آرشیو
انتخاب نشریه


محمود عباس زاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
اجرای سند 25ساله همکاری ایران و چین پلی برای برون رفت از اوضاع فعلی است

گروه سیاسی
محمود عباس زاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» در مورد سفر وزیر امور خارجه کشورمان به چین در خلال مذاکرات هسته‌ای وین بیان کرد: رئیس جمهور از ابتدای کار دولتش تأکید کرده بود که مبنای سیاست خارجی تعامل با تمام کشورها به ویژه کشورهای همسایه و متحدان شرقی است این توسعه ارتباطات در حال انجام و می‌تواند اثرات بسیاری بر اقتصاد و حتی روابط بین الملل جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
وی افزود: متأسفانه اکنون مدت‌هاست ارتباط ایران و چین از لحاظ توسعه راهبردی عقب مانده است و چین تاکنون بهترین شریک ایران در زمان تحریم ها بوده و بر خلاف سایر کشورها با وجود تحریم های همه جانبه آمریکا قطع نکرده است.
عباس زاده گفت: آن‌طور که گفته شده و به نظر می‌رسد هدف اصلی سفر وزیر خارجه به چین صحبت و رایزنی در مورد اجرای سند ۲۵ ساله همکاری بین دو کشور است.
این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: اجرای این سند در شرایطی که آمریکا ایران را تحریم کرده و از طرفی چین به منابع نفتی و ظرفیت های ایران نیاز دارد می‌تواند پل عبور از مسائل و مشکلات فعلی باشد. سندی که هجمه های بسیاری به آن وارد شد درحالی هنوز اجرایی نشده است که چین مانند این سند با بسیاری از کشورها به امضا رسانده است.
وی تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بارها به تعامل دوطرفه با تمام کشورها به جز رژیم صهیونیستی تأکید دارد و بارها اعلام کرده است که به دنبال صلح و دوستی است. اما نفع جبهه غرب در گسترش ناتو و فروش سلاح و ایجاد ناامنی در کشورهای دارای منابع است و ایران برای آن‌ها سد بزرگی محسوب می‌شود.
عباس زاده در انتها تصریح کرد که تقویت ارتباطات با کشورهای دوست و همسایه ازجمله مهم‌ترین نیازهای امروز است و اصلی‌ترین وظیفه دولت سیزدهم احیای این ارتباطات است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10229/3/123388/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha