آرشیو
انتخاب نشریه


بدترین خطای دولت استرالیا

گروه  بین‌الملل 
اعلام حزب‌الله لبنان به‌عنوان یک گروه تروریستی از سوی دولت استرالیا، بدترین خطای محاسباتی و راهبردی این کشور در نظام بین‌الملل محسوب می‌شود. کانبرا این اقدام را در راستای تأمین رضایت آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس انجام داده است. پس از انعقاد توافق اوکاس میان استرالیا، انگلیس و آمریکا، دولت کانبرا به بازی مستقیم خود در زمین کاخ سفید و لندن ادامه می‌دهد. بدیهی است که نتیجه این بازی درنهایت به سود دولت استرالیا نخواهد بود. فراتر از آن، مقامات استرالیایی یک‌بار نتیجه همراهی با سیاست‌های اشغالگرایانه آمریکا در دوران ریاست جمهوری بوش پسر را مشاهده کردند. جایی که در آن نظامیان استرالیایی در پروژه اشغال افغانستان و عراق در کنار آمریکا قرار گرفتند. 
همان‌گونه که اشاره شد، انعقاد توافق اوکاس نقش به سزایی در کاهش عقلانیت سیاسی در استرالیا داشته و این کشور را به یک متحد چشم‌بسته برای واشنگتن و لندن تبدیل ساخته است. طی ماه‌های اخیر ، مناسبات استرالیا حتی با برخی شرکای سابق خود مانند فرانسه نیز به دلیل انعقاد پیمان سه‌جانبه اوکاس تیره شده است. در قالب این پیمان، پیمان خرید زیردریایی‌های هسته‌ای فرانسوی از سوی استرالیا نیز فسخ شده است. وزارتخانه‌های خارجه و دفاع فرانسه از آمریکا و استرالیا  به دلیل این رفتار انتقاد کرده و گفته‌اند تصمیم فوق، که منجر به «محرومیت یک متحد و شریک اروپایی» مانند فرانسه از مشارکت ساختارمند با استرالیا می‌شود، نشان‌دهنده عدم همبستگی است و فرانسه از این بابت «متأسف» است.ارزش توافق میان دولت‌های فرانسه و استرالیا که ۵ سال پیش‌امضا شد، در ابتدا ۳۱ میلیارد یورو بود اما به دلیل افزایش هزینه‌ها و نیز تغییرات نرخ ارز به‌مرورزمان افزایش یافت. گروه صنعتی فرانسوی «ناوال» در سال ۲۰۱۶ برای ساخت ۱۲ زیردریایی برقی-دیزلی در استرالیا انتخاب شد اما اکنون، رؤیاهای فرانسه در قبال این قرارداد کلان، جملگی بربادرفته است!
به گزارش یورونیوز، دولت استرالیا روز چهارشنبه سوم آذر اعلام کرد که کشورش گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است. استرالیا در حالی کلیت گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داده است که پیش‌تر فقط فعالیت شاخه نظامی این گروه را ممنوع اعلام کرده بود. رژیم اشغالگر قدس  و ایالات‌متحده آمریکا از مدت‌ها پیش حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، اما بسیاری از کشورهای دیگر علیرغم تروریستی خواندن شاخه نظامی تاکنون از تحریم شاخه سیاسی این گروه خودداری کرده‌اند، زیرا بیم دارند که چنین اقدامی موجب اختلال در روابط آن‌ها با مقامات لبنانی شود.
استرالیا انگیزه خود از اتخاذ چنین تصمیمی را در بیانیه خود مشخص نکرده ولی آنچه مشخص است اینکه از این به بعد فعالیت این سازمان ازجمله فعالیت‌های مالی و بانکی در استرالیا ممنوع است. لبنانی‌های بسیاری در استرالیا زندگی می‌کنند و این تصمیم درست درزمانی اتخاذشده که بحران اقتصادی در لبنان تشدید شده است. حدود ۸۰ درصد مردم لبنان زیر خط فقر هستند و برای تأمین مایحتاج اولیه خود با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. از کمبود مواد خوراکی گرفته تا قطعی مداوم برق و مشکل سوخت.این در حالی است که علی‌رغم فشارهای سخت اقتصادی و سیاسی از سوی بازیگران غربی ،  حزب‌الله همچنان حضور پررنگی درصحنه سیاسی لبنان دارد .قرار است در ماه مارس آینده در لبنان انتخابات برگزار شود و بخشی از ملت لبنان خواستار تغییرات وسیع و چرخش نخبگان سیاسی و از همه مهم‌تر کنار گذاشتن سیاستمدارانی هستند که اکثر آن‌ها را «فاسد» می‌دانند.
یورونیوز

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10187/5/120933/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha