آرشیو
انتخاب نشریه


یوسف گوهری ،کارشناس تعلیم و تربیت:
بالاترین مقام ستادی از بدنه آموزش و پرورش باشد

گروه اجتماعی
یوسف گوهری در قامت مشاور معاون وزیر آموزش و پرورش و کارشناس تعلیم و تربیت به پرسش‌های ما در حوزه نظام آموزشی پاسخ داده است.
 چرا بحث نوسازی در آموزش و پرورش از طرف شما مطرح شده ؟
ما در آموزش و پرورش یک وضع موجود داریم و باید وضعیتی مطلوب هم داشته باشیم، در وضع موجود با مشکلات ساختاری مواجه هستیم و مدیریت اجرایی نیز مشکلاتی دارد، حتی با مواردی مواجه هستیم که اجازه استفاده کارآمد و اثربخش از وضعیت موجود را با کج‌سلیقگی و یا تنگ‌نظری نمی‌دهد. ازجمله مشکلات ساختاری می‌توان به چند مورد به‌عنوان مشت نمونه خروار اشاره کرد، فاصله طولی و سطوحی مختلف که بین صف و ستاد وجود دارد؛ بین معلم به‌عنوان صف تا وزیر به‌عنوان راهبر ستاد حدود ۱۴ سطح مدیریتی در قالب مدیریت مناطق تا سطوح مختلف مدیریتی در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد که همین  موضوع باعث شده تا هم هزینه‌های آموزش و پرورش را به شکل وحشتناکی بالا ببرد و تصور مصرفی بودن نظام آموزشی را در ذهن بعضی دولتمردان ایجاد نماید و هم از  کارآمدی و اثربخش بودن نیروهای صف یا همان معلمان بکاهد.
 در بحث مشکلات ساختاری آیا به همین فاصله طولی مدیریت می‌توان اشاره کرد؟
قطعا این‌طوری نیست. هم‌اکنون تقریبا به ازای هر ۱۱ نفر که در مدرسه و در قسمت صف مشغول به فعالیت هستند یک نفر به‌عنوان ستاد و در سطوح مختلف اداری مشغول فعالیت  است. این یکی از موضوعات اساسی است که باعث شده آموزش و پرورش  به‌شدت هزینه‌بر باشد و اگر این ساختار اصلاح نشود، چنانچه تمام درآمد حاصل از فروش نفت را به آموزش و پرورش اختصاص دهیم احتمالا باز هم جوابگوی نیازهای آموزش و پرورش نخواهد بود و بعضی از فعالیت‌ها که در آموزش و پرورش صورت می‌گیرد یا ضرورت چندانی ندارد و یا می‌توان با هزینه کمتری انجام داد. مثلا برای 
دانش آموزان بزرگسال هم‌اکنون سه تشکیلات موازی مشغول ارائه خدمت هستند و چندین کارشناس و کارشناس مسئول از بالاترین سطح یعنی وزارتخانه تا سطح منطقه مشغول به فعالیت هستند. 
در ارتباط با مدیریت فعلی آموزش و پرورش چه نکاتی را می‌توان عنوان کرد؟
در دولت‌های یازدهم و  دوازدهم در طول ۸ سال شاهد جابه جایی۴وزیر در آموزش و پرورش بودیم که نمی‌تواند نشانه خوبی باشد. در مورد اخیر هم که وزیر خارج از بدنه آموزش و پرورش انتخاب شد، این فرد شناخت کارشناسی از مسائل صف و ستاد آموزش و پرورش را ندارد مخصوصا در این اواخر که بیش از ۵۰درصد معاونین وزیر هم از خارج از آموزش و پرورش آمدند.
 چگونه می‌توان در دولت جدید  به آموزش و پرورش کمک کرد؟
پویایی و پیشرفت یک ملت درگرو توجه ویژه به آموزش و پرورش توسط تمام ارکان آن کشور است. انتظار جامعه فرهنگی این است که بالاترین مقام ستادی از بدنه آموزش و پرورش باشد. این قدم اول و مهم‌ترین اقدامی است که می‌توان برای کمک به آموزش و پرورش انجام داد اما استفاده کارآمد و اثربخش از امکانات موجود سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین اقدامی است که لازم است به آن توجه شود. باید به دو عنصر کلیدی در آموزش و پرورش توجه ویژه و نگاهی تازه داشت. اول سازمان‌دهی بهینه و استفاده مؤثر از نیروی انسانی موجود و دیگری، رسیدگی به معیشت معلمان و کارکنان مدرسه به‌عنوان طلایه داران و رزمندگان صف مقدم که باید موردنظر و توجه قرار بگیرد. امکانات فعلی و بودجه جاری وزارت آموزش و پرورش در صورتی‌که درست مورداستفاده قرار بگیرد تا حدودی جوابگوی نیازهای آموزشی و پرورشی ماست. اگر نیروی انسانی موجود ساماندهی نشود و همچنان توجه به بخش ستادی و اداری ما نسبت به بخش‌های آموزشی و پرورشی  در اولویت بیشتری باشد و آموزش و پرورش ما پرهزینه و گران اداره شود بعید می‌دانم کل بودجه کشور نیز جوابگوی وزارت آموزش و پرورش باشد. به‌عنوان مثال درحالی‌که آموزش و پرورش بر اساس اعلام مسئولین با کمبود
 ۳۵ هزاری معلم روبه‌روست بخش اداری ما در سه سطح وزارتخانه ، ادارات کل و مدیریت مناطق بدون کمبود نیرو و در بخش‌های فراوانی با تراکم نیرو مواجه است، این تازه شامل مدیریت طولی است. به این معضل باید بخش‌های هم‌عرض که بعضا یک وظیفه را انجام می‌دهند هم اضافه کرد. در بلندمدت باید تربیت حرفه‌ای معلمان و  نیروی انسانی در اولویت قرار بگیرد. هم‌اکنون معیار انتخاب معلم ما برای ورود به کلاس‌های درس که اصلی‌ترین وظیفه آموزش و پرورش است فاقد برنامه‌های بلندمدت و آینده محور است. حضور نیروهای آزاد حق‌التدریس در کلاس‌های درس و عدم تربیت حرفه‌ای معلمان ازجمله مسائلی است که باعث تنزل  منزلت معلمان در جامعه شده است. یکی دیگر از مسائل کلیدی در آموزش و پرورش دانش‌آموز است. این مقوله نیز در سالیان اخیر مورد غفلت قرار گرفته است. حدود ۵ سال از دولت‌های یازدهم و دوازدهم به اجرا شدن و اجرا نشدن سند ۲۰۳۰در آموزش و پرورش گذشت و درنهایت هم مشخص نشد چه کسی طراح اولیه آن بود.  توجه به درون و تقویت معاونت پرورشی بدون ایجاد بار مالی می‌تواند به بازگشت اعتماد مردم به آموزش و پرورش کمک کند. محل اجرای سند تحول آموزش و پرورش معاونت پرورشی است. در سالیان اخیر به‌اندازه‌ای که به سرویس ایاب و ذهاب مدارس توجه شده، بحث‌های آموزشی و پرورشی موردتوجه نبوده است.  عدالت آموزشی یکی دیگر از مباحثی است که در دولت عدالت محور سیزدهم باید موردتوجه ویژه‌ای قرار بگیرد. ما نه‌تنها شاهد ایجاد و رشد مدارس لاکچری در بخش غیردولتی بوده‌ایم بلکه تحت عنوان مدارس خاص دولتی درب مدارس دولتی را به روی مردم بسته‌ایم.  هم‌اکنون بعضی از مدارس دولتی که با نیروی انسانی و امکانات دولتی اداره می‌شوند از مردم شهریه دریافت می‌کنند.بر اساس قوانین موجود درحالی‌که ما باید شاهد سه نوع مدرسه دولتی ( تیزهوشان، شاهد و عادی دولتی) باشیم اما بیش از ۵ نوع مدرسه دولتی فعالیت می‌کند و این عدالت آموزشی را به‌شدت تهدید می‌کند.
   کلام آخرم؟
می‌توان با سازمان‌دهی مناسب نیروی انسانی موجود و کارآمد کردن بخش غیرکارآمد بخش‌هایی از ادارات و مناطق و واحدهای کنونی و توجه به داخل و توجه به بخش‌های مختلف آموزشی و پرورشی و استفاده از تمام ظرفیت کنونی و اهمیت دادن به شرکای آموزشی و استفاده از تمام ظرفیت شوراهای آموزش و پرورش این بخش مؤثر را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.  

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10101/10/106864/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha