آرشیو
انتخاب نشریه


رئیس سازمان پزشکی قانونی:
ایران از کشور‌های تولیدکننده کیت ژنتیک در دنیا ست

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: کیت‌های تولیدشده در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی دارای کیفیتی بسیار بالا و قابل‌رقابت با کیت‌های آمریکایی و آلمانی است و هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران جزء کشور‌های تولیدکننده کیت‌های ژنتیک در دنیا شده است. 
به گزارش خبرگزاری فارس، عباس مسجدی در دیدار با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری کلیاتی از وظایف سازمان و عملکرد آن در بخش‌های تخصصی، آموزشی و پژوهشی را ارائه و به دستاورد‌های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: به دنبال حمایت‌های صورت گرفته و اطمینان به نخبگان جوان و فرهیخته سازمان موفق به ساخت کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر شدیم که در سال جاری توسط رئیس محترم قوه قضائیه از این دستاورد علمی سازمان رونمایی شد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر اینکه تولید و ساخت کیت‌های ژنتیک در داخل کشور از اهمیت بسیار زیادی در ارائه خدمات تخصصی برخوردار است، تصریح کرد: تولید و استفاده از کیت‌های ساخت داخل علاوه بر صرفه‌جویی ارزی در انجام آزمایشات تخصصی، در قطع وابستگی از کشور‌های غربی به‌ویژه در دوران اعمال تحریم‌های ظالمانه بسیار کمک‌کننده است.
مسجدی با اشاره به توانمندی‌های سازمان در تشخیص هویت قربانیان حوادث مختلف در آزمایشگاه‌های ژنتیک پزشکی قانونی اظهار داشت: آزمایشگاه‌های ژنتیک پزشکی قانونی دارای استاندارد‌های بین‌المللی است که با بهره‌مندی از متخصصین ژنتیک و کارشناسان باتجربه و متعهد با بالاترین کیفیت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارشناسی تخصصی در امر شناسایی هویت متوفیان حوادث دسته‌جمعی را انجام می‌دهند.وی در ادامه خواستار حمایت‌های هر چه بیشتر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سازمان پزشکی قانونی کشور به‌ویژه در فعالیت‌هایی همچون تولیدات کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر شد و افزود: با توجه به برخورداری از استاندارد‌های بین‌المللی و کیفیت بالای کیت و دستگاه هموژنایزر تولید داخل، در آینده برنامه صادرات این کیت‌ها را در دستور کارداریم که در این خصوص به حمایت معاونت علمی نیازمندیم.
مسجدی با اشاره به علاقه‌مندی سازمان به همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: معاونت علمی به دلیل ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند شرکت‌هایی را که توانمندی ساخت دستگاه‌های با تکنولوژی بالا (های تک) و قطعات این دستگاه‌ها و نیز تولید مواد مصرفی بخش ژنتیک، سرولوژی، آزمایشگاه سم‌شناسی و پاتولوژی رادارند به سازمان معرفی کند تا بتوان در آینده نیاز‌های سازمان را با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی مرتفع کرد چراکه فعالیت‌ها و خدمات تخصصی پزشکی قانونی تعطیل‌بردار نیست و باید بدون وقفه به مردم ارائه شود.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور به موضوعاتی همچون حمایت از مرکز تحقیقات در اخذ مجوز دانش‌بنیان، تولید، بازاریابی و صادرات محصولات دانش‌بنیان، رفع چالش ساختمان پردیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و ... اشاره و بر لزوم حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در راه‌اندازی واحد فرآوری بافت به‌عنوان یک‌نهاد حاکمیتی تأکید کرد.
در این جلسه همچنین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با استقبال از همکاری علمی با سازمان گفت: در حال حاضر شرکت‌های داخلی در تولید دستگاه‌های
جی سی و ریل تایم پی- سی- ار و سایر دستگاه‌های آزمایشگاهی موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌اند و تاکنون حدود ۱۰۰ دستگاه GC تولید داخل در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز آزمایشگاهی کشور قرارگرفته است.
وی با ارائه توضیحاتی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان خاص و توانایی آن‌ها در تولید کیت‌های ساخته‌شده توسط پزشکی قانونی از آمادگی معاونت علمی ریاست جمهوری برای کمک به سازمان و قطع وابستگی آن به کشور‌های خارجی در تولید و تأمین دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی خبر داد.
معاون علمی ریاست جمهوری به تولید دستگاه hplc نیز اشاره کرد و افزود: این دستگاه باقیمت بسیار مناسب در داخل کشور ساخته و در اختیار مراکز درخواست‌کننده قرارگرفته است.
گفتنی است در این جلسه مقرر شد کمیته‌ای با حضور نمایندگان سازمان پزشکی قانونی کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل و اقدامات بعدی در خصوص همکاری دوجانبه در این کمیته ساماندهی شود.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10187/6/120931/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha