آرشیو
انتخاب نشریه


کنگره آمریکا اجازه اعتصاب به کارکنان ریلی نداد
پرده ای از دموکراسی ناب آمریکایی

گروه بین‌الملل
 بر اساس برآورد انجمن راه‌آهن آمریکا، اعتصاب بخش راه‌آهن و توقف فعالیت قطارها در آمریکا، روزانه ۲ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور آسیب می‌زند. این اعتصاب در صورت عملی شدن همچنین می‌توانست تأثیرات مخربی بر جابه جایی مسافران داشته باشد.با نزدیک شدن به زمان اعتصاب بخش راه‌آهن، رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواست تا توافق اولیه‌ای را که در ماه سپتامبر با حضور نمایندگان کارگران به دست آمده بود، تصویب کند. کنگره در گذشته هم قوانینی را برای به تعویق انداختن یا جلوگیری از اعتصابات بخش‌های خطوط ریلی و هوایی به تصویب رسانده بود.
 تمسخر دموکراسی
در حالی که رسانه های غربی در تلاش هستند این رویکرد کنگره آمریکا را به مثابه دخالت موثر کنگره و دولت در مواجهه با اعتصابها تفسیر کنند، بسیاری از تحلیلگران از آن روی سکه پرده برداشته اند! بر این اساس، هرگونه اعتراض و اعتصاب صنفی در آمریکا منوط به اجازه کنگره است! به عبارت بهتر، رسانه های غربی که درکشورهای دیگر، دم از حقوق سندیکاها و کارگران می زنند، در تصمیم گیری های صنفی کشورهای خود به صورت هدفمند وقانونی دخالت می کنند. بسیاری از منابع خبری درآمریکا معتقدند که احتمالا دولت بایدن نتواند به خواسته های کارگران در عمل تن دهد، حتی با وجود طرحی که کنگره آمریکا ارائه کرده و در آن بخش بسیار کوچکی از کارگران معترض را پذیرفته است! 
به طور کلی«ترامپیسم»، «جنگ داخلی»، «کنگره حداقلی» و «دولت ضعیف» کلیدواژگانی هستند که این روزها به کرات در تحلیل‌های صورت گرفته از فضای داخلی آمریکا به‌چشم می‌خورند. پس‌از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، گره سیاسی در آمریکا به‌واسطه عدم‌کسب اکثریت مطلق توسط جمهوری‌خواهان و درعین‌حال، از دست رفتن اکثریت نسبی مجلس نمایندگان به ضرر دموکرات‌ها، کورتر شده ‌است.نتایج انتخابات هم شفاف و هم مبهم است! بایدن و ترامپ هر دو نسبت به نتایج انتخابات کنگره ابراز رضایت کرده‌اند. رئیس‌جمهور آمریکا بدون تمرکز بر نتایج انتخابات مجلس نمایندگان (که منجر به شکست دموکرات‌ها شده ‌است)، عدم‌کسب اکثریت سنا توسط جمهوری‌خواهان را دستاوردی تاریخی برای خود می‌داند.
 افزایش شکاف های داخلی در آمریکا
شواهد موجود بیانگر افزایش شکاف های داخلی در آمریکاست. در ماورای منازعه الاغ‌ها و فیل‌ها در آمریکا بر سر نحوه شمارش کرسی‌های مجلس نمایندگان و سنا، حقیقتی به نام «افزایش عمق و وسعت شکاف‌های داخلی در آمریکا» خودنمایی می‌کند. در سال۲۰۱۹ میلادی، یک‌سال قبل از آنکه شاهد عرض‌اندام طرفداران ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری و متعاقبا تسخیر کنگره ازسوی آنها باشیم، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا هشدار تکان‌دهنده‌ای به جامعه سیاسی و نخبگان این کشور داد:
«تقاضای من از مقام‌های هر دو حزب آمریکا (دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان) این است که رفتاری متمدنانه و عقلانی را در دستورکار خود قرار دهند. من نسبت به طغیان سیاسی موجود در ایالات‌متحده احساس نگرانی می‌کنم. این طغیان، درحد یک جنگ داخلی در آمریکاست. هر دو حزب باید با یکدیگر برای جلوگیری از وقوع این پدیده همکاری کنند.»
تیلرسون، نخستین کسی نبود  که طی سال‌های اخیر درخصوص وقوع جنگ داخلی در آمریکا هشدار داده‌است. فرانسیس فوکویاما، نظریه‌پرداز مشهور پایان تاریخ و نوام چامسکی، تئوریسین مطرح این کشور ازجمله کسانی هستند که «تحلیل روبنایی» از معادلات داخلی آمریکا را خطایی محض دانسته و روی بنیان‌های تغییر‌یافته و دگردیسی جبری معادلات زیرساختی قدرت در این کشور متمرکز شده‌اند.
امروز اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل انتخاباتی آمریکا می‌گویند که مانور آرای سلبی در آوردگاه اخیر به‌مراتب نسبت به آرای ایجابی بیشتر  بوده و تلخیص و تقلیل عامدانه یا غیرعامدانه معادلات سیاسی ایالات‌متحده به رقابت ترامپ - بایدن نوعی فرافکنی آشکار و فرار از حقیقت محسوب می‌شود.اعتراضات و خشم عمومی نسبت به ساختار ناعادلانه حاکم بر آمریکا، طی هفته ها و ماه های آتی خود را در قالب اعتصابها، تظاهرات و حتی زد وخورد با پلیس فدرال نشان خواهد داد. در چنین شرایطی چهره دموکراتها و جمهوری خواهانی که مداخله در امور داخلی دیگرکشورها را به رویه ای طبیعی در حوزه سیاست خارجی خود مبدل ساخته اند، دیدنی تر از هر زمان دیگری خواهد بود. 
 گریز از واقعیتی به نام آمریکای از هم گسیخته 
درست در چنین شرایطی، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، سخن از «آزادی ایران» توسط کاخ سفید به میان می‌آورد و «ند پرایس» و «رابرت مالی» نیز با بیان مواضعی تکمیل‌کننده، دست به آشکارسازی تقابل ذاتی و ماهوی خود علیه نظام جمهوری‌اسلامی و ملت ایران می‌زنند. به‌عبارت بهتر، مقام‌های ارشد کنونی کاخ‌سفید و وزارت امورخارجه آمریکا در ابتدا، روایتی ناقص و تصویری مجازی در تعارض با واقعیت آشفته این کشور را به افکارعمومی مخابره می‌کنند و در ادامه، تقابل تمام‌عیار خود با ملت و نظام ما را علنی می‌سازند. واقعیت امر این است که یکی از اصلی‌ترین دلایل شانتاژ علنی و آشکار مقام‌های آمریکایی علیه امنیت داخلی ایران، گریز از واقعیتی به نام «آمریکای ازهم گسیخته» است. به‌عبارت گویاتر، یکی از اصلی‌ترین اهداف مقام‌های آمریکایی از دمیدن در آتش فتنه و اغتشاشی که معدود مهره‌های آنها در ایران ایجاد کرده‌اند، عدم‌تمرکز افکارعمومی ایران و دنیا بر مصادیق و نمادهای آمریکای آسیب‌پذیر و بحران‌زده است.بدون‌شک یکی از اصلی‌ترین راه‌های مواجهه با جنگ ادراکی آمریکا علیه ایران، تمرکز روی جامعه این کشور و گسل‌هایی است که روزبه‌روز تحت‌تأثیر مولفه‌های گوناگون عمیق‌تر می‌شوند. هر چراغ‌قوه‌ای که روی صفحه تاریک جامعه آمریکایی انداخته شود، به‌مثابه تیری است که در عرصه جهاد تبیین اتاق عملیات دشمن را در این نبرد همه‌جانبه و ترکیبی هدف قرار می‌دهد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10473/2/154900/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha