آرشیو
انتخاب نشریه


جولان نئونازی‌ها در اسکاندیناوی

گروه بین‌الملل 
در انتخابات سراسری سوئد بیش از یک‌پنجم سوئدی‌ها به حزب افراطی ضد مهاجران «دموکرات‌های سوئد» رأی دادند.اين حزب اکنون دومین حزب سیاسی بزرگ کشور است. انتظار می‌رود ۷۳ عضو این حزب نماينده پارلمان شوند و‌ نقش مهمی در حمایت از ائتلاف راستگرای حاکم داشته باشند حتی اگر در خود دولت نقشی ایفا نکنند.این اولین باری است که این حزب ملی‌گرا به اهرم‌های قدرت در استکهلم نزدیک می‌شود.
به گزارش بی‌بی‌سی، تمرکز روی مسائل مربوط به مهاجرت و جنایات خشونت‌آمیز در طول مبارزات انتخاباتی، برنامه‌های حزب
 «دموکرات‌های سوئد» را به شکلی بی‌سابقه در کانون خط فکری متداول سیاست سوئد قرار داده است.این نقطه عطف برای حزبی است که هواداران نازی‌ها تأسیس کرده‌اندو دهه‌ها جریان اصلی سیاست از آن دوری جسته است. این حزب اکنون در آستانه ایفای نقش تعیین قدرت در کشوری است که بیشتر به خاطر سیاست‌های باثبات و قابل پیش‌بینی‌اش شناخته شده است. حزب دموکرات‌های سوئد
 6/20 درصد از آرای روز یک‌شنبه را به دست آورده است  و اکنون با اکثریت جمعی در پارلمان، بزرگ‌ترین حزب در یک بلوک از احزاب محافظه‌کار  است.
یوهان مارتینسون، کارشناس علوم سیاسی دانشگاه یوته‌بری به بی‌بی‌سی گفت: «با توجه به این‌که آن‌ها تنها در سال ۲۰۱۰ وارد پارلمان شدند، این اتفاق قابل‌توجهی است.سوئد قبلا یک نظام حزبی سیاسی قابل پیش‌بینی و بسیار باثبات داشت. بعد از سه دوره انتخابات  حالا آن‌ها دومین حزب بزرگ هستند.»
حزب دموکرات‌های سوئد که در سال ۱۹۸۸ تأسیس شد، دو دهه تلاش کرد تا آرای کافی برای انتخاب نماینده را به دست آورد؛ اما از زمان ورود به پارلمان در سال ۲۰۱۰، این حزب سهم خود را در سه انتخابات متوالی افزایش داده است.از روز یک‌شنبه هفته گذشته ، این حزب به‌عنوان محبوب‌ترین حزب راست نزدیک به مرکز کشور، جایگزین حزب «میانه‌رو» شده است.مارتینسون می‌گوید که این نتایج یک «خط جداکننده» در تاریخ سوئد است.
موفقیت این حزب منجر به بحث‌های شدیدی در مورد این شد که حزب در طول تبدیلش از یک حزب منفور سیاسی به دلال قدرت، چقدر ازنظر ایدئولوژیک تغییر کرده است.جیمی آکسون، رهبر کنونی حزب که در سال ۲۰۰۵ مسئولیت را بر عهده گرفت، 10 سال پیش، از سیاست «تحمل صفر» علیه نژادپرستی و افراط‌گرایی رونمایی کرد و در سال ۲۰۱۵ حتی کل شاخه جوانان حزب را به دلیل ارتباط با جریان راست افراطی به حالت تعلیق درآورد. توییت‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی از سوی اعضای حزب و گاهی حتی مقامات منتخب  همچنان این حزب را به دردسر می‌اندازد.یوهان مارتینسون، کارشناس علوم سیاسی، با اشاره به این‌که سوئد در چند سال اخیر بیشترین تعداد سرانه پناهجو در جهان را دریافت کرده است، می‌گوید که مسائل مربوط به مهاجرت مدت‌هاست که داغ بوده است.این مورد و افزایش محسوس جنایات خشونت‌آمیز ممکن است افزایش حمایت از این حزب را توضیح دهد. این حزب نه‌تنها سال‌ها تبلیغات انتخاباتی‌اش با تمرکز بر هر دو موضوع بوده است، بلکه با ادعای جنجالی خود مبنی بر این‌که این دو موضوع با هم ارتباطی ناگسستنی دارند، به شهرت رسیده است.
  دستگاه‌های امنیتی غرب پاسخگو باشند 
واقعیت امر این است که دستگاه‌های امنیتی غرب باید بابت آنچه در کشور سوئد و دیگر کشورهای اروپایی می‌گذرد باید پاسخگو باشند. رشد گروه‌های افراطی و نئونازیستی در غرب تحت نظارت و حمایت این دستگاه‌های امنیتی صورت گرفته و رویکرد ضد مهاجرت و ضد دینی آن‌ها، قطعا نتیجه و ثمره همین حمایت‌هاست. این قاعده نه‌تنها در قبال کشور سوئد، بلکه در قبال کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز صادق است.
 بی‌بی‌سی

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10415/5/141424/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha