آرشیو
انتخاب نشریه


سفير سابق ايران در اسپانيا در گفت‌وگو با رسالت
اروپا از کدخدا مي‌ترسد

راضيه فراهاني
دشمنان همچنان با ياوه‌گويي‌هاي بسيار به دنبال تضعيف ايران هستند و مي کوشند کشور را با  ابزارهاي اقتصادي تحت فشار قرار دهند. برخي معتقدند آمريکا براي جنگ نظامي با ايران آماده است اما بايد اين موضوع را گوشزد کرد که رئيس جمهور آمريکا به جهت منافع شخصي خود هيچ زماني دست به چنين کاري نمي‌زند. آمريکا به آن جهت که ايران را به پاي برجام خصوصي خود يعني برجام ترامپي حرکت دهد تحريم‌ها بر کشورمان را هر روز بيشتر مي‌کند اما هنگامي که آن بازخورد از حرکتش را نمي‌بيند عصباني شده و دست به حرکات ديوانه‌وارتر ديگري مي‌زند اما بايد گفت که ميان ايران و آمريکا هيچ زماني جنگ نظامي رخ نخواهد داد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر روز سه‌شنبه در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام با اشاره به اقدامات خبيثانه آمريکا براي تغيير محاسبات و تسليم شدن مسئولان و نيز فاصله گرفتن مردم از نظام فرمودند: «گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه‌ها است چرا که مذاکره با دولت کنوني آمريکا سم مضاعف است، البته جنگي نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌ها است و در اين زمينه، اراده ملت ايران و نظام اسلامي قوي‌تر از دشمن است و به فضل الهي اين بار هم پيروز خواهيم شد.»
آمريکا 40 سال نتوانست ايران را به تسليم وادار کند
سيدداود صالحي سفير سابق ايران در اسپانيا در اين راستا به «رسالت» گفت: «جهان در شرايطي زندگي مي کند و نفس مي‌کشد که وضعيت زندگي از نظر اقتصادي، سياسي و همچنين با توجه به تلاش آمريکا براي ايجاد رعب و وحشت در سطح خاورميانه حتي از نظر امنيت هم سخت شده است.»
 او در ادامه گفت: «ايران داراي مردم روشنگري است که در مقابل جنگي که آمريکا توسط صدام حسين بر آنها تحميل کرد ايستادگي کردند. با تمام اين اوصاف آمريکا نتوانست جمهوري اسلامي را وادار به تسليم کند.»
صالحي با اشاره به اين که کشور ايران تنها يک درصد از جمعيت جهان را دارا است، افزود: «اين موضوع بسيار قابل اهميت است، ايران 10 درصد از ذخاير ثابت در سطح جهان يعني نفت و همچنين تا حدودي 16 درصد ذخاير گاز جهان را به خود اختصاص داده است. مسوولان کشور اين انرژي را در سياست‌هاي کشور مد نظر قرار داده و به عنوان قدرتي در دستان جمهوري اسلامي ايران قرار دارد؛ بنابراين با توجه به پتانسيل‌هايي که در اختيار ايران است بايد آگاه باشيم که اگر مشکلي هم براي کشورمان از سوي دشمنان ايجاد شود تنها به جهت ذخاير نفت و گاز است. »
چين و روسيه مي‌دانند سياست‌هاي آمريکا نسنجيده است
سفير سابق ايران در اسپانيا تصريح کرد: «اين مسائل در زمان رياست جمهوري بوش پدر، بوش پسر بوده و در حال حاضر در زمان دونالد ترامپ هم وجود دارد به آن معنا که موضوع جديدي نيست که از سوي آنها مطرح شده باشد.»
او با بيان اين که ترامپ به دنبال جنگ نظامي نيست، گفت: «اين موضوع به آن جهت است که آمريکا قصد آغاز جنگي را ندارد که شعله‌اش تمام خاورميانه را دربرگيرد؛ حتي در صورت آغاز جنگي از سوي آمريکا، اقتصاد اين کشور و همچنين کشورهايي مانند چين و روسيه هم با مشکل روبه‌رو مي‌شود و در نهايت منجر به اعتراض کشورها مي‌شود. کشورهاي چين و روسيه به عنوان اعضاي شوراي امنيت مخالف لشگرکشي‌ها و فشارها بر کشورهاي منطقه هستند چرا که آنها معتقدند سياست‌هاي اعمالي آمريکا نادرست و نسنجيده است.»صالحي ادامه داد: «برجام يکي از برگ‌هاي برنده جمهوري اسلامي ايران است. سال گذشته شاهد بوديم که آمريکا بدعهدي کرده و از برجام خارج شد اما در مقابل ديديد که اروپا و حتي کشورهايي مانند چين و روسيه زير بار سياست‌هاي او نرفتند. موضع برخي از اين کشورها تنها ضعف آمريکا را نشان مي دهد؛ همچنين شکست‌هايي که آمريکا در عراق، افغانستان و يمن علي رغم تمام کمک‌هاي عربستان از نظر اقتصادي خورد، بيانگر همين موضوع است.»
آمريکا به خاطر ترسش از ايران پنتاگون را فعال کرد
او افزود: «آمريکا با توجه به اين که از برجام خارج شد مجددا شاهد ضعيف شدن خود در مقابل ايران بود به همين جهت پنتاگون (وزارت دفاع) را فعال کرد تا بتواند يک حالت ترس و رعبي را در سطح بين‌المللي به ويژه خاورميانه ايجاد کند.»
صالحي با تاکيد بر اينکه اگر احمقي يک کار حماقت‌انگيزي انجام دهد، بعيد نيست که دوباره دست به آن کار بزند، گفت: «با توجه به اين موضوع ايران بايد مرزهايش را از نظر دفاعي تقويت کند.»
اروپائيان از کدخدايشان مي‌ترسند
سفير سابق ايران در اسپانيا ادامه داد: «مسئولان کشور نامه‌اي به اعضاي برجام نوشتند، همچنين حسن روحاني رئيس‌جمهوري کشورمان توضيحاتي را هم در مصاحبه تلويزيوني در ارتباط با 60 روز مهلت به آنها مطرح کرد که ايران ديگر نمي تواند بدعهدي‌ها را تحمل کند چرا که طرف مقابل زير برخي از موافقتنامه‌ها و پيشنهادهاي خود مانند «INSTEX» که در حقيقت يک حالت پيشنهاد همکاري‌هاي مالي و اقتصادي بود زد. اروپايي‌ها هنوز تصميمات قطعي‌شان را نگرفته‌اند و از کدخداي خود (ترامپ) مي‌ترسند. اگر اروپا به دنبال به دست آوردن امنيت است تا جايي که امکان دارد نبايد اجازه دهد که يک ديوانه بيايد و جنگي مانند اول و دوم بپا کند.»
او افزود: «علت اينکه جمهوري اسلامي ايران تاکنون مقابل اين بدعهدي‌ها خويشتنداري کرده براي آن  است که تنها به دنبال روابط مسالمت‌آميز امنيتي، اقتصادي و سياسي بوده است. ايران نمي‌خواهد که همسايگانش در حوزه خليج فارس در ناامني به سر ببرند و مردم در سطح بين‌الملل نسبت به اين خويشتنداري ايران تعجب کردند.»
صالحي ادامه داد: «درست است که ايران از برجام بهره‌ چنداني نبرد، اما سعي کرد تا با تمام کشورهاي همسايه دست دوستي دهد تا جهان را به سمت صلح و عاري از سلاح‌هاي هسته اي حرکت دهد. مقام معظم رهبري در فتوايي فرمودند که «استفاده از سلاح‌هاي اتمي حرام است»؛ اين موضوع براي ما بسيار مهم است.»
آمريکا به دنبال بهانه براي تحرک در خاورميانه است
او افزود: «غربي‌ها بايد بدانند که ايران از برنامه هسته‌اي خود چه مي‌خواهد؟ ما به دنبال تامين انرژي هستيم، چرا که همسايگان بسيار زيادي داريم، اگر هم به دنبال تامين نيازهاي نظامي خود هستيم به آن جهت است که به دشمن هيچ اعتمادي نمي‌توانيم داشته باشيم زيرا داراي مرزهاي بسياري هستيم و همواره به دنبال حفظ شأن خود بوده ايم.»
صالحي تصريح کرد: «آمريکايي‌ها با برخي از تحرکات به دنبال آن هستند که ايران از برجام خارج شود تا بهانه اي به دست گيرد که تحرکاتي کوچکي در خاورميانه از خود نشان دهد، اما همسايگان ما بايد بدانند که ايران 40 سال تحمل کرده و دست دوستي به سوي آنها دراز کرده بنابراين مي‌توانند با ما همکاري کنند. هموطنان ما بايد بدانند که آمريکا به دنبال ايجاد ترس و رعب در کشور است تا بتواند سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در کشور را  از بين ببرد.»
سفير سابق ايران در اسپانيا افزود: «طبق فرمايشات مقام معظم رهبري اسرائيل تا 25 سال آينده وجود نخواهد داشت. اسرائيل در حال حاضر در برخي از نقاط آمريکاي لاتين با همکاري برخي از سرمايه‌داران انگليسي به دنبال خريد سرزمين‌ است؛ اگر اسرائيل نتواند به سرزمين‌هاي ديگري منتقل شود حتما ضعيف شده و ما از زمان حال قدرتمندتر خواهيم شد.»

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9495/1/49987/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha