آرشیو
انتخاب نشریه


پمپئو، ترامپ را هم دور می‌زند!

محمد مهرعلی
دیگر برای رئیس‌جمهور سابق آمریکا و همراهانش کاملا مسجل است که مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در عطش حضور در انتخابات ریاست جمهوری 2024 و تسخیر کاخ سفید به سر می‌برد. اگرچه پمپئو پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 نسبت به مایک پنس معاون ترامپ  مواضع سلبی تری نسبت به انتخابات گرفته و حتی حاضر نشد پیروزی جوبایدن را مورد تأیید قرار دهد، اما روابط گرم وی و رئیس‌جمهور سابق آمریکا نسبت به قبل سردتر شده است. برخی منابع می‌گویند اصلی‌ترین دلیل این ماجرا، آگاهی ترامپ در خصوص رایزنی‌های پشت پرده پمپئو با برخی سران حزب جمهوری‌خواه است. بر این اساس، پمپئو احتمال داده است که ترامپ به دلیل پرونده ششم ژانویه 2021( حمله طرفداران ترامپ به کنگره) محکوم شود و فرصت حضور در انتخابات را از دست بدهد. در چنین شرایطی پمپئو به سران حزب جمهوری‌خواه توصیه کرده است که از نامزدی وی در انتخابات 2024 حمایت کنند. این تلاش‌های پشت پرده وزیر خارجه سابق آمریکا چندان به مذاق ترامپ خوش نیامده است! خصوصا آنکه برخی طرفداران ترامپ اعلام کرده‌اند که اگر او در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2024 مستقیما شرکت نکند، حاضر نیستند به نامزد دیگری مانند مایک پنس یا مایک پمپئو رأی دهند.
طی روزهای اخیر، اتفاقات جالبی در کمپین انتخاباتی جمهوری‌خواهان رخ‌داده است.   جونیور( پسر ترامپ) در مصاحبه‌ای گفت که مایک پمپئو باید «آن‌قدر باهوش» باشد که بداند اگر پدرش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق، بار دیگر در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود، باید با او رقابت کند یا خیر.
ترامپ به‌طور رسمی اعلام نکرده است که آیا در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روشرکت می‌کند یا نه.از ترامپ جونیور پرسیدند آیا مخالفت پمپئو با «محمت اوز»، نامزد مورد تأیید ترامپ برای انتخابات سنای پنسیلوانیا، به این معنا است که او در سال ۲۰۲۴ با رئیس‌جمهوری سابق رقابت می‌کند؟
پسر رئیس‌جمهور  سابق جواب داد: «او آن‌قدر باهوش است که احتمالا می‌داند نباید یا نمی‌خواهد با دونالد ترامپ رقابت کند.»
پمپئو اخیرا از دکتر اوز انتقاد کرده و گفته بود که درباره «گستردگی و عمق رابطه خود با دولت ترکیه»یک توضیح بدهکار است که اشاره‌ای به رأی دادن به نامزدها در ترکیه است؛ کشوری که او همراه با ایالات‌متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸، تابعیت دوگانه آن را دارد.پمپئو به شایعات مبنی بر نامزدی‌اش در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۴ دامن زده است.هنگامی‌که از او درباره نامزدی احتمالی‌اش برای ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ پرسیدند، این احتمال را رد نکرد.بر اساس گزارش ایندیپندنت، پمپئو گفت:«من همیشه برای یک مبارزه خوب آماده‌ام. آمریکا به‌شدت برایم مهم است. من و شما مدت‌های مدید است که بخشی از جنبش محافظه‌کار بوده‌ایم. هدف من این است که آن را ادامه بدهم.»
طبق گزارش‌ها، وزیر خارجه سابق در کتابی که در ماه نوامبر از او منتشر می‌شود، درباره سال‌های حضورش در دولت ترامپ نیز نوشته است.به گفته ناشر، این کتاب «از معاملات به‌عمل‌آمده و شخصیت‌هایی که در این مسیر با آن‌ها آشنا شده است، ارزیابی‌های صریحی» ارائه می‌کند.پمپئو اخیرا از بازگشت ترامپ به توییتر نیز استقبال کرده است. او در گفت‌وگو با فاکس نیوز گفت:«فکر می‌کنم [بازگشت ترامپ به توییتر] جالب است و خوب می‌شود او را دوباره برگردانیم. درستش این است که هر محافظه‌کاری را که کنار گذاشته یا سرنگون‌شده یا در محاق قرارگرفته یا واژه درستش هرچه است، برگردانیم.»

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10313/5/134019/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha