آرشیو
انتخاب نشریه


احوال قدرتمندترین خلیفه اموی

گروه فرهنگی
عبدالملک‌ بن ‌مروان فرزند حکم بن ابی العاص، پنجمین خلیفه از خلفای جنایتکار بنی‌امیه می‌باشد. وی یکی از قدرتمندترین خلفای اموی بود که با بی‌رحمی تمام و خشونتی کم‌سابقه توانست بر تمام مشکلات سیاسی و مخالفت‌های موجود در اقصی نقاط بلاد اسلامی فائق آید.عبدالملک نوه حکم بن ابی العاص است که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌ او را از مدینه طرد کرد اما زمانی که عثمان بر اریکه قدرت تکیه زد برخلاف امر پیامبر، پسر عاص را به مدینه بازگرداند.
 دوران قبل از رسیدن به قدرت عبدالملک بن مروان قبل از رسیدن به قدرت، تظاهر به زهد، عبادت و دین‌داری می‌کرد و ازآنجاکه بیشترین اوقات خود را به عبادت در مسجد سپری می‌کرد، مردم به او لقب «حمامة المسجد» یعنی کبوتر مسجد داده بودند.چهره واقعی و باطن سیاه عبدالملک را در چندین واقعه‌ مهم تاریخی که وی در به وقوع پیوستن آن‌ها نقش بسزایی ایفا کرد می‌توان به‌وضوح مشاهده کرد. یکی از این حوادث تلخ تاریخی، «واقعه حَرِّه» است که در سال 63 هجرى قمری واقع شد.پس از حادثه خونبار کربلا، مردم مدینه که پی به ماهیّت پلید یزید برده بودند، با عبداللّه بن حنظله(غسیل الملائکه) بیعت کرده و علیه یزید قیام نمودند. ابتدا یزید را از خلافت خلع کرده و عمال او را از مدینه بیرون کردند و به سبّ و لعن وى پرداختند. یزید که از ماجرا مطّلع شد، به وصیت معاویه لشکر عظیمى فراهم ساخت و فرماندهى آن را به عهده «مسلم بن عقبه» که فردی تبهکار و خون‌ریز بود سپرد.بعدازاینکه مسلم بن عقبه، شهر مدینه را محاصره کرد، عبدالملک بن مروان با رفتاری مزوّرانه، به مردم مدینه خیانت کرده و همه اخبار ایشان را به مسلم گفت و اسرار مردم مدینه را فاش کرده و راه نفوذ به شهر در جهت غافلگیری و نابود ساختن مردم را به او نشان داد. وی حتی در مکان ساخت لشکرگاه، مسلم بن عقبه را راهنمایی نمود.باخیانت عبدالملک، مقاومت مردم مدینه درهم شکست و لشکریان یزید به قتل و غارت مدینه پرداخته و کشتاری وسیع به راه انداختند. مسلم بن عقبه، مدینه را سه روز بر لشکریانش مباح ساخت که هرگونه بخواهند در آن عمل کنند. به گواهی تاریخ، حتی به طفل کوچک رحم نکردند تا جایی که یکی از سربازان، طفلی شیرخوار را از دامن مادر جدا کرده و در برابر چشمان او چنان سرش را به دیوار کوبید که مغز طفل متلاشى شد.در این فاجعه به زنان مسلمان نیز بی‌حرمتی شد و آنان مورد تجاوز قرار گرفتند. مسلم بن عقبه باراهنمایی عبدالملک آن‌چنان بی‌سابقه خون بی‌گناهان را در مدینه ریخت که به مُسرف؛ یعنی خون‌ریز بى حدّ و حصر معروف شد.
 به قدرت رسیدن عبدالملک 
به شهادت مورخان، زمانی که خبر به قدرت رسیدن و خلافت را به عبدالملک دادند، وی سرگرم خواندن قرآن بود. با شنیدن این خبر، بدون هیچ‌گونه درنگ، قرآن را بست و خطاب به قرآن گفت: اینک بین من و تو جدایی افتاد و دیگر با تو کاری ندارم.آری! قدرت آن‌گونه او را مست و شیدای خودکرده بود که کبوتر خانه خدا، دستور تخریب خانه خدا را صادر کرد و با دستور او حجاج بن یوسف با منجنیق، کعبه را منهدم کرد.عبدالملک بن مروان با انتصاب اشخاص سفاک و خونخواری همچون حجاج بن یوسف ثقفی، چهره واقعی خود را به دنیا نشان داد و خشونت و بی‌رحمی را به‌جایی رساند که روی فرعون و نمرود و هامان را سفید کرد.عبدالملک در مدت بیست‌ویک سال فرمانروایی خود، آن‌قدر جنایت کرد که خود به سعید بن مسیب گفت: ‌ای ابامحمد من چنان [سنگ دل] شده‌ام که اگر کار نیکی انجام دهم، خرسند نمی‌شوم و اگر کار بدی انجام دهم ناراحت نشده و پشیمان نمی‌شوم. سعید به او گفت: اکنون مرگ قلب تو کامل شده است.
مرگ عبدالملک سرانجام عبدالملک بن مروان در پانزدهم شوال سال 86 هجری قمری و بنا به قولی در چهاردهم شوال در سن شصت‌سالگی در شهر دمشق درگذشت. «وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ؛ و آنان که ظلم و ستم کردند به‌زودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی و دوزخ انتقامی بازگشت می‌کنند.»

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10313/8/134013/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha