آرشیو
انتخاب نشریه


دیوان عالی کشور، قتل میترا استاد را قتل عمد تشخیص داد

دیوان عالی کشور، پرونده قتل میترا استاد- توسط همسرش محمدعلی نجفی از وزرای پیشین و شهردار اسبق تهران را «قتل عمد» تشخیص داد.
دادگاه کیفری تهران پیش‌ازاین اتهام محمدعلی نجفی را قتل عمد همسرش اعلام کرده بود اما یکی از شعبه‌های دیوان عالی کشور قصد او را مشاجره و تهدید در دعوای خانوادگی خوانده و قتل را از نوع شبه عمد خوانده بود.
با اصرار دادگاه کیفری بر رأی صادرشده، موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور مطرح شد.
بر اساس رأی‌گیری که روز گذشته- ۲۵ شهریورماه_ انجام شد، از ۶۶ نفر از قضات حاضر در هیئت عمومی، ۳۹ قاضی رأی دادگاه کیفری را تأيید کردند و فقط ۲۷ قاضی به نفع رأی دیوان عالی نظر دادند که بر اساس محکومیت محمدعلی نجفی که قتل عمد بود، تأيید شد. حجت‌الاسلام منتظری، دادستان تهران در اظهاراتی همزمان با رأی گیری
در هیئت عمومی دیوان عالی کشور گفت: عملی که محمدعلی نجفی انجام داده «قتل عمد» بوده است.
میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، هفتم خرداد سال گذشته در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد.
نجفی، وزیر اسبق آموزش‌وپرورش و شهردار پیشین تهران، ساعاتی پس از انتشار این خبر، خود را به پلیس معرفی و به ارتکاب قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد.
مردادماه سال گذشته، دادگاه کیفری استان تهران، نجفی را به دو اتهام قتل عمد و نگهداری سلاح غیرمجاز مجرم شناخت.
این رأی اکنون در هیئت عمومی دیوان عالی کشور تأيید شده است اما به دلیل این‌که خانواده میترا استاد شکایت خود را درباره کشته شدن او پس گرفته‌اند، موضوع قصاص در میان نیست و خطر اعدام برای آقای نجفی وجود ندارد.
طبق قانون مجازات اسلامی، حتی در صورت رضایت شاکی یا شاکیان پرونده قتل عمد و گذشت از قصاص، فرد قاتل به مجازات حبس محکوم می‌شود.
نجفی به 6 سال و نیم حبس محکوم‌شده است. وی سال گذشته با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان مرخص شد اما دو روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9864/10/83194/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha