آرشیو
انتخاب نشریه


مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران:
دولت برای اسقاط آلاینده‌های متحرک سیاست تشویقی در نظر بگیرد

مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه با عدم اسقاط خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده، در سال‌های آینده وضعیت ناهنجاری را شاهد خواهیم بود، اظهار کرد: دولت باید سیاست‌های تشویقی را برای خروج منابع آلاینده متحرک انجام دهد، آلودگی هوا از جمله اولویت‌های محیط زیستی در تهران است و شهردار تهران نیز به این موضوع اهتمام دارد.
به نقل از ایمنا وی با اشاره به اینکه صنایع، خودروهای سنگین، موتورسیکلت‌ها و غیره نقش و سهم متفاوتی در آلودگی هوا دارند، ادامه داد: بیش از ۱۸ دستگاه و سازمان در حوزه کاهش آلودگی هوا مسئولیت دارند که در این بین شهرداری تهران هم در این حوزه وظایفی دارد و موضوعاتی را باید پیگیری کند.
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران، توسعه و گسترش فضای سبز را از فعالیت‌های شهرداری تهران در حوزه رفع آلودگی هوا دانست و افزود: برای تحقق این امر، در مناطق ۱۶، ۱۷ و ۹ تاکنون سه باغ در دستور کار خرید فرار گرفته شده تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه در موضوع آلودگی هوا، مهمترین مسئله عدم خروج خودروهای فرسوده است، اظهار کرد: هشت میلیون موتورسیکلت و خودرو در تهران داریم که چند میلیون از آن فرسوده هستند.
پیرهادی با بیان اینکه دولت باید سیاست‌های تشویقی را برای خروج منابع آلاینده متحرک انجام دهد، گفت: اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها هم وضعیت خوبی ندارند علاوه بر این صنایع نیز بخشی از آلایندگی را تولید می‌کنند که خطر آفرین است و باید سهم همه منابع آلاینده کننده هوا، مشخص شود. اختلاف نظر در سهم این آلاینده‌ها وجود دارد اما به دنبال این هستیم که آمارها و درصد هر کدام از منابع آلاینده هوا مشخص شود.
وی درباره آلودگی آب نیز تاکید کرد و گفت: کیفیت آب در شهر تهران یکی از موضوعات کلیدی این دوره است؛ آب تهران در وضعیت مناسبی است اما مخاطراتی در این حوزه وجود دارد که نسبت به رفع آن اقدام شده و قرار است برای خرید دستگاهی برای سنجش کیفیت آب، اقداماتی انجام شود.
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه موضوعاتی هم از سوی فعالان محیط زیست مطرح می‌شود که در حال بررسی و رفع آنها هستیم، افزود: در موضوع آب‌های روان نیز پیگیرهایی در حال انجام است و مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان را دنبال می‌کنیم که موضوع مهمی در محیط زیست و فاضلاب است. در چند سال گذشته نسبت به اجرای مبحث ۱۶ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان که مباحث مهم محیط زیستی هستند، کم توجهی شده است.
وی گفت: در سال جدید بیش از ۱۰ کارگروه در کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری مرتبط با محیط زیست کار علمی و تخصصی انجام خواهند داد. برای بررسی آلودگی صوتی و خاک و غیره نیز کارگروه‌هایی تشکیل شده است. در دوره جاری، مدیریت شهری حتماً نسبت به موضوعات محیط زیست دغدغه‌مندانه تلاش خواهد کرد و در کنار آن، نگاه دستگاه‌های اجرایی در سال‌های اخیر باید مجدانه‌تر باشد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10241/3/123845/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha