آرشیو
انتخاب نشریه


محمدمهدی سماواتی، کارشناس بازار سرمایه:
افت و خیزهای فعلی بورس ناشی از نوسانات قیمت است

گروه اقتصادی
محمدمهدی سماواتی، کارشناس بازار سرمایه در تشریح سقوط ۲۵ هزار واحدی بازار بورس به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: در معاملات روز دوشنبه دوم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش ۲۵ هزار و ۱۰ واحدی نسبت به‌روز یک‌شنبه به رقم یک‌میلیون و ۵۵۷ هزار و ۲۱۳ واحد رسید. سقوط 
۲۵ هزار واحدی بیشترین ریزش شاخص در ۲۶ روز کاری اخیر در ۵ هفته گذشته است. مهم‌ترین عامل این روند نزولی؛ اخبار سیاسی اخیر،  گزارش سالانه‌   شرکت‌های پالایشگاهی و مذاکرات برجام است. 
وی افزود: درحال حاضر ریسک سیستماتیک در بازار نقش‌آفرینی می‌کند. بازار بورس نیز در وضعیت فعلی از تصمیمات دولت و اخبار‌های سیاسی کشور تأثیر می‌پذیرد. لازم به ذکر است تا بگوییم حجم معاملات در بازه زمانی کنونی، مناسب و قرمز شدن نمادها مقطعی است. سماواتی تصریح کرد: روند بازار خوب است  و به طورحتم خریداران حقیقی در این بازه زمانی بسیار محافظه‌کارانه عمل خواهند کرد. همچنین می‌توان عنوان کرد که رفتار حقوقی‌های بازار در روز سه‌شنبه، سوم خردادماه مناسب و کلیت بازار متعادل بود. 
کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد: افت‌وخیزهای فعلی بازار حاکی از ریزش سنگین نیست و تنها بیانگر    نوسانات است. از طرفی دیگر شیب صعودی بازار مطابق دوماه گذشته نخواهد بود. 
 پالایشی‌ و خودرویی‌ها نمادهای کم ریسک روزهای آینده خواهند بود
او اضافه کرد: واقعیت آن است که بازار بورس در وضعیت کنونی اعداد منطقی را تجربه می‌کند. نکته مثبت در روزهای پیش رو مجامع شرکت‌های بورسی است که تا پایان تیرماه ارائه خواهد شد. بی‌شک به پشتوانه مجامع شرکت‌هایی که سودآوری خوبی دارند، تحرکات ارزنده‌ای را تجربه خواهند کرد. 
سماواتی اظهارکرد: با برگزاری فصل مجامع، بازار‌ بورس می‌تواند شاهد تحرکات مثبت به‌ویژه در حوزه نمادهای پالایشی باشد. صنعت خودرو نیز درجریان روزهای آتی، کم ریسک خواهد بود. 
وی درپایان این گفت‌وگو بیان داشت: تصور این است که بازار بورس در این محدوده قیمتی درجا بزند. بنابراین دور از ذهن است که صف‌های خریدوفروش سخت شکل ‌بگیرند. پیش‌بینی می‌گردد تعادل بازار حفظ و تنها نوساناتی شکل گیرد. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10321/1/134314/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha