آرشیو
انتخاب نشریه


سازمان ملل تنها هشدار می‌دهد! تراژدی تمام‌عیار در یمن

گروه  بین‌الملل
 درحالی‌که از بحران انسانی اخیر در یمن به‌عنوان بزرگ‌ترین بحران جمعی قرن جدید نام‌برده می‌شود، سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های به‌اصطلاح بین‌المللی کمترین اقدامی در مسیر حل‌وفصل واقعی بحران در این کشور صورت نمی‌دهند. از سوی دیگر، رژیم سعودی به بمباران مناطق مختلف یمن ادامه می‌دهد.این در حالی‌است که هرگونه دفاع مشروع مقاومت یمن از سوی غرب و حامیان رژیم سعودی تعبیر به تهاجم می‌شود. 
 گزارشی تکان‌دهنده از یمن 
بر پایه برآورد سازمان ملل پس از هفت جنگ داخلی در یمن دوسوم جمعیت این کشور محتاج دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه هستند. گسترش دامنه درگیری‌ها به‌خصوص در جنوب یمن وضعیت را برای میلیون‌ها نفر غیرقابل‌تحمل کرده است.هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن می‌گوید: حدود ۲۰ میلیون نفر که دوسوم کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند در وضعیتی بحرانی به سر می‌برند و نیازمند دریافت کمک هستند.به گزارش خبرگزاری آلمان دیوید گرسلی در ژنو گفت:خطر گرسنگی جان حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند.بیش از هفت سال از آغاز جنگ داخلی یمن می‌گذرد و درگیری‌های نظامی در این کشور نه‌تنها کاهش نیافته بلکه از ماه‌ها قبل، به‌خصوص در مناطق جنوبی تشدید شده و گسترش‌یافته است.
 فاجعه‌بارترین بحران انسانی جهان
به گفته گرسلی گسترش درگیری‌های نظامی وضعیت انسان‌های بی‌شماری در این کشور شبه‌جزیره عربستان را وخیم‌تر کرده و یمن را به سمت فاجعه‌بارترین بحران انسانی جهان سوق داده است.ائتلاف متجاوز سعودی با حمایت واشنگتن و تل‌آویو  برای حمایت از دولت عبدربه منصور هادی، جنگ علیه شهروندان یمنی  را آغاز کرد.در طول هفت  سال اخیر صدها هزار یمنی براثر بمباران سعودی‌ها و اماراتی‌ها شهید، زخمی یا آواره شده‌اند. در کنفرانسی که به ابتکار سازمان ملل تشکیل شد بسیاری از کشورها وعده دادند کمک‌های انسان‌دوستانه خود برای مردم یمن را افزایش دهند.دیوید گرسلی ضمن تقدیر از «کمک‌های سخاوتمندانه آلمان» ابراز تأسف کرده که از سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری که وعده داده شد تنها دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن در اختیار سازمان ملل قرارگرفته است.معضل اصلی‌تر این است که سازمان ملل نیز این کمک‌ها را به شهروندان یمنی نرسانده و در پازل غرب و سعودی‌ها بازی می‌کند. بی‌دلیل نیست که بسیاری از تحلیلگران، ساختار فعلی سازمان ملل را یکی از عوامل مولد بحران در یمن تلقی می‌کنند. به عبارت بهتر در این معادله نه‌تنها سازمان ملل متحد نقش بازدارنده را ایفا نمی‌کند بلکه خود در کسوت مولد بحران ایفای نقش می‌کند. 
 آتش‌بس با طعم تسلیم! 
مقامات سازمان ملل متحد درصدد القای این گزاره هستند که تنها راه‌حل مواجهه با بحران در یمن، تسلیم شدن مقاومت و در مقابل، تسلط مطلق سعودی‌ها بر این کشور است! هماهنگ‌کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید: تلاش‌ها برای یافتن یک‌راه حل سیاسی برای بحران یمن پیش می‌رود اما آغاز بازسازی این کشور پیش از برقراری آتش‌بس امکان‌پذیر نیست.او هشدار داد: جامعه جهانی نباید اجازه بدهد که یک نسل از شهروندان یمنی در شرایطی رشد کنند که هیچ تجربه‌ای غیر از جنگ و بحران نداشته‌اند.اما این مقام سازمان ملل متحد از نقش بازدارنده خود در این معادله کمترین سخنی به میان نیاورده‌اند! آن‌ها اعلام نکرده‌اند که در مسیر توزیع کمک‌های جهانی به ملت یمن و فراتر از آن، در راستای جلوگیری از تشدید حملات سعودی‌ها و اماراتی‌ها به یمن چه اقدامی صورت داده‌اند. البته مشخص است که سازمان ملل متحد پاسخی در این خصوص برای افکار عمومی دنیا ندارد. 
 شراکت سازمان ملل در بحران یمن
درحالی‌که مسئله فوری اغلب شهروندان یمنی دسترسی به ابتدایی‌ترین نیازمندی‌ها، ازجمله مواد غذایی و دارو و خدمات بهداشتی است، برای بازسازی این کشور بحران‌زده به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در زیرساخت‌ها و تمام بخش‌های اجتماعی و اقتصادی نیاز است که طی هفت سال جنگ و درگیری کاملا ویران‌شده‌اند.میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل چندی پیش‌گفته بود، یمن همچنان درگیر شدیدترین بحران انسانی جهان است و از بیش از ۲۰ میلیون نفری که در آن نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه هستند، وضعیت ۱۲ میلیون نفر بسیار وخیم ارزیابی می‌شود.او می‌گوید طی هفت سال جنگ داخلی حدود چهار میلیون نفر از خانه و کاشانه خود رانده و آواره شده‌اند که فراتر از ۸۰ درصد آن‌ها را کودکان وزنان تشکیل می‌دهند. آیا سازمان‌های بین‌المللی در قبال این فاجعه توجیه و توضیحی برای افکار عمومی دنیا خواهند داشت؟! بدون شک در این میان سازمان ملل ، خود مسئول است و ابراز تأسف آن در قبال آنچه در یمن می‌گذرد، کمترین اهمیتی برای مردم رنج‌دیده این کشور و افکار عمومی جهان نخواهد داشت. 
 سعودی‌ها هزینه سنگینی می‌پردازند
تقابل ریاض با مقاومت یمن، نتیجه‌ای جز شکست و تباهی برای عربستان سعودی و هم‌پیمانان آن ندارد. آنچه امروز در یمن می‌گذرد یک تراژدی تمام‌عیار است.عربستان به‌عنوان کشوری که طی نیم‌قرن گذشته حتی یک گلوله مشقی به سمت اشغالگر اصلی منطقه یعنی رژیم صهیونیستی شلیک نکرده است، هزاران موشک و میلیون‌ها عدد سلاح را در منطقه جابه‌جا نموده و به نسل‌کشی پیروان آخرین و کامل‌ترین دین الهی روی آورده است.عربستان سعودی هم‌اکنون در تقابل مستقیم با انقلاب ملت یمن و خواسته‌های مشروع آن‌ها مبنی بر رهایی از چنگال دیکتاتوری به نام منصور هادی قرارگرفته است. آیا سزای این آزادیخواهی، گلوله و کشتار است ؟به نظر می‌رسد محاسبات غلط و فاجعه‌بار راهبردی و تاکتیکی مقامات
 آل سعود تاریخ انقضایی ندارد اما نتیجه این روند، چیزی جز سقوط و شکست نخواهد بود. امروز مقاومت یمن پس از موفقیت درنبرد نظامی و گفتمانی با دشمنان عبری، عربی و غربی توانسته است فصل نوینی را در معادلات این کشور ایجاد کند. بدون شک این روند تا زمان پیروزی کامل مقاومت و شکست نهایی سعودی‌ها و حامیان آن‌ها ادامه خواهد داشت. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10153/5/111024/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha