آرشیو
انتخاب نشریه


بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه شرکت‌‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر؛
جلوه درخشان استعداد ایرانی

رهبر معظم انقلاب اسلامي از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان وفناوري‌هاي برتر بازديد کردند؛به گزارش پايگاه اطّلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح روز سه‌شنبه از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان و فناوري‌هاي برتر (ايران ساخت) در حسينيه امام خميني(ره) بازديد کردند.در اين بازديد دو ساعته، حضرت آيت الله خامنه‌اي ضمن ديدن از ۳۰ غرفه شرکت‌هاي دانش‌بنيان و گفت‌وگو با فناوران و پژوهشگران، در جريان آخرين دستاوردهاي علمي و فناوري و پروژه‌هاي تجاري‌سازي شده جوانان و متخصصان ايراني قرار گرفتند.سامانه‌هاي پزشکي با فناوري بالا در تشخيص سرطان، همودياليز، جراحي با ربات و پروتز عصبي، تجهيزات آزمايشگاهي، توليد واکسن‌ها و داروهاي پيشرفته به صورت کاملا بومي، طراحي و ساخت موتور جت و طراحي موتور هوايي، سيستم‌هاي کنترل نيروگاهي، توليد انواع کاتاليست‌هاي نفت و گاز، خدمات شناسايي و حفاري آب‌هاي ژرف، ساخت مخازن و تجهيزات استيل، سامانه‌هاي پيشرفته نوري، اسکنري، اندازه‌گيري، بُرش، شبيه‌سازي و پردازشگرها، ساخت فريزدراير صنعتي و توليد بازي‌هاي رايانه‌اي از جمله دستاوردهاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان حاضر در اين نمايشگاه بود.
در بخشي از بازديد، آقاي ستاري معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور گزارشي از رويکردها و برنامه‌هاي اين معاونت براي گذار از اقتصاد نفتي به اقتصاد دانش‌بنيان بيان کرد و گفت: با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامي کمک بسيار خوبي از صندوق توسعه ملي در اختيار بخش علمي کشور قرار گرفت که با اين کمک، پروژه‌هاي علمي و دانش‌بنيان در جهت مقاوم‌سازي اقتصاد کشور و مقابله با تحريم‌ها کيفيت و سرعت زيادي گرفته است.
معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور با اشاره به طرح ايجاد پهنه‌هاي نوآوري در کنار دانشگاه‌ها و مراکز علمي مستعد، ايران را بزرگ‌ترين زيست‌بوم نوآوري در غرب آسيا دانست و افزود: اکنون بيش از ۴۵۰۰ شرکت دانش‌بنيان با درآمد ۹۰ هزار ميليارد توماني، زمينه اشتغال مستقيم ۳۰۰ هزار نفر را فراهم کرده‌اند.
آقاي ستاري زيست‌بوم توليد داروهاي پيشرفته را نمونه‌اي موفق از اعتماد به جوانان پر انگيزه کشور خواند و گفت: در اثر ارتقاي اين زيست‌بوم، مهاجرت نخبگان در بخش داروسازي تقريباً متوقف شده است و هر دارويي که وارد اين چرخه شود، حداکثر تا دو سال بعد، تجاري و وارد بازار مصرف مردم مي‌شود.
پس از سخنان آقاي ستاري، رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر لزوم عبور از اقتصاد نفتي و عوارض فرهنگي آن، گفتند: يکي از گلايه‌هاي جوانان در نمايشگاه امروز اين بود که بعضا همان محصول يا توليد آنها را دستگاه‌هاي دولتي از خارج وارد مي‌کنند که اين ناشي از فرهنگ اقتصاد نفتي است و بايد اين نگاه غلط اصلاح شود.
حضرت آيت الله خامنه‌اي خطاب به معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور افزودند: نبايد اجازه دهيد اين موانع پيش پاي جوانان فعال ايجاد شود، هر چه مي‌توانيد در اين خصوص تلاش کنيد، من نيز هر چه بتوانم کمک خواهم کرد.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين با تشکر از پژوهشگران و فناوران و دست‌اندرکاران نمايشگاه، در لوح يادبود متني به اين شرح مرقوم کردند:
بسم الله الرحمن الرحيم
جلوه‌ درخشان استعداد ايراني و همت انقلابي را در اين نمايشگاه ديديم و خدا را سپاس گفتيم. کار اساسي و بنياني براي بهره‌گيري از انگيزه‌ها و توا‌ن‌هاي بالا بايد جدا  دنبال شود. اين مهم‌ترين وظيفه‌ مسئولان دولتي است. به خداوند توکل کنيد و با اميد و شوق قدم برداريد، يقينا خواهيد توانست به مشکلات اقتصادي کشور پايان دهيد، ان‌شاءالله.
سيّدعلي خامنه‌اي
۱۶ مهر ۱۳۹۸

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9607/1/60036/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha