند. واقعیت امر این است که تظاهرات اخیر در فرانسه که در ابتدا در مخالفت با گواهینامه بهداشتی و واکسیناسیون اجباری برای برخی مشاغل آغاز شد به‌سرعت به خواسته‌های سیاسی و ضد دولت این کشور  تبدیل شد و  نیرو‌های امنیتی برای پراکنده کردن معترضان از ماشین آب‌پاش استفاده کردند.در پاریس، پایتخت فرانسه نیز درگیری میان نیرو‌های امنیتی و معترضان گزارش شده است. معترضان در شهر نانت واقع در غرب فرانسه شعار «آزادی، آزادی» سر دادند.همچنین تظاهرکنندگان در پلاکارد‌هایی که در دست داشتند، به دیکتاتوری ماکرون حمله کردند.۳۰۰۰ نیروی امنیتی و مأمور پلیس طی روزهای اخیر  برای مهار اعتراض‌ها به خیابان‌ها آمده بودند . در پاریس تنش میان نیرو‌های امنیتی و معترضان شدیدتر از دیگر مناطق این کشور بود.در هر حال، سؤال اصلی اینجاست که چرا رسانه‌ها و سیاستمداران غربی که همواره مدعی حمایت از حقوق بشر و دموکراسی هستند، اعتراض گسترده تظاهرکنندگان و سرکوب آن‌ها توسط پلیس را سانسور می‌کنند؟! البته برای رسانه‌هایی که در غرب حقایقی مانند حملات مکرر گروه‌های نژادپرست و افراطی به پناه‌جویان و مسلمانان را سانسور می‌کنند، اساسا پوشش حقایق مربوط به آنچه در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و انگلیس می‌گذرد کمترین اهمیتی ندارد! 
دویچه وله 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10101/1/106859/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha