آرشیو
انتخاب نشریه


13 میلیون یمنی در معرض مرگ قرار دارند
سازمان ملل؛ قاتل یا نجات‌بخش؟!

گروه بین‌الملل
درحالی‌که محاصره‌ بی‌رحمانه   یمن توسط سعودی‌ها و اماراتی‌ها ادامه دارد، سازمان ملل متحد بدون آنکه اقدامی در راستای جلوگیری از این محاصره صورت دهد صرفا در مقام یک هشداردهنده ظاهرشده است! 
سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرده است  که میلیون‌ها یمنی در بحبوحه کمبود مواد غذایی، گرسنگی فزاینده‌ای را تجربه می‌کنند.به گزارش خبرگزاری «آناتولی» سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد در توییتی نوشت: «خانواده‌های آواره در یمن به دلیل قطع کمک‌های غذایی با گرسنگی فزاینده مواجه هستند.»
این سازمان اعلام کرد که بیش از نیمی از چهار میلیون آواره یمنی در مناطقی زندگی می‌کنند که به‌عنوان وضعیت غذایی اضطراری طبقه‌بندی‌شده‌اند.این نهاد با اشاره به اینکه بودجه سازمان‌های امداد و کمک سازمان ملل در یمن ازجمله برنامه جهانی غذا گفت: «در ژانویه، میلیون‌ها نفر جیره غذایی کاهش‌یافته ،دریافت خواهند کرد.»
 بحرانی که ادامه دارد 
یمن از سال ۲۰۱۴،درگیر خشونت و بی‌ثباتی بوده است و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی وضعیت را وخیم‌تر کرده و یکی از بدترین بحران‌های انسانی در جهان را ایجاد کرده است، به‌طوری‌که نزدیک به ۸۰ درصد یا حدود ۳۰ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و بر اساس برآوردهای سازمان ملل بیش از ۱۳ میلیون نفر درخطر گرسنگی هستند.
«شرستی ترومسدال» نماینده ویژه نروژ در امور یمن که چندی قبل به تهران سفر کرد،  با «علی‌اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی در محل وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.در این دیدار آخرین تحولات صحنه‌های داخلی و خارجی یمن بررسی و درباره زمینه‌های همکاری مشترک ایران و نروژ در رابطه با بحران یمن، رایزنی و بحث و تبادل‌نظر شد.دو طرف در این ملاقات درباره مسائل و ابعاد مختلف بحران یمن گفت‌وگو کرده و راه‌های دستیابی به صلح و توقف بحران در این کشور را موردبررسی قراردادند. 
در این دیدار، خاجی ضمن اشاره به وضعیت اسفناک مردم مقاوم یمن و شرایط بسیار دشوار ناشی از جنگ و محاصره ظالمانه اقتصادی، خواستار مداخله هر چه بیشتر سازمان ملل متحد و جامعه جهانی برای توقف جنگ و رفع محاصره غیرانسانی این مردم شد. لازم به ذکر است حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر هفته گذشته‌اش به عمان (۲۰ دی‌ماه) با «محمد عبدالسلام»  مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن در مسقط دیدار و بر لزوم برطرف شدن محاصره یمن و پایان جنگ علیه این کشور تأکید کرد.
 چرا سازمان ملل اقدامی نمی‌کند؟!
سؤال اصلی این است که چرا سازمان ملل متحد به‌عنوان نهادی بین‌المللی اقدامی در راستای رفع محاصره‌ یمن صورت نمی‌دهد؟ متأسفانه رفتار و رویکرد مقامات ارشد سازمان ملل متحد، به متغیری وابسته به اراده‌ آمریکا ، فرانسه ، انگلیس  و سعودی‌ها تبدیل‌شده است. در این میان، جان باختن مظلومانه‌ هزاران کودک نیز برای سازمان ملل متحد موضوعیتی ندارد! بدون شک سازمان ملل متحد، اصلی‌ترین متهم فجایع انسانی در یمن محسوب می‌شود.سازمانی ظاهرا بین‌المللی که هدف اصلی خود را به‌جای کاهش درد و رنج ملت یمن، بر روی شکست مقاومت در این کشور متمرکز ساخته است. طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد.رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده  مأرب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم پیروزی تاریخی و بزرگی هستند فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض ، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه برشدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان درصحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است. بدون شک، عربستان سعودی تنها بازنده جنگ یمن نیست و شبکه حامی ریاض به سرکردگی آمریکا و شبکه پیرو ریاض با عاملیت القاعده جملگی بازندگان این عرصه خواهند بود. دولت بایدن به‌اندازه‌ای از شکست سعودی‌ها در یمن وحشت‌زده است که حتی ژست ظاهری و حقوق بشری خود در خصوص توقف ارسال و فروش تسلیحات به ریاض را زیر پا گذاشت اما کالبد بی‌جان بن سلمان و همراهانش، با تنفس مصنوعی آنتونی بلینکن و جیک سالیوان احیا نخواهد شد! یمنی‌ها در آینده‌ای نزدیک، پیروزی خود را درمأرب و الحدیده اعلام خواهند کرد. پیروزی‌های بزرگی که اصلی‌ترین پیش‌نیاز پیروزی نهایی مقاومت یمن در یک نبرد هفت‌ساله و طولانی با متجاوزین محسوب می‌شود.
 نقطه‌ای تاریک برای سازمان ملل
نسل‌کشی آشکار سعودی‌ها و اماراتی‌ها در یمن، نقطه‌ای تاریک برای سازمان ملل متحد محسوب می‌شود.بر همگان مسجل است که کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه که خود در حمایت سیاسی، نظامی و تسلیحاتی از سعودی‌ها در طول هفت سال اخیر( از زمان آغاز جنگ یمن تاکنون ) نقش داشته‌اند، هیچ‌گاه درصدد مواجهه با اقدامات وحشیانه محمد بن سلمان برنمی‌آیند! گویا از دید مقامات سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی،اساسا اتفاقی در یمن رخ نداده و این کشور نیز جایی در نقشه جغرافیای جهان ندارد. تقسیم‌بندی ملت‌های جهان به شهروندان درجه اول و دوم و ... سیاست اعلام‌نشده ولی علنی غرب در قبال ساکنان کره زمین محسوب می‌شود.
بر این اساس از دید رسانه‌ها و سیاستمداران غربی و همچنین افرادی که در سازمان ملل متحد در مسند قدرت قرارگرفته‌اند، میان ساکنان یمن و ساکنان کشورهای غربی از زمین تا آسمان فاصله وجود دارد! بی‌دلیل نبود که در دوران حضور بان کی‌مون در مسند دبیر کلی سازمان ملل متحد، وی صراحتا عربستان را از لیست سیاه سازمان ملل خارج کرد تا ذهن سعودی‌ها بیش‌ازپیش روی کشتار بی‌رحمانه یمنی‌ها متمرکز شود.این روند در دوران حضور آنتونیو گوترش در مقام دبیر کلی سازمان ملل متحد نیز ادامه دارد. بهتر است دبیر کل سازمان ملل متحد و اعضای کمیته  حقوق بشر سازمان ملل پاسخ دهند که چه اقدام واقعی در راستای خروج یمن از وضعیت بحرانی و نجات جان مردم بی‌دفاع این کشور صورت داده‌اند! 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10234/1/123598/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha