آرشیو
انتخاب نشریه


یک کشور و دو رئیس‌جمهور!
پرده‌برداری از آنارشی آمریکایی

گروه بین الملل
رئیس‌جمهور آمریکا به هواداران خود در سرتاسر آمریکا پیام داده است که خود را برای تظاهراتی بزرگ در واشنگتن آماده کنند. این تظاهرات قرار است در پایتخت آمریکا برگزار شود. در مقابل، قرار است طرفداران بایدن نیز در حمایت از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 در این شهر بزرگ، تظاهراتی را برگزار کنند. احتمال درگیری  با توجه به حمل سلاح از سوی طرفین( خصوصا طرفداران ترامپ) بعید به نظر نمی‌رسد. در این میان، ترامپ همچنان اصرار دارد که در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر پیروز شده و نتایج منتشر شده ( که حکایت از پیروزی بایدن دارد ) جملگی جعلی و بر اساس تقلب می‌باشد!
  ترامپ هرگز شکست را نخواهد پذیرفت!
با توجه به روحیه خاص ترامپ و قواعدی که وی به‌عنوان یک قمارباز به آن‌ها استناد می‌کند، وی هرگز شکست رسمی خود را در انتخابات ریاست جمهوری 2020 نخواهد پذیرفت. او معتقد است اگر شکست را بپذیرد، در تجمیع آرای طرفداران خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 ناکام خواهد ماند. به عبارت بهتر، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد به هر نحو ممکن، در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره ( سال 2022) و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا( سال 2024) به ترتیب حضوری غیرمستقیم و مستقیم داشته باشد. هدف او ، تسخیر دوباره قدرت در کاخ سفید است. کارزار انتخاباتی ترامپ شکایت‌های متعددی را علیه آنچه «تخلفات انتخاباتی» می‌خوانند طرح کرده و کار را به دادگاه‌های ایالتی کشیده‌اند.از سوی دیگر وزیر دادگستری دولت ترامپ هم مجوز تحقیق درباره «تخلفات انتخاباتی» را پیش از تأیید نهایی شمارش آرا صادر کرده است.
 امیدهای ترامپ بسیار کمرنگ شده است 
اظهارات دادستان آریزونا مبنی بر عدم‌تأیید ادعای تقلب در انتخابات این ایالت حساس و تعیین‌کننده، آب پاکی را بر دستان ترامپ ریخته است. چنین قاعده‌ای در خصوص جورجیا  و پنسیلوانیا نیز صادق است. در ایالت میشیگان نیز اختلاف آرا حدود 150 هزار رأی (به سود بایدن) می‌باشد و تغییر نتیجه در این ایالت تقریبا ناممکن قلمداد می‌شود! برخلاف آنچه ترامپ سعی دارد به مخاطبان القا کند، وی قدرت مانور گسترده‌ای در دادگاه‌های ایالتی ندارد. شبکه یورونیوز در این خصوص گزارش داده است :
«در نظام فدرال ایالات‌متحده آمریکا، هر ایالتی قوانین ویژه خود برای صدور تأییدیه برگزاری انتخابات را دارد.به‌عنوان مثال ، مقام‌های محلی ناظر بر انتخابات در آریزونا تا ۲۳ نوامبر فرصت دارند تا نتیجه نهایی انتخابات را در این ایالت اعلام کنند.»
در پنسیلوانیا  نیز مقام‌های رسمی برگزاری انتخابات و نظارت بر آن تا ۱۰ نوامبر فرصت داشتند تا نتایج شمارش آراء را تا ۱۰ نوامبر به اطلاع دبیرخانه دادگاه سیستم حقوقی کشورهای مشترک‌المنافع (بریتانیا و مستعمرات سابق و کنونی آن) برسانند. همین مقام‌ها حداکثر تا ۲۳ نوامبر برای صدور گواهی تایید انتخابات فرصت دارند.نظام حقوقی ایالت پنسیلوانیا، مانند دیگر ایالات آمریکا و بریتانیا بر اساس حقوق عرفی (رویه قضائی) بنا شده است. بااین‌حال، در پنسیلوانیا، دادگاه کشورهای مشترک‌المنافع  یکی از محاکم تجدیدنظر و رسیدگی به دعاوی علیه دولت و کارمندان است.
 ترامپ با محدودیت زمانی روبه‌روست! 
رئیس‌جمهور آمریکا در این مسیر، با یک سلسله محدودیت‌های زمانی نیز مواجه است. از سوی دیگر، دادگاه‌های ایالتی طی روزهای اخیر ( خصوصا در بحبوحه برگزاری انتخابات) اثبات کردند که حتی باوجود بهره‌گیری از قضات جمهوری‌خواه( یا متمایل به جمهوری‌خواهان)، ریسک ناشی از پذیرش اسناد مربوط به تقلب در انتخابات را نمی‌پذیرند. همین مسئله، در خصوص  دیوان عالی آمریکا نیز صادق است. شاید اگر اختلاف دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان صرفا در یک ایالت ظهور و بروز پیدا می‌کرد، دستان قضات دیوان عالی آمریکا جهت صدور رأی به سود رئیس‌جمهور آمریکا بازتر بود اما اکنون ترامپ در
 6 ایالت به چالش برخورده و حداقل باید در سه یا چهار ایالت بر رقیب خود بایدن پیروز شود. ازاین‌رو قدرت مانور دیوان عالی آمریکا نیز به‌مراتب محدودتر از آن چیزی است که ترامپ تصور می‌کند! 
بر اساس قانون انتخاباتی آمریکا، تمام ایالات باید حداکثر تا ۶ روز پیش از جلسه نمایندگان کالج‌های الکترال، به تمام اختلاف‌ها و شکایات پاسخ داده و تکلیف شمارش آرا را نهایی کرده باشند. در غیر این‌صورت، کنگره برای حل اختلاف مجبور به دخالت خواهد شد. به‌این‌ترتیب، تمام دادگاه‌های محلی باید رأی خود درباره شکایات ثبت‌شده علیه روند برگزاری انتخابات یا شمارش آرا را تا ۸ دسامبر صادر کنند. اگر احکام محاکم تغییری درنتیجه انتخابات ایجاد نکند، کنگره موظف به پذیرش آن خواهد بود.
  بدترین روزهای مایک پنس!
نامزدهای پیروز، در دومین دوشنبه پس از دومین چهارشنبه ماه دسامبر (در این دوره ۱۴ دسامبر) در ایالت‌های خود به کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و معاون وی رأی می‌دهند. در تمام ایالت‌ها به‌جز نبراسکا و مین، تمام آرای ایالت به نفع نامزد منتخب نماینده پیروز به صندوق رأی انداخته می‌شود.نمایندگان منتخب کالج الکترال، گواهی صحت انتخابات در ایالت‌های خود را به مقام‌های متعددی ازجمله مایک پنس، رئیس مجلس سنا تحویل می‌دهند.مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور فعلی آمریکا درنهایت باید نام نامزد پیروز و معاون وی را اعلام کند. در تاریخ ششم ژانویه ۲۰۲۱، نمایندگان هر دو مجلس کنگره آمریکا برای شمارش ۵۳۸ رأی کالج الکترال به ریاست مایک پنس، تشکیل جلسه می‌دهند. مایک پنس در پایان شمارش آرا، نتیجه قطعی انتخابات را اعلام خواهد کرد. هرگونه اعتراض به نتیجه نهایی باید به‌صورت کتبی و با امضای حداقل یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو سنا، به کنگره تقدیم شود.
بیستم ژانویه سال ۲۰21، رئیس‌جمهوری و معاون منتخب وی با ادای سوگند به‌عنوان رئیس‌جمهوری و معاون ایالات‌متحده برای چهار سال کار خود را آغاز می‌کنند.بنابراین به نظر می‌رسد  مایک پنس ناچار است روز ششم ژانویه سال 2021،  نام بایدن و کاملا هریس را به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا و معاون وی، رسما اعلام کند. بااین‌حال به نظر می‌رسد دونالد ترامپ از معاون خود پنس بخواهد تا از این اقدام اجتناب کند! تاکنون چنین مسئله‌ای در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در پروسه انتقال قدرت ( حتی در انتخابات‌های جنجالی مانند سال 2000 میلادی) سابقه نداشته است. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9908/1/85928/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha