آرشیو
انتخاب نشریه


اعتراضات سراسری در ترکیه آغاز شد
سقوط آزاد لیر و اردوغان

گروه بین‌الملل 
 رجب طیب اردوغان کنترل خود بر معادلات اقتصادی ترکیه را در عمل ازدست‌داده و قدرت مهار کاهش دنباله‌دار ارزش لیر در برابر دیگر ارزهای جهانی را ندارد. ارزش «لیر» ترکیه همچنان در سراشیبی سقوط قرارگرفته و اعتراضات گسترده‌ای را در این کشور به همراه داشته است.کاهش ارزش «لیر» و بحران اقتصادی در ترکیه موج اعتراضات را به همراه داشته است. سه‌شنبه‌شب برخی از شهر‌های ترکیه شاهد تظاهرات بودند.ویدئو‌ها و تصاویر منتشر شده، تظاهرات در شهر‌های استانبول و آنکارا را نشان می‌دهند.نیرو‌های پلیس در شهر‌های ترکیه و به‌ویژه آنکارا و استانبول اقدام به مسدود کردن مسیر‌ها در برابر معترضان کرده‎اند.علاوه بر این نیرو‌های پلیس ترکیه، موانعی را در برابر معترضان در میدان «تقسیم» قرار داده‎اند.از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ارزش «لیر» در مسیر سقوط قرارگرفته و کاهشی ۴۵ درصدی را تجربه کرده است.علاوه بر آنکارا و استانبول، برخی شهر‌های دیگر ترکیه نیز شاهد تظاهرات بودند؛ در شهر «باتیکنت» در نزدیکی پایتخت ترکیه، معترضان با سر دادن شعار‌هایی خواستار استعفای «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور این کشور شدند.اعتراضات در سایر شهرهای ترکیه نیز گسترش‌یافته و پیش‌بینی می‌شود شاهد استمرار آن باشیم. 
 اردوغان به کارهای نمایشی اعتیاد پیدا کرده است
روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت که رئیس‌جمهور ترکیه به انجام کارهای نمایشی در سطح بین‌المللی با هدف افزایش محبوبیت داخلی خود اعتیاد پیدا کرده است. روزنامه نیویورک‌تایمز به قلم «کارلوتا گال» مدیرمسئول این روزنامه در استانبول در گزارشی نوشت که «رجب طیب اردوغان» در داخل ترکیه به‌شدت احساس ضعف می‌کند و ازاین‌رو  دست به کارهای نمایشی در سطح جهانی می‌زند.
به نوشته این روزنامه، مقامات اسکاتلند در اجلاس آب‌وهوایی «گلاسکو» درخواست دولت ترکیه برای حضور یک کاروان امنیتی بزرگ در کنار اردوغان را رد کرده بودند و این همان دلیلی بود که رئیس‌جمهور ترکیه از حضور در این اجلاس انصراف داده و از ایتالیا به ترکیه بازگشته بود. اردوغان اصرار داشت که همانند جو بایدن یک کاروان امنیتی چشم‌گیر او را در این سفر همراهی کنند و او بتواند تصویر اسکورت امنیتی خود را در داخل ترکیه دستمایه تبلیغ قرار دهد اما مخالفت مقامات اسکاتلند او را به‌شدت عصبانی کرده بود. «کارلوتا گال» در چرایی این رفتار اردوغان نوشت که او به‌طور جد در سطح داخلی و خارجی احساس ضعف سیاسی می‌کند و ازاین‌رو به انجام تاکتیک‌های قدیمی و تکراری برای کسب محبوبیت داخلی همچنان ادامه می‌دهد. او عدم حضور اردوغان در اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو را نمایش او برای چهره‌سازی از خود در انتخابات ۲۰۲۳ دانسته است. 
او افزود: «اردوغان ۱۸سال است که در قدرت حضور دارد و ازاین‌رو خوب می‌داند که چگونه بازی کند، اما بااین‌وجود امروزه ازلحاظ سیاسی بیش از هر دوره دیگری ضعیف شده است.»
 سیاست خارجی نامتوازن اردوغان
در کنار این موارد، باید به سیاست خارجی نامتوازن و شکست‌خورده اردوغان نیز اشاره کرد. سیاستی که در گروی ایجاد بحران و تنش در مناطق دیگر ازجمله قره‌باغ و حتی مناطق مرزی عراق و سوریه می‌باشد. «سنان اولجان» رئیس مرکز پژوهش‌های اقتصادی و سیاست‌خارجی استانبول نیز به نیویورک‌تایمز گفت که اردوغان از سیاست خارجی برای بهبود چهره خود در یک دهه گذشته در داخل ترکیه استفاده کرده است.»
«سونور چاگابتای» مدیر میز ترکیه در اندیشکده واشنگتن نیز گفت که اردوغان نگران و از اینکه قدرت را از دست بدهد، ترسیده است.اردوغان به مدت خیلی طولانی در قدرت است اما اکنون مشخص است که قدرتش را ازدست‌داده و بسیار خسته است. او دیگر نمی‌تواند به رقابت ادامه  دهد.» سیاست‌ها و رفتارهای ترکیه در سال‌‌های گذشته به‌طور فزاینده‌ای به سمت تنش‌زایی و ایجاد مشکلات خرد و کلان برای همسایگان و کشورهای منطقه پیش رفته است و سیاست «تنش صفر با همسایگان» که بخش مهمی از راهبرد حزب عدالت و توسعه در سال‌های اولیه به قدرت رسیدن این حزب را تشکیل می‌داد، رنگ باخته و  ترکیه به رهبری اردوغان در سال‌های بعد به تنش حداکثری با بسیاری از کشورهای منطقه رسیده است. 
 اوضاع بحرانی در آنکارا 
این گزارش در حالی منتشر شده است که اوضاع اقتصادی ترکیه در ماه‌های گذشته به‌شدت بحرانی بوده به‌گونه‌ای که ارزش لیر از ۱/۱۷ لیر در برابر دلار در آگوست سال ۲۰۰۸ به حدود 14 لیر در برابر دلار طی روزهای گذشته رسیده است.از سوی دیگر حزب عدالت و توسعه با انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۳ مواجه است و طبق آخرین نظرسنجی‌ها میزان محبوبیت اردوغان در پی بحران لیر، رکود شدید و بحران دولت مرکزی با کردها در سه سال گذشته به‌شدت پایین آمده است. مؤسسه نظرسنجی ترکیه‌ای «ماک» نیز در تازه‌ترین گزارش خود که در پنجم آبان‌ ماه منتشر شد، نوشت که خشم و عصبانیت در جامعه ترکیه وجود دارد و در نظرسنجی صورت گرفته در خصوص رأی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو ۴۲ درصد گفته‌اند که به اردوغان رأی نخواهند داد و ۳۷ درصد هنوز حامی او هستند که با توجه به استمرار روند کاهشی لیر، از میزان هواداران وی نیز کاسته شده است. برخی مؤسسات نظرسنجی معتقدند که اکنون محبوبیت اردوغان به حدود 25 درصد کاهش پیدا کرده است. «محمد علی کولات» رئیس این مؤسسه به روزنامه زمان ترکیه گفت که اردوغان همان‌طور که حزب عدالت و توسعه را به جایگاه و قدرت کنونی رساند، همان‌گونه نیز عامل شکست و افول آن خواهد شد.
موسسه نظرسنجی «متروپل» اعلام کرد که در نظرسنجی اخیر ۵۳/۷ درصد از رأی‌دهندگان ترکیه عنوان کردند که حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در انتخابات عمومی ۲۰۲۳ شکست خواهد خورد. بر اساس این گزارش، تنها ۳۷/۸ درصد از شرکت‌کنندگان دهندگان بر این باورند که حزب عدالت و توسعه در قدرت باقی خواهد ماند. در میان رأی‌دهندگان به حزب جنبش ناسیونالیست (MHP) نزدیک به حزب حاکم، ۵۵/۲ معتقدند حزب عدالت و توسعه در باقی خواهد ماند  و تنها ۳۸/۳ درصد فکر می‌کنند که این حزب سقوط می‌کند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10187/5/120934/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha