آرشیو
انتخاب نشریه


بحران‌هایی که پیش روی جبهه آمریکا- اروپا خواهد بود

محمد مهر علی 
امروز، امیدها و تردیدهایی در میان کشورهای اروپایی بر سر گردش قدرت در ایالات متحده آمریکا وجود دارد. کشورهای اروپایی در بسیاری از زمینه‌ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند، اما هنگامی که صحبت از رابطه با ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری ترامپ و تنش های چهار سال گذشته مطرح می شود، با در نظر گرفتن یک همکاری منسجم و پایدار امیدوارند که چشم‌انداز روابط، بهتر از اوضاع فعلی باشد و جنگ تجاری همراه با تعرفه‌ های تنبیهی پدیدار نشود در حالی که عده ای از مقامات اروپایی بر این باورند که  این واقعیت استراتژیک تغییر نخواهد کرد و خواه جو بایدن انتخاب شود یا دونالد ترامپ،  ایالات متحده یک هم ‌پیمان مهربان برای اروپا نبوده است.
به نظر می رسد امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، نمی توانند خرسندی خود را نسبت به از بین رفتن «نقطه ثقل حمایتی ملی گرایان اروپایی»پنهان کنند. پس از پایان یافتن نسبی تنش‌های ناشی از اعلام نتیجه انتخابات در آمریکا که همچنان هم ادامه دارد، یکی از حوزه های مهمی که تحلیلگران حوزه روابط بین الملل بر روی آن متمرکز خواهند بود، روابط آمریکا و اروپا است. بدون شک انتخابات آمریکا «دو بازنده بزرگ»  در اتحادیه اروپا و کلا محدوده جغرافیایی اروپا دارد. اولین گروه بازنده گروه‌های ملی گرا یا ناسیونالیسم افراطی در اتحادیه اروپا هستند، کسانی که در چهار سال اخیر در پی حمایتی که از کاخ سفید و شخص ترامپ از آن ها می شد، توانسته بودند در اتحادیه اروپا و در محدوده جغرافیایی آن پا بگیرند.
این ملی گرایان افراطی که تحت عنوان راست افراطی  در اتحادیه اروپا شناخته می شوند، توانسته بودند در کشورهایی مانند فرانسه، سوئد و حتی آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای خود پایگاه سیاسی رسمی و عمیقی را ایجاد کرده و حتی به پارلمان کشورها راه پیدا کرده بودند. حتی حزب آزادی اتریش به دولت این کشور راه پیدا کرد که از همان جریان ملی گرای افراطی آن بود.بنابراین آنچه که مسلم است این است که پشتوانه آمریکایی این گروه‌ها در کاخ سفید به گونه ای از بین می رود، زیرا معمولا دموکرات‌ها نشان دادند که اهل تعامل بیشتری با دو گروه سوسیال دموکرات و محافظه کار یعنی دو گروه راست میانه و چپ میانه در اروپا هستند.    دموکرات‌ها نشان داده اند که اهل تعامل بیشتری با دو گروه سوسیال دموکرات و محافظه کار یعنی دو گروه راست میانه و چپ میانه در اروپا هستند. 
اما سؤال اصلی اینجاست که آیا ارتباط بایدن و کشورهای اروپایی،به وضعیت قبل از حضور ترامپ باز خواهد گشت؟! پاسخ این سؤالات قطعا مثبت نیست! استقبال اکثر شهروندان آمریکایی از گروکشی آمریکا از اعضای ناتو و کشورهای اروپایی، کار را برای تغییر همه جانبه
 وضعیت فعلی برای دموکرات‌ها دشوار کرده است! بنابراین کار دموکرات ها در بازتعریف روابط با اروپا چندان آسان نخواهد بود! بایدن مجبور است که روشی بین اوباما و ترامپ را در قبال ناتو و منطقه یورو  انتخاب کرده و در پیش بگیرد. روشی که به سهولت اوباما و سختی ترامپ نباشد. در هر حال، روابط آمریکا و اتحادیه اروپا، یک پروسه سریع نیست و ممکن است زمانبر باشد. برخی از تصمیمات ترامپ که طی چهار سال اخیر اتخاذ شده است،  با یک قانون و دستور لغو نمی شود، بلکه لغو آن‌ها در مواردی بسیار دشوار خواهد بود. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9911/9/86102/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha