آرشیو
انتخاب نشریه


جریانات ریسک گریز در بازارهای سهام جهانی

مهرداد دهقانی 
تحلیلگر بازارهای بین المللی 
قیمت نفت خام برنت در بازار نزدیک به 90 دلار رسیده است. این در حالی است که ریسک‌های سیاسی در اروپای شرقی تشدید شده و درگیری نظامی روسیه و اوکراین می‌تواند عرضه جهانی نفت خام را مختل کند. جریانات ریسک گریزی هم در بازارهای سهام جهانی دیده می‌شود. تحلیلگران بر این باورند که موارد فوق می‌تواند بر عرضه جهانی نفت خام آسیب وارد کند.
در اروپا شاخص‌های سهام سقوط کرده‌اند و جریانات ریسک گریزی را در بازار شاهد هستیم، اما نفت خام به عنوان یک دارایی ریسکی همچنان به نوسان در نزدیکی اوج‌های قیمتی هفت ساله ادامه می‌دهد.
کارشناسان معتقدند بازگشت نزولی نفت خام از اوج‌های هفت ساله تنها به خاطر تثبیت سود برخی از خریداران بوده است،  یعنی روند صعودی هنوز به پایان نرسیده است و می تواند ادامه دار باشد.
رشد قیمت نفت خام به خاطر ترکیبی از تقاضای قوی در میان بحران کرونا و اختلال در عرضه تولیدکنندگان بزرگ بوده است. در این میان بحران اوکراین و خلیج‌فارس را هم باید به آن اضافه کنیم. با این وجود به نظر می‌رسد که بازار نفت خام به وضعیت اشباع خرید رسیده است. 
قراردادهای آتی خرید در بازار نفت خام نشان می‌دهند که به ازای هر یک قرارداد آتی فروش نفت خام، ۱۲ قرارداد خرید وجود دارد و از نگاه تحلیل تکنیکال هم بازار به وضعیت اشباع خرید رسیده است.
ساختار عرضه و تقاضای جهانی نفت خام از کاهش فاصله عرضه و تقاضا حکایت دارد. روز دوم فوریه بیست و پنجمین نشست اوپک پلاس برگزار خواهد شد و به احتمال زیاد سطح عرضه نفت خام در ماه مارس با توجه به توافقات صورت گرفته به اندازه ۴۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت و بازار انتظار افزایش بیش از ۴۰۰ هزار واحدی عرضه نفت خام اوپک پلاس را ندارد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10241/4/123843/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha