آرشیو
انتخاب نشریه


تغییر الگوهای رفتاری، بلای جان جامعه

 امیرمحمودگودرزی
به وجود آمدن یک جامعه کامل و انسانی ، برای هدایت و تربیت صحیح انسان از دیگر نتایج خلقت انسان و اشرف‌مخلوقات و ظهور اسلام است.
پیامبر اکرم ( ص) با رهبری و هدایت خود ، یک جامعه کامل و انسانی را بنیان نهادند و با برداشتن عوامل عقب‌افتادگی در زمان جاهلیت جامعه ، جامعه‌ای بر اساس احترام متقابل و انسانی بر اساس احکام الهی به وجود آوردند.
اتفاقات بعد از پیروزی انقلاب ایران ، هشت سال دفاع و جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها ، جملگی  باعث گردیده جامعه ما جامعه باثباتی نباشد و اثرات مخربی بر جامعه و افراد آن ایجاد  شود.
جنگ تحمیلی  باعث شد که همبستگی، اتحاد و انسجام اجتماعی ایجاد شود و مردم و جوانان این مرزوبوم با ازخودگذشتگی و ایثار و فداکاری الگوی بی‌نظیری در جامعه مادی امروزه به ارمغان بگذارند که برعکس، متأسفانه در جنگ اقتصادی امروز ، دیگر شاهد آن فداکاری ، ایثار و ازخودگذشتگی مردم و جامعه نیستیم و بیشتر افراد جامعه مخصوصا مسئولان نظام دنبال منافع شخصی خود بوده و این خود از عوامل مهم عقب‌افتادگی جامعه ماست.
تغییر الگو و مرجع رفتاری و اخلاقی در سطوح مختلف جامعه ، افراد و مسئولان از مهم‌ترین عواملی است  که  باعث شده روزبه‌روز ارزش‌های اخلاقی در جامعه ضعیف‌تر گردد  و الگوهای اخلاقی و ارزشی بسیاری از سطوح جامعه تغییر نماید. درگذشته الگوی افراد جامعه از علمای ربانی و عرفا و شخصیت‌های ارزشی و اخلاقی بودند و مردم علی‌الخصوص نوجوانان و جوانان در مساجد و مجالس اخلاقی ، بیش‌ازپیش شرکت داشتند ، ولی امروزه ، فضای مجازی، فیلم‌ها، کارتون‌ها و بازی‌های کامپیوتری غیر ارزشی، الگو و مرجع خیلی از افراد جامعه شده است و متأسفانه بیشتر افراد جامعه از پیر  و جوان تا نوجوان را تحت تأثیر  مخرب خود قرار داده و از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند که  ازجمله می‌توان در سال‌های اخیر به سوء اخلاق  بعضی از مسئولان و مدیران کشور که به‌راحتی به یکدیگر اتهام زده و ارزش‌های اخلاقی و انسانی را رعایت نکرده و باعث دلسردی خیلی از جوانان و مردم عزیز ما شده ‌اند اشاره نمود.
تبعیض و فساد سیستمی  در جامعه ما فقط پولی و مالی نیست ، هرجا روابط به‌جای ضوابط قرار بگیرد، فساد به وجود می‌آید و  بی‌اعتمادی اولین موردی است که  ایجاد می‌شود. بی‌اعتمادی مردم در عمومیت نسبت به حاکمان جامعه و همچنین در روابط با دیگر افراد تأثیر مستقیم گذاشته و جامعه را مختل می‌کند . متأسفانه یکی از مشکلات اجتماعی جامعه ایران ضعف اخلاقی و عدم گذشت می‌باشد که آن‌هم ناشی از ضعف فرهنگی و اعتقادی جامعه است .در جامعه‌ای که ضعف اخلاقی ، ارزشی و نظام گسیختگی هنجاری داریم دچار مشکلات بزرگ و کوچک خواهیم شد . مهم‌ترین و یکی از اساسی‌ترین مسئله‌ای که در حال حاضر جامعه و کشور عزیزمان را تهدید می‌‌کند بحران بیکاری است؛ بیکاری معضل بزرگ جامعه ماست که به همراه خود پیامدهای ناپسند و ناخوشایندی را برای جامعه  ، خانواده و فرد بیکار به ارمغان  می‌آورد. مشکلاتی از قبیل فقر اقتصادی ، مشکلات‌ روحی، روانی ،خانوادگی و خلاف و فساد ، همه این‌ها معضلاتی هستند که فرد بیکار و خانواده او با آن دست‌به‌گریبان می‌باشند. منفعت‌طلبی خودخواهانه و پول‌پرستی در جامعه به یکی از معضلات روزانه ما تبدیل شده  است. متأسفانه پول یک ارزش شده  و برای برخی از افراد پولدار شدن به هر طریقی ،یک هدف شده است که در ادامه  احترام مردم و جامعه را به دنبال دارد .دنیاخواهی بعضی از مدیران و مسئولین و نزدیکان‌شان و افراد سودجو و فرصت‌طلب، آفتی است که معمولا همه حکومت‌ها را تهدید می‌کند و متأسفانه در جامعه ایران بیداد می‌کند. عامل اصلی پیدایش این آفت و فساد ، سوء‌مدیریت و بی‌تقوایی و نوع تصمیمات و برخورد مدیران و مسئولین جامعه در مواجهه با مخالفان و موافقان حکومت است . از دیگر مشکلات جامعه ایران می‌توان به سبک زندگی و بی‌هویتی اشاره نمود . وقتی مدل و سبک زندگی جامعه‌ای با مؤلفه‌های محتوایی و مفهومی آن جامعه ازنظر باورها ، ارزش‌های انسانی و اعتقادات مذهبی متفاوت باشد ، جامعه دچار بی‌هویتی می‌شود و این همان مشکلی است که جامعه ما در حال حاضر با آن دست‌به‌گریبان  است ، زیرا جامعه ایران یک جامعه اسلامی است و پایه و اساس زندگی مردم ایران معمولا بر  دین و اعتقادات مذهبی بناشده است ولی متأسفانه مؤلفه‌های محتوایی زندگی جامعه ایران تغییر پیداکرده است و تحت تأثیر تمدن غرب وزندگی غربی قرارگرفته است. ان‌شاءالله بتوانیم با سرلوحه قرار دادن پیشوایان دینی و بزرگانمان به جایگاه والای ایرانی خود دست یابیم.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9827/1/80992/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha