آرشیو
انتخاب نشریه


عضو کمیسیون حقوقی مجلس در گفت‌وگو با رسالت:
گام دوم کاهش تعهدات ایران مانع خسارت بیشتر به کشور می‌شود

عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس، اجراي گام دوم کاهش تعهدات ايران در برجام را قابل پذيرش دانست و گفت: اجراي گام دوم تعهدات ايران در برجام هر چند دير هنگام بود اما اجراي آن مانع خسارت بيشتر به کشور مي‌شود.  
محمد دهقاني، عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با رسالت درباره گام دوم کاهش تعهدات ايران در برجام گفت: اجراي گام دوم کاهش تعهدات ايران نشانه اين است که همه مسئولان به وحدت نظر رسيده‌اند که خوش بيني و توجه به آمريکا و اروپا مشکلات کشور را حل نمي‌کند.‌
عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس شوراي اسلامي رفتار کشورهاي اروپايي و آمريکا را در تعهد به برجام غيرديپلماسي و فريبکارانه دانست و گفت: سال گذشته که آمريکا از برجام خارج شد اروپا کانال مالي مستقلي براي مقابله با تحريم آمريکا راه اندازي کرد که از ايران نفت خريداري کند و در قبال آن کالاهاي اروپايي به کشور وارد شود اما با فشار آمريکا آنها عقب نشيني کردند. اروپايي ها پس از آن عنوان جديدي را در مذاکرات به نام اينستکس مطرح کردند که اين هم اقدام فريبکارانه و مضحکي بود. 
شبکه مالي اينستکس مشکلات اقتصادي کشور را حل نمي کند
وي با اشاره به مشکلات اينستکس و راه اندازي اين شبکه مالي که گره‌اي از مشکلات کشور را حل نخواهد کرد. گفت: اگر اين کانال راه اندازي شود مي‌توانيم نفت را به صورت غيررسمي در کشورهاي شرق بفروشيم اما پول آن در بانک اروپايي واريز شود. در قبال آن دارويي که مورد نياز ما نيست و در کشور توليد مي‌شود با قيمت ارزان از اروپا وارد کنيم. اين اقدام مضحکي است که دستگاه ديپلماسي کشور ما يک سال خودشان را معطل اين مذاکرات کردند که نتيجه اي نداشت. 
عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به توهمات آمريکا در قبال کشور ما و اينکه با فشار تحريم‌ها مي‌تواند ايران را به زانو در بياورد، گفت: آمريکا سال گذشته اعلام کرد که ايران چهلمين سال پيروزي انقلاب را نخواهد ديد و جريان قدرتمندي هم در کشور همراه با سياست‌هاي آمريکا شدند. جرياني هم از سال‌هاي طولاني بر اين باور هستند که بايد در مقابل خواسته‌هاي آمريکا کوتاه آمد و کشور ما بايد مطابق سياست‌هاي آمريکا و اروپا باشد اين تحليل آن‌ها باعث شد که آمريکايي‌ها خسارت فراواني در کشور ايجاد کنند. جرياني هم در کشور از اين موضوع سوء استفاده و اموال مردم را غارت کردند. 
ايران قدرتمندتر از آن است که با تحريم ها به زانو در بيايد
دهقاني با بيان اينکه پس از خروج آمريکا از برجام اروپايي ها حامي تفکرات آمريکا شدند. گفت: بعد از فشار تحريم‌هاي آمريکا متاسفانه اروپا هم عقيده اين تحليل آمريکا بود که نظام ايران تا پايان سال 2018 کارش تمام است آنها ما را معطل خودشان کردند اما الان برايشان مشخص است که ايران قدرتمندتر از آن است که به زانو در بيايد و با وجود فشار آمريکا براي آنها مشخص شد که اتحاد بين مردم نمي تواند ايران را به زانو در بياورد.
وي گام دوم کاهش تعهدات ايران در برجام را دير هنگام اما شروع خوبي دانست و گفت: اجراي اين گام زودتر از اين مي‌توانست جلوي خسارت‌هاي وارد شده به کشور را بگيرد تا اقتصاد ايران موکول به خواسته اروپا و آمريکا نمي‌شد. اين گام حرکت قطره چکاني و ضعيف است اما همين که نظر ديپلماسي دولت تغيير کرده است (نظري که هر ماه با عقب نشيني و وادادگي در برابر غرب بود) خوشحال هستيم.
سازمان‌هاي بين‌المللي بايد متوجه شوند ايران مقصر بدعهدي‌ها نيست
عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس شوراي اسلامي ضمن توصيه به دولت در برخورد منطقي و مستدل با طرف‌هاي مذاکره گفت: در اين شرايط به کارگيري عبارات تند از سوي دولت جايز نيست و بايد در چارچوب مقررات بين‌الملل فعاليت کند. سازمان‌هاي بين‌الملل اين تفسير را نداشته باشند که مقصر اين بدعهدي‌ها کشور ايران است. دهقاني با تاکيد بر استفاده از ظرفيت ديپلماسي کشور براي مذاکرات و مشروعيت دادن به گام دوم کاهش تعهدات ايران در برجام، گفت:  بايد وحدت داخلي حفظ شود تا کشور از اين شرايط عبور کند هر چند که ايران در شديدترين فشارها هم به زانو در نيامده است. بايد به دنيا اثبات کنيم که در برابر فشارها و تحريم‌ها مصونيت پيدا کرده‌ايم و اين کشورها نمي‌توانند ملت ايران را تحت فشار جديد قرار دهند.‌

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9538/1/54964/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha