آرشیو
انتخاب نشریه


فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس:
اتحاد مشرق زمین برای غربی‌ها سخت است

حانیه مسجودی
فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای بیان کرد: عضویت رسمی ایران در شانگهای می‌تواند برای هر دو جریان کشورهای قدیمی عضو شانگهای و ایران بسیار تأثیرگذار باشد. به‌ویژه برای این سازمان که در طول چند سالی که تشکیل‌شده به‌عنوان یک‌قطب بزرگ تجاری و اقتصادی در منطقه قد علم کرده و تنه به تنه سازمان‌های مهم بین‌المللی می‌زند.
وی افزود: این تأثیرگذاری در شرق یعنی حضور جمهوری اسلامی ایران در این سازمان یک توفیق مضاعف برای کشورمان است. ما حدود ۲۰ سال عضو ناظر شانگهای بوده‌ایم و اخیرا به‌صورت رسمی به عضویت این سازمان درآمده ایم که می‌تواند در زمینه‌های بسیاری ازجمله روابط بین‌الملل، اقتصاد داخلی و خارجی و رونق تولید تأثیرگذار باشد.
مالکی گفت: با توجه به ظرفیت بالای ایران و کشورهای عضو شانگهای می‌توان گفت که شرق به‌تنهایی می‌تواند قطب اصلی اقتصادی و تجاری در دنیا باشد. درحال حاضر دیگر دنیا در غرب و آمریکا خلاصه نمی‌شود و آن‌ها نیز خودشان می‌دانند که ابهتشان روبه افول است. زیرا نمی‌توان خواهان گرفتن استقلال کشورها بود و عمر درازی داشت.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهارکرد: طبیعی است که عضویت رسمی ایران در این سازمان قدرت تجاری و چانه‌زنی ما را در مقابل کشورهای غربی بیشتر می‌کند و حتی برای خود سازمان شانگهای نیز بسیار نکته مثبت و مؤثری است. چراکه به معنای اتحاد  هرچه بیشتر مشرق زمین است و این مسئله برای غربی‌ها خطرآفرین است.او درانتها بیان کرد: عضویت ما در شانگهای در برجام نیز مؤثر است. کریدورهای غیربرجامی افتتاح خواهند شد و می‌بینیم زمانی که تعادل در تعامل ما با کشورها باشد و صرفا بر غرب و آمریکا توجه نکنیم می‌توانیم درهای پیشرفت را به روی خود بازکنیم.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10135/1/110408/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha