آرشیو
انتخاب نشریه


رئیس‌جمهور اعلام کرد:
از‌شنبه‌ ‌هفته آینده طرح محدودیت‌های‌کلی در‌سراسر‌کشور

رئیس‌جمهور گفت: ما در هفته‌های اخیر محدودیت‌های زیادی را ایجاد کردیم که هدف از آن این است که مردم لمس کنند شرایط، فوق‌العاده است و همه باید کمک کنند. ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم.به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور دیروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: نزدیک ۹ ماه است با این معضل روبه‌رو هستیم که متأسفانه با بروز موج جدید مشکلاتی ایجاد کرده است. 
 ما در هفته‌های جدید محدودیت‌های زیادی را ایجاد کردیم
وی ادامه داد: ما در هفته‌های جدید محدودیت‌های زیادی را ایجاد کردیم که هدف از آن این است که مردم لمس کنند شرایط فوق‌العاده است و همه باید کمک کنند. ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم. مردم فکر می‌کنند باید تب شدید داشته باشند و یا فکر می‌کنند اگر مداوم سرفه کنند این بیماری سراغ آنان آمده است.روحانی بیان داشت: مردم باید اعتماد صد درصد به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشند. این اعتماد هر چه کمتر شود به زیان ماست. عده‌ای که در داخل یا رسانه‌های خارجی مصاحبه می‌کنند و انتقادهای ناپخته را بیان می‌کنند باید بدانند هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا، قرارگاه و وزارت بهداشت کاهش دهد به ضرر جامعه است. وی خاطرنشان کرد:  دولت و آنان که به دولت یاری می‌رسانند به الزامات پروتکل توجه کنند. وقتی پروتکلی اعلام می‌کنیم الزاماتی دارد .وقتی می‌گوییم ماسک بزنید، ماسک باید به‌وفور باقیمت کم در اختیار مردم باشد. البته هم‌اکنون برای تهیه ماسک مشکلی نیست
 مشکل حل‌شده است. دولت الکترونیک باید لحظه‌به‌لحظه توسعه یابد. وزیر بهداشت می‌گوید روز برای ما مهم نیست ساعت مهم است. ما باید تا حد امکان همه کارها را به فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم تا مردم نیازمند نباشند به ادارات مراجعه کنند.روحانی تصریح کرد: به‌محض این‌که اعتماد کم شود دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود و اصل موضوع هم همین است. همه باید توجه کنیم برای این‌که پروتکل‌ها اجرایی شود.رئیس‌جمهور با تأکید بر این‌که همه باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، اظهار داشت: دولت الکترونیک باید لحظه‌به‌لحظه توسعه پیدا کند. ما هرچیزی که‌می‌توانیم را باید به فضای دیجیتال و مجازی ببریم.روحانی تأکید کرد:باید تجهیزات و امکانات در اختیار نیروهای مسلح باشد که البته در اختیار است. خستگی برای کادر درمان ایجادشده که نیروهای مسلح می‌توانند آن را کاهش دهند. همچنین تمام بیمارستان‌هایی که مربوط به وزارت بهداشت نیست باید همه به کار گرفته شوند. ما اگر مصوباتی را ابلاغ کنیم و اجرا نشود با اقلیتی که اجرا نکردند باید برخورد شود. اگر برخورد نشود، کل کار معطل می‌ماند. بیشترین مسئولیت دراین‌باره با قرارگاه است.وی با اشاره به این‌که این ویروس فعلا هست، اظهار داشت: اگر تردد و تجمع کم شود بسیاری از مسائل ما حل خواهد شد. در بسیاری از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضروری و غیرقانونی است. یک تیم فوتبال پیروز شده، دلیلی بر تجمع نیست.
 دو هفته بعد از هر حادثه تعداد مراجعه به بیمارستان‌ها زیاد شده و بعد از سه، چهار هفته مراجعه به آرامستان بیشتر می‌شود. 
 در بسیاری از شهرها تجمع مشکل ایجاد کرده است
رئیس‌جمهور گفت: در بسیاری از شهرها تجمع مشکل ایجاد کرده است. در برخی روزها مشهد از تهران وضعش بدتر بود. مسئله بیماریابی بسیار مهم است. این‌هایی که به این بیماری مبتلا می‌شوند حدود ۸۰ درصد اصلا علامت ندارند راه این است که تست تشخیصی را بالا ببریم. وی بیان داشت: در شهری مانند مشهد، اجتماعی درست می‌شود
رنگ و بوی مذهبی داشته ولی مجوز نداشته است. مشهد در روزهای گذشته در برخی از روزها ازنظر آماری وضعیتش از تهران هم بدتر بود و از هرکسی می‌پرسیم می‌گویند مجوزی نداشتند. اصل تجمع و تردد که هرکدام ضروری نیست، باید کنار بگذاریم وموردتوجه ما باشد. روحانی بیان داشت: برای جداسازی و قرنطینه باید فرد درجایی برود قرنطینه شود و مراقبت کنیم. ناچاریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم. ماتصمیمات کلی گرفتیم و محدودیت‌هایی را از شنبه آینده برای کل کشور در نظر گرفتیم. طرحی است که اساس آن تا پایان کرونا ادامه دارد. ما راهی جز مراقبت از خود و خانواده و دوستان نزدیک خود نداریم.
وی اظهار داشت: در طرحی که کلیات آن تصویب‌شده و از اول آذر اجرایی می‌شود درست است که  این طرح‌در برخی مشاغل ‌به صورت جریمه ظهور و بروز پیدا می‌کند با  این همه مردم احساس  می کنند شرایط‌ویژه است، اما واقعیت این است که  این طرح یک هشدار برای مردم است.رئیس‌جمهور اظهار داشت:  همه دنیا هم همین را عنوان می‌کنند و کشورهای مختلف هم با همین شرایط مواجه شده‌اند. متخصصین ما هم در کشور و وزارت بهداشت درمان هم می‌گویند که سرعت انتقال ویروس نسبت به اسفند سال گذشته و فروردین امسال ۹ برابر شده است.روحانی بیان داشت: بنابراین شرایط متفاوت است و ما باید بیشتر مراعات کنیم مخصوصا آن‌هایی که راننده یک خودرویی در حمل‌ونقل عمومی هستند.خیلی مهم است که راننده سالم باشد اگر راننده‌ای در تاکسی‌ یا تاکسی‌های الکترونیکی خدای‌نکرده آلوده باشد، از صبح تا شب هر مسافری را که سوار می‌کند، به این ویروس مبتلا می‌شوند.این ویروس، ویروس اسفند و فروردین نیست و جهش‌یافته است. رئیس‌جمهور بیان داشت: برخی از مردم فکر می‌کنند که گذشتیم و عبور کردیم ولی این ویروس، آن ویروسی نیست که از آن عبور کردیم. این ویروس جهش‌یافته است و سرعت انتقال آن و اذیت و آزار آن بیشتر است. وی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله تست سریع که بیاید باید برنامه‌ریزی خاصی برای آن‌هایی که مردم بیشتر با آن‌ها در رفت‌وآمد هستند، صورت بگیرد. خود بیمارستان‌ها، مطب‌ها، فروشگاه‌ها و جاهایی که مردم تردد بیشتری دارند باید بیشتر مورد مراعات قرار بگیرد تا از این مسئله عبور کنیم.رئیس‌جمهور گفت: امروز چارچوب یک طرح مهمی را به تصویب رساندیم که سخنگوی ستاد ملی مصوبات امروز و تصمیماتی را که در زمینه بیمه و مالیات گرفتیم را برای مردم توضیح می‌دهد.امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات پروتکل‌های بهداشتی همان‌طور که از دور اول همه دنیا گرفتار بودند و ما هم گرفتار بودیم،  از این شرایط نیز سرافراز بیرون بیاییم .

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9908/1/85924/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha