آرشیو
انتخاب نشریه


رئیس جمهور در پانزدهمین سفر استانی خود بر توسعه ظرفیت بنادر و بهبود جاذبه‌های گردشگری گیلان تأکید کرد
گیلان؛ نگین سبز گردشگری و تجارت

گروه سیاسی
یکی از جلوه‌های دولت سید ابراهیم رئیسی که در کارزار انتخاباتی نیز به آن تاکید داشت و وعده عملی کردن آن را داده، «مردمی بودن» است، از جمله مصادیق مردمی بودن نیز‌ حضور در بین مردم و کم‌کردن فاصله با آن‌هاست؛ موضوعی که در دولت پیشین نه تنها مردم بلکه وزرا نیز از آن بهره‌ای نداشتن و حتی وزیر وقت آموزش‌وپرورش به دلیل ندادن وقت صرفا ۱۰ دقیقه‌ای رئیس قوه مجریه برای دیدار و طرح مشکلات نظام آموزشی، استعفا داد! دولت فعلی طی 6 ماه گذشته ۱۵ سفر استانی داشته که دلیلی بر پایبندی به وعده مردمی بودن حداقل در این مدت کوتاه است و طبعا قضاوت درباره پایبندی کامل به این وعده مستلزم گذر زمان است. البته میان مردم رفتن‌ مسئولان و شنیدن بی‌واسطه حرف آنها نه یک اختیار و لطف، بلکه یک وظیفه و الزام قبول مسئولیت در نظام اسلامی است چه آنکه امیرالمؤمنین (ع) در فرمان بسیار مهمّ حکومتی‌شان به مالک ‌اشتر می‌فرمایند «از مردم در مدّت‌زمان طولانی غایب نباش». بنابراین رابطه حاکم و مردم در نظام اسلامی، یک رابطه‌ برادرانه است.
از طرفی سید ابراهیم رئیسی در پانزدهمین سفر استانی خود به دیار میرزا کوچک خان رفته است؛ سرداری که حرکت او یک حرکت صددرصد اسلامی و ایرانی بود و به‌واسطه همین اسلامی بودن منشأ حرکتش، در دام غوغاهای وقت مارکسیستی نیفتاد و ضمن مقابله با دستگاه‌های حاکم مثل انگلیس و روس‌های قزّاق و... در عین‌حال به آن طرف هم جذب نشد و استقلال خودش را حفظ کرد. بنابراین مشی سردار جنگل قرینه قابل لمسی برای اثبات این رهیافت است که می‌توان ضمن حفظ استقلال و نچرخیدن به سمت و سوی هیچ بیگانه‌ای، در مسیر آرمانی خود حرکت کرد.
 صبح جمعه در دیار سردار جنگل
سید ابراهیم رئیسی صبح جمعه هشتم بهمن ماه و در جریان پانزدهمین سفر استانی خود وارد فرودگاه سردار جنگل شهرستان رشت شد و در بدو ورود به استان گیلان در جمع خبرنگاران درباره اهداف سفرش گفت: استان گیلان در حوزه اقتصاد دریا، گردشگری و صنعت از ظرفیت‌های فراوانی برخوردار است که با فعال کردن آن می‌توان مشکلات و نگرانی‌های مردم استان به ویژه در حوزه بیکاری را برطرف کرد. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: پیش از انجام این سفر استانی، نیازمندی‌ها و مشکلات استان مورد بررسی قرار گرفته است و پیشنهاداتی برای رفع مشکلات تهیه شده که در جلسه شورای اداری استان پس از بحث و بررسی به تصویب خواهد رسید. رئیسی گفت: امیدوارم اقدامات جدی که برای پیشرفت و آبادانی استان گیلان آغاز شده است، به رفع مشکلات و ارتقای سطح استان در حوزه‌های مختلف بیانجامد.
 ادای احترام به مقام میرزا کوچک خان جنگلی
رئیس جمهور با حضور برسر مزار میرزا کوچک خان جنگلی با قرائت فاتحه به مقام شامخ این مبارز شهید ادای احترام کرد.  سید ابراهیم رئیسی روز جمعه هنگام حضودر گلزار شهدای رشت و مزار سردارجنگل، با گرامی داشت رشادت‌ها و مبارزات مجاهدانه میرزاکوچک خان در مقابل استبداد داخلی و استعمار خارجی اظهار داشت:  باید رشادت‌، مبارزات و مجاهدت های شخصیت‌هایی مانند میرزا کوچک خان جنگلی به نسل جوان و آینده ب خوبی شناسانده شود. رئیس جمهور همچنین گیلان را دیار علماء، فلاسفه و سرداران رشید و پرافتخار دانست و گفت: مردم گیلان در دوران دفاع مقدس و نیز دفاع از حرم رشادت‌های چشمگیر و ماندگاری خود به نمایش گذاشتند.
 بازدید از شرکت صنایع پوشش ایران
رئیس‌جمهور بلافاصله پس از ورود به مرکز استان گیلان راهی شرکت صنایع پوشش ایران شد و از بخش‌های مختلف این مجموعه صنعتی بازدید کرد و در این بازدید با توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولین محلی در جریان روند رفع مشکلات و راه‌اندازی این کارخانه قرار گرفت. رئیسی از پیشرفت چشمگیر عملیات نوسازی و راه‌اندازی این واحد تولیدی به عنوان نمادی از همت و پشتکار دست اندرکاران برای احیا و رونق تولید یاد و از تلاش‌ها در این زمینه قدردانی کرد. رئیس قوه مجریه همچنین در گفت‌وگویی با کارکنان و کارگران شرکت صنایع پوشش ایران، از نزدیک در جریان دغدغه‌ها و مشکلات آنان قرار گرفت. شرکت صنایع پوشش ایران از ۱۷ سال پیش به دنبال واگذاری بی ضابطه به بخش خصوصی به طور کامل تعطیل شده بود که در سال ۹۹ به دنبال سفر رئیسی در کسوت رئیس قوه قضائیه روند رفع مشکلات و راه‌اندازی مجدد آن آغاز شد.
 بازدید از مرکز کنترل ترافیک دریایی بندر کاسپین
رئیس جمهور در بازدید از مرکز کنترل ترافیک دریایی بندر کاسپین از نزدیک در جریان ظرفیت‌ها و مزیت‌های توسعه این بندر قرار گرفت. سید ابراهیم رئیسی روز جمعه هنگام بازدید از اسکله بندر کاسپین با گزارش وزیر راه و شهرسازی و مسئولین بندر کاسپین در جریان روند احداث اسکله‌های جدید در این بندر و نیز آخرین وضعیت اتصال خط آهن چابهار به بندر کاسپین قرار گرفت. در این بازدید همچنین گزارشی از مزیت‌های صادراتی و ترانزیت دریایی اسکله بندر کاسپین ارائه شد. بندر کاسپین از بنادر نسل سوم و پیشرفته شمال کشور است که امکان پهلوگیری کشتی‌های بزرگ در آن وجود دارد. بر اساس گزارش ارائه شده تکمیل این بندر سهم زیادی در اشتغال و رونق اقتصادی و تجاری در استان خواهد داشت.
 بازدید از پروژه احداث خط آهن قزوین- رشت- انزلی
رئیس جمهور با اشاره به مزیت‌های اقتصادی اتصال راه آهن چابهار به بندر انزلی بر ضرورت تسریع در تکمیل این کریدور ریلی تاکید کرد. سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در بازدید از پروژه احداث خط آهن قزوین- رشت- انزلی با اشاره به اهمیت اتصال کریدور خط آهن شمال به جنوب اظهار داشت: تکمیل این خط آهن می‌تواند ضمن تسهیل حمل و نقل کالا، زمان و هزینه‌های انتقال کالا را کاهش دهد. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تکمیل کریدور شمال به جنوب فواید اقتصادی فراوانی برای کشورمان  و نیز کشورهای همسایه شمالی دارد و می‌توان آن را یک پروژه ایرانی- منطقه‌ای نامید.
 تاکید بر ساماندهی و رفع آلودگی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت 
 رئیس جمهوربا اشاره به مشکلات ناشی از آلودگی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت خواستار ساماندهی و رفع منشاء آلودگی‌های این رودخانه‌ها شد.  سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در ادامه برنامه های سفر به استان گیلان  وضعیت رودخانه گوهررود در مرکز شهر رشت را از نزدیک مورد بررسی قرار داد. در این بازدید رئیس سازمان محیط زیست و مسئولین شهرداری رشت گزارشی از دلایل آلودگی  این رودخانه و آسیب های زیست محیطی ناشی از آن ارائه و تخلیه فاضلاب شهری و صنعتی در این رودخانه‌ها را علت اصلی آلودگی اعلام کردند. رئیس جمهور پس از این گزارش با انتقاد از وضعیت نامناسب رودخانه گوهررود خواستار برنامه‌ریزی و ساماندهی وضعیت این رودخانه‌ها درکمترین زمان ممکن شد. رئیسی گفت: این رودخانه می تواند از جلوه های زیبا وجاذبه های گردشگری باشد ومسئولان باید با همکاری مردم در این زمینه همت کنند رئیسی در جریان این بازدید همچنین در گفت‌وگوی چهره به چهره با ساکنین این محل مشکلات آنان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد.
سفرهای استانی رئیس‌جمهور در حالی با قوت انجام می‌شود که شاهد ان‌قلت برخی جریانات حزبی نسبت به استمرار آن هستیم؛ این قماش غالبا به مدیریت از پشت میز معتقد هستند و طی هشت سال گذشته نیز با همین فرمان کشور را به دَرّ تورم بی‌سابقه ۵۷ درصدی پرت کردند اما غافل از اینکه پیچیدن نسخه واحد به همه کشور با مشکلات و ظرفیت‌های متکثر پاسخگو نیست و باید با در نظر گرفتن اقتضائات هر منطقه نسبت به آن تصمیم گرفت.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10241/2/123850/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha