آرشیو
انتخاب نشریه


به مناسبت گرامی داشت هفته نیروی انتظامی بررسی شد
امنیت زیر چتر رأفت و قدرت

مصطفی هدایی 
سلحشوران امنیت و اقتدار سال‌هاست که برای حفظ آرامش و امنیت داخلی شهرها و روستاها و مرزها و ... از جان‌ودل مایه می‌گذارند. نیروی انتظامی در جمهوری اسلامی ایران وظایف سنگینی برعهده دارد و ازجمله ارگان‌های نظامی است که مستقیم با جامعه و مردم در ارتباط است. ازاین‌رو فعالیت و اقدامات در این دستگاه بسیار حساس  پیش روی مردم برای قضاوت قرار گرفته است. 
رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت شروع هفته نیروی انتظامی در پیامی به نکات بسیار مهمی اشاره فرمودند: «نیروی انتظامی یکی از ستون‌های استوار امنیت در کشور است. این نقش ارزشمند، در سال‌های اخیر برجستگی بیشتری یافته است. همکاری و کمک به دستگاه‌های متصدی برخی خدمات مردمی، مانند آنچه در تعامل با ستاد ملی مقابله با کرونا دیده شد، نیز جنبه‌ دیگری از ارزش‌های این سازمان است. همه در نیرو -به‌ویژه فرماندهان و مدیران- باید تلاش کنند سطح خدمتگزاری و انجام‌وظیفه را ارتقاء دهند و با کارکرد خود، قدر نیروی انتظامی را نیز در چشم عموم مردم ارتقاء بخشند.» ایشان ضمن استفاده از ستون امنیت در کشور برای نیروی انتظامی و یادآوری تعاملات نیروی انتظامی با دیگر دستگاه‌ها در هم‌افزایی جهت عبور از مشکلات و معضلات، نکته بسیار مهمی را عنوان کردند. ارتقاء بخشیدن قدر نیروی انتظامی در چشم عموم و افزایش سطح خدمتگزاری، از وظایف مهمی است که این نیرو می‌بایست آن را با حدت و شدت بیشتری پیگیری کند. 
دشمنان تمام تلاش خود را می‌کنند تا تصاویری آزاردهنده از نیروهای پلیس در ذهن افکار عمومی شکل گیرد و هرازگاهی شاهد سوءاستفاده از نحوه برخوردها با مجرمین و اراذل‌واوباش هستیم. افزایش قدر نیروی انتظامی در چشم مردم علاوه بر اینکه وظیفه خود نیرو است بلکه رسانه‌ها و صداوسیما نیز باید در این راستا تلاش مضاعفی به کار گیرد. باید سیمای مهربان و مقتدر از نیروی انتظامی در میان تمامی اقشار جلوه‌گر باشد و به خاطر حساسیت کار این نیرو در تعامل با جامعه، نیروها می‌بایست آموزش‌های اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسی را نیز در کنار آموزش‌های نظامی و آمادگی جسمانی داشته باشند. مطمئنا در طول سال‌های اخیر مسئولان امنیت داخلی کشور تلاش داشته‌اند تا سطح اجتماعی نیروی انتظامی در کنار سطح نظامی‌اش ارتقاء پیدا کند و نمود آن را از افزایش نقش اجتماعی نیروی انتظامی می‌توان مشاهده کرد. نیرویی که علاوه بر وظایف سازمانی در مواقع بحرانی به کمک دستگاه‌های دیگر می‌رود و امکانات و تجهیزات خود را در اختیار قرار می‌دهد. 
بدون شک امنیت پایدار ایران که به جزیره ثبات در منطقه پرآشوب غرب آسیا تبدیل‌شده، مرهون دلاور مردی‌ها و مجاهدت‌های نیروهای نظامی، اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی است که هر یک در بخش‌های مختلف داخلی و خارجی در حال افزایش امنیت و اقتدار و مقابله با نقشه‌های شوم دشمنان هستند. امنیت در مرزهای کشور، مقابله با ورود مواد مخدر و قاچاق کالا و ده‌ها وظیفه طاقت‌فرسا و حیاتی، بر عهده نیروی انتظامی است. 
رویه رفتاری نیروی انتظامی مانند یک سکه باید در نظر گرفته شود که یک‌روی سکه می‌بایست اقتدار و صلابت را جلوه‌گر باشد و روی دیگر سکه مهربانی، لطافت و اعتماد را به جامعه نشان دهد. ترکیب این دو امر کار بسیار سختی است و هنر نیروی انتظامی نیز در همین امر نهفته است تا پناه مظلومین و آسیب دیدگان باشد و از سوی دیگر چهره مقتدر و بدون هیچ مصلحت‌اندیشی و ملاطفتی را به دشمنان، برهم زنندگان نظم و امنیت، خلافکاران و اراذل‌واوباش نشان دهد. 
انتقاداتی نیز گاهی از رفتارها و اقدامات برخی از پرسنل نیروی انتظامی ممکن است در رسانه‌ها منتشر شود که این نیرو می‌بایست به‌مانند رهبر معظم انقلاب اسلامی که انتقاد سازنده را برای پیشرفت امور لازم می‌داند، با آغوش باز بپذیرد. سطح تعاملات اجتماعی و فرهنگی نیرو باید با سرعت بیشتری افزایش یابد. متأسفانه کم‌کاری برخی از نهادهای فرهنگی و اجتماعی باعث شده تا چهره‌ای خشن از نیروی انتظامی برای مقابله با ناهنجاری‌ها به جامعه القا شود. یکی از این موارد که در سال‌های اخیر کمتر شده، گشت ارشاد است که تمام کارکرد خوب این گشت با تصاویری از رفتارهای خشن برخی از نیروها به حاشیه می‌رود. به نظر می‌رسد نباید نیروی انتظامی را وارد چنین مقولاتی کرد؛ چراکه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و این وظیفه باید از طریق دستگاه‌های فرهنگی انجام شود. حضور نیروی انتظامی باید در سطح جامعه، امنیت بخش و دلگرم‌کننده باشد و رویکردهایی که می‌تواند به آن آسیب بزنند باید از طریق وزارت کشور اصلاح شود. 
به‌هرحال نیروی انتظامی از ستون‌های امنیت بخش کشور و جامعه است و باید برای پیشبرد اهداف آن ازجمله در ثبات داخلی همواره از سوی تمامی مسئولین و رسانه‌ها موردحمایت مستمر قرار گیرد. تک‌تک نیروهای فعال در این بخش، عزیزان و سروران مردم کشور هستند و ما تا ابد قدردان زحمات و سلحشوری‌های آن‌ها خواهیم بود.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10153/3/111037/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha