آرشیو
انتخاب نشریه


امینی ،دبیر جشنواره در نشست خبری چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر:
جشنواره فیلم فجر متعلق به خانواده سینمای ایران است

مجتبی امینی، دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نشست خبری خود را در پردیس سینما ملت برگزار کرد. امینی اولین دوره دبیری خود را در این جشنواره سپری می‌کند. در این دوره 24 فیلم در بخش سودای سیمرغ و 4 فیلم در بخش رزرو حضور دارند. جشنواره در دو سینمای ملت و برج میلاد و همزمان در سینماهای مردمی تهران و مراکز استان‌ها از 12 تا 22 بهمن ماه برگزار می‌شود. مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی جشنواره، در ابتدا یادی از خبرنگاران و سینماگرانی کرد که در سال‌های اخیر از دست رفتند، بعد از این پوستر بخش بین‌الملل چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.
به گزارش تسنیم، نجفی تأکید کرد: ان‌شاءالله از 12 بهمن میزبان دوستان رسانه تا بیست و یکم خواهیم بود و با جدول اکران‌ها از روزهایی با سه سانس و روزهایی با دو سانس در خدمت دوستان خواهیم بود، روزهایی با سه سانس از ساعت 13 و روزهایی با دو سانس از ساعت 16 با نمایش فیلم‌ها کار آغاز می‌شود. رونمایی از پوستر بخش بین‌المللی جشنواره را خواهیم داشت و بعد صحبت‌ها را با دبیر جشنواره آغاز خواهیم کرد. مدیر روابط عمومی جشنواره در خصوص پوستر گفت: بخش بین‌الملل ما دارای سه بخش سعادت، جلوه‌گاه شرق و جشنواره جشنواره‌ها با طرحی از حامد مغروری بوده است.
در ادامه نشست مجتبی امینی، دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم فجر صحبت‌های خود را با سلام به خانواده رسانه ایران و ابراز همدردی با مصیبت‌دیدگان حادثه زلزله خوی آغاز کرد و سپس گفت: خدا را شاکریم که شرایط برگزاری جشنواره فیلم فجر مهیا شد و به روزهای آغازین آن نزدیک می‌شویم. امسال شرایط سختی برای برگزاری جشنواره به‌دلیل مشکلات بود و ماه اخیر در کشور روند تولید فیلم‌ها در کشور با تأخیر روبه‌رو شد.
وی افزود: شرایط سختی را جهت برگزاری جشنواره داشتیم. به‌دلیل مشکلاتی که چند ماه گذشته در کشور ایجاد شد و التهاباتی که بود روند تولید آثار سینمای کشور یک مقدار با تأخیر روبه‌رو شد و تولیدکنندگان آثار و تهیه‌کنندگان محترم و عوامل فیلم یک مقدار سرعت ساخت‌شان به تأخیر افتاد، اما ما در چارچوب ارزیابی فیلم‌ها و هیئت انتخاب با یک بسته تولیدی خوب فیلم روبه‌رو بودیم و 75 اثری که در بخش گروهی ثبت‌نام کردند و آثاری که به دبیرخانه رسید آثار قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته بود.
امینی خاطرنشان کرد: جشنواره امسال با ترافیک ویژه‌ای از فیلم‌ها روبه‌رو خواهد بود. از اقلیم متفاوت کار خواهیم داشت و نشاط و شادابی و روح جدیدی در خط تولید سینما به چشم خواهد آمد. سال‌ها بود که آثار سینمایی در چارچوب تک‌لوکیشن‌های شهری تولید می‌شد اما امسال خط تولید سینمای ما به‌سمت استفاده از اقلیم‌های متفاوت رفته است. ژانرهای متفاوتی در جشنواره امسال خواهیم داشت و با بسته تولیدات خوبی برای اکران سینمای سال آینده روبه‌رو خواهیم بود.
 26 فیلم از 25 کشور در جشنواره حضور دارند
وی بیان کرد: این دو سال که کرونا در کشور حاکم بود، اهالی سینما تا حدی خسته شدند اما حال با فضای جدید در سینما شرایط نیز تغییر خواهد کرد. تلاش ما این بود که هم مخاطب و هم سینماگران راضی باشند این‌گونه شد که 24 فیلم در جشنواره حضور دارد و 4 فیلم در رزرو قرار می‌گیرد که امیدواریم فیلم آقای جوزانی نیز به جشنواره برسد، همچنین از ساعت 10 صبح امروز فروش بلیت‌های سینما آغاز شده است و فروش بلیت مراکز استانها نیز از روزهای آتی آغاز خواهد شد. دبیر جشنواره درباره بخش بین‌الملل بیان کرد: همکارانم در این بخش زحمات زیادی کشیدند که از میان فیلم‌های ارسالی 26 فیلم از 25 کشور در جشنواره حضور دارند. برخی از آنها اولین اکران منطقه‌ای و برخی اولین اکران جهانی خود را دارند. بازار فیلم پررونقی خواهیم داشت که در برج میلاد برگزار خواهد شد. برخی از کارگاه‌های سینمایی ما در موزه سینما و برخی در برج میلاد برگزار خواهد شد.
امینی گفت: جشنواره فیلم فجر متعلق به خانواده سینمای ایران است و البته مردم ما نیز سهم مهمی در این میان دارند، امیدواریم امسال جشنواره با مودت و همدلی برگزار شود. امینی در پاسخ به اولین سؤال درباره جلوگیری از قاچاق فیلم‌ها در جشنواره گفت که سیستم آی‌تی جشنواره فعال و کنترل شده است و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم شکل گرفته است.
 متولی تصمیم‌گیری؛ تهیه‌کننده است
او درباره واکنشش نسبت به سینماگران انصرافی جشنواره گفت: قاعده بر این است از نظر پروتکل‌های جشنواره‌ای متولی تصمیم‌گیری تهیه‌کننده است که چه اتفاقی برای فیلم رخ دهد چه در جشنواره و چه برای اکران. همه‌ساله برخی‌ها همراه تهیه‌کننده بودند و برخی خیر. وقتی اثری ثبت‌نام می‌کند شرایط اکران را برایش فراهم می‌کنیم و حواشی تأثیری بر عدالت اکران و شرایط حضورش نخواهد داشت. حجت ما با تهیه‌کننده تمام می‌شود. سال‌های قبل نیز این موضوع بود که مثلاً بازیگری می‌گفت «من برای نشست خبری نمی‌آیم.»
امینی در پاسخ به این سؤال که آیا افرادی که به جشنواره می‌آیند تشویق می‌شوند یا خیر، گفت: ما اختیاری برای تشویق و تنبیه نداریم. ما فقط برگزارکننده جشنواره هستیم. جشنواره مهم‌ترین رویداد فرهنگی منطقه و کشور است و تنها جشنواره‌ای هستیم که برگزار می‌شود و بسیاری از این حواشی جنگ تیترها در رسانه است.
امینی گفت: رسانه‌های خارجی تلاش می‌کنند که جشنواره راتحت فشار قرار دهند، البته ما تمام تلاشمان این بود که جشنواره را در شرایط آرام ادامه دهیم تا این امانت، سالم به منزل خود برسد. این‌که بنده در مصاحبه‌ها نبودم بر گردن بنده است و از دوستان حاضر در روابط عمومی تشکر می‌کنم.
او درباره سیمرغ مردمی جشنواره توضیح داد: فیلمسازان از ما تقاضا داشتند که زمان‌بندی به‌گونه‌ای باشد که فیلم‌های ما به جشنواره برسد. امسال 6 فیلم با پروداکشن بزرگ است که کارهای پی‌تولید طولانی دارد اما ما با آنها همراه شدیم، اما یک‌سری از آثار از اواسط جشنواره به جمع ما خواهند پیوست و امکان اینکه مانند سایر فیلم‌ها از ابتدا بررسی شوند وجود ندارد و لذا امکان آرای مردمی برای آنها این‌گونه وجود نخواهد داشت، برای همین در تلاشیم که بستری برای این کار فراهم شود اما به‌نظر می‌رسد که این فضا برای 24 فیلم فراهم نخواهد شد.
او درباره سیمرغ اقتباس جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: باید فیلم‌هایی که بر اساس اقتباس ساخته شده است در جشنواره حضور داشته باشد تا این سیمرغ اهدا شود، بنابراین باید کمی جلو برویم تا داوران جشنواره فیلم‌ها را تماشا کنند و سپس در این خصوص تصمیم بگیرند. دبیر جشنواره درباره حضور رسانه‌ها در پردیس ملت و برج میلاد توضیح داد: خبرگزاری‌ها این سهمیه را دارند که خبرنگاران‌ هم در برج میلاد و هم در پردیس سینما ملت حضور داشته باشند. نشست‌های جشنواره‌ها طبق روال گذشته برگزار خواهد شد و مجریان نشست توسط روابط عمومی اعلام خواهد شد، همچنین فیلم‌های بخش بین‌الملل در پردیس ملت هم اکران خواهد شد. وی درباره فرش قرمز جشنواره خاطرنشان کرد: سیاست ما این بود که جشنواره چهل‌ساله را به مرحله جدیدی ببریم که همه کشور درگیر آن شوند، باید از همه دبیران این چهل دوره جشنواره تشکر کرد و این روال ادامه خواهد داشت تا بعد از هر دوره شخص دیگری آن را به دست بگیرد، برای همین این جشنواره باید با سبک زندگی ایرانی و اسلامی ما مرتبط باشد و نباید از جشنواره غربی الگوبرداری کنیم، اگر نکته‌ای در جشنواره دیدید که خلاف این فضا بود به ما تذکر بدهید.
 خودی و غیرخودی کلمه صحیحی برای اهالی فرهنگ و هنر نیست
امینی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره اقدامات جشنواره در راستای جلوگیری از دوقطبی‌های رایج گفت: من اهل سینما هستم و از 17سالگی با اهالی سینما زندگی می‌کنم حتی با اختلاف نظرها، اما صمیمی هستیم. به این پایبند بودیم که با سینماگران دوستانه جلسه بگذاریم و این فضای محبت و صمیمیت بین ما باشد تا اختلاف‌ها در کار ما اثرگذار نباشد. در زمان حاضر هم از حضور همه هنرمندان استقبال می‌کنم، از همه رسانه‌ها خواهش می‌کنم که کمک کنیم تا حال خانواده‌های ما خوب باشد در حالی که دشمن خلاف آن را می‌خواهد، نوید حال خوب و آگاهی‌بخشی بدهیم، برای همین این تعامل با آنها بوده است که در جشنواره حضور داشته باشند. هنرمندان زیادی هستند که امرار معاش آنها به‌خاطر این تحریم‌ها به خطر می‌افتد و این چیزی است که رسانه‌های معاند خارجی آن را می‌خواهند.او درباره شرکت انصرافی‌ها در بخش‌های جوایز گفت: من مشکلی دراین‌باره نمی‌بینم.
این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون گفت: روی این موضوع که من تهیه‌کننده گاندو هستم در رسانه‌های مختلف مانور می‌دهند، البته که سریال‌های پلیسی و امنیتی اهمیت روشنی دارند، اما کارهای متفاوت دیگری هم در سینما نقش داشتم و هومن سیدی را من در فیلم آفریقا معرفی کردم یا کارهای ضداسرائیلی مثل شکارچی شنبه را کار کردم اما مدام روی گاندو متمرکز می‌شوند، اما اینها ربطی به نگاه امنیتی برای جشنواره ندارند و من تنها به‌عنوان یک مدیر جشنواره فعالیت می‌کنم، هیچ دستور خاصی از جایی نرسیده است که جشنواره را چگونه اداره کنم، وظیفه ما اما مراقبت از سینما و صیانت از خانواده سینما و آثار آنهاست. فشار زیادی روی سینماگران به‌خاطر فیلمسازی است حال اگر فشارهای رسانه‌ای زیادی به آنها وارد شود در حق آنها جفا می‌شود و حالی برای آنها باقی نمی‌ماند، برای همین جنبه رسانه‌ای کار با احتیاط جلو رفت زیرا جشنواره در شرایط سخت کار کرد و فیلم‌ها نیز در این شرایط فعالیت می‌کرد. او گفت: خودی و غیرخودی کلمه درستی نیست و همه سلایق و ایدئولوژی‌ها در جشنواره حضور داشته‌اند. هیچ هنرمندی نیست که تا به حال در جشنواره حضور نداشته باشد حتی فردی که می‌گفت «چند سال است در جشنواره حضور نداشته‌ام»، در چند دوره جشنواره جهانی فیلم فجر شرکت کرده و حتی دستمزد گرفته است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/10518/8/161121/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha