آرشیو
انتخاب نشریه


عطا بهرامی ،کارشناس اقتصاد بین‌الملل:
بی‌اعتنایی به شرق در دولت گذشته فرصت‌های زیادی را سوزانده است

گروه سیاسی
عطا بهرامی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به چین بیان کرد: واقعیت این است که ایران و چین ۱۰ سال از ارتباط و پیشرفتی که می‌توانستند با یکدیگر داشته باشند عقب افتاده‌اند. ارتباطی که الزامات نظام بین‌المللی ایجاد می‌کند با یکدیگر کار کنند.
وی افزود که این عقب‌ماندگی به دلایل مختلفی از جمله این که دولت قبلی اعتقادی به همکاری با چین نداشت و تمام وقتش را صرف برجام و ارتباط با غرب می‌کرد، است. همین امر باعث شد این ارتباط عقب بیفتد. از طرفی چینی‌ها گزینه دیگری غیر از ایران ندارند چرا که در منطقه غرب آسیا ایران ستون خاورمیانه است و جمهوری اسلامی در همین حال با غرب به دلیل توسعه ناتو درگیر است از این جهت به نفع دو طرف است که با یکدیگر کار کنند.
بهرامی ادامه داد: بنابراین این الزام باید سریع‌تر انجام شود تا بیشتر از این عقب نمانیم. لذا باتوجه به مورد مذکور سفر فعلی وزیر امور خارجه کشورمان بیشتر برای تمرکز بر اجرای سند ۲۵ ساله است، زیرا اکنون ایران با چین در حالت عادی تعامل خوبی با یکدیگر دارند. حتی از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و همه‌جانبه چینی‌ها با ایران همکاری کردند و این ارتباط را قطع نکردند. این کارشناس بیان کرد: حال این که پروژه شرق هراسی به راه افتاده اقدام عجیبی است. چراکه چین خودش شریک اقتصادی اول بسیاری از کشورهای اروپایی و توسعه یافته است. اما در ایران طوری وانمود می‌کنند که ارتباط با چین به ضرر و زیان ملت است و قرار است ایران رسمی مستعمره چین  باشد. درصورتی که واقعا این‌طور نیست و این پروژه تناقض ایجاد می‌کند.
بهرامی اظهارکرد: در حال حاضر چین با بسیاری از کشورهای منطقه شرقی و غربی قراردادهایی مانند سند ۲۵ ساله به امضا رسانده و مدت‌هاست آن را اجرایی می‌کند.او می‌گوید: حال که ایران به دنبال سرمایه‌گذاری خارجی است، بهتر است تأکید کنیم که ارتباط با چین و سند ۲۵ ساله از برجام نمی‌گذارد و ربطی به آن ندارد. نکته لازم این است که بعد از بازگشت وزیر امور خارجه کشورمان از چین باید بلافاصله نکات تخصصی این سند اجرایی شود.بهرامی درانتها عنوان می‌کند که متأسفانه ستاد قرارداد با چین نه در دولت روحانی و نه در دولت رئیسی خوب کار نکردند و از این جهت سیستم اداری باید در کنار اقدامات دیپلماسی کار کند تا این سند اجرایی شود. این روزها مهم‌ترین مسئله اجرای این سند است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10229/3/123389/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha