آرشیو
انتخاب نشریه


حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل سیاسی :
دولت از افشا شدن علل وضعیت فعلی نگران است

حانیه مسجودی
حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل سیاسی در مورد کنایه‌های رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و معاون اول رئیس‌جمهور به سخنان محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی براین‌که گرانی‌ها و رها کردن بازار و تولید ملی به پاستور، بهارستان، باب‌همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به آریزونا، جورجیا و میشیگان؛ در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: می‌توان گفت اقدامی که شورای نگهبان در رابطه با طرح جدیدی که مجلس برای کمک به اقشار مختلف جامعه تصویب کرده بود، توپ را به میدان دولت انداخته و مشخص کرد که اگر تاکنون شورای نگهبان این طرح را رد کرده ، ناشی از عدم موافقت دولت با تأمین مالی این قانون است. بنابراین به نظر می‌رسد که دولت در این مسئله در مقابل خواست عمومی و نیاز همگانی جامعه قرارگرفته است.
وی افزود: این مسئله باعث شد که دولت واکنش نشان دهد و بتواند از خودش در برابر افکار عمومی جامعه دفاع کند. از طرفی اظهارات قالیباف مبنی بر این‌که دولت بدون پشتوانه کارشناسی، مطالبی را مطرح می‌کند و در تصمیمات اقتصادی توجهی به مسائل و نیازهای واقعی مردم ندارد، موجب واکنش دولت و طرفداران آن‌ها در برخی از مطبوعات آن‌ها شد. در مسائل خارجی نیز دولت سعی دارد مشکلات اقتصادی کشور را به انتخابات آمریکا و لزوم برقراری ارتباط با غرب گره بزند تا گشایش‌های اقتصادی همزمان باروی کار آمدن دموکرات‌ها در داخل کشور باشد و این‌گونه القا شود که ایجاد ارتباطات و حل مشکلات خارجی ما با آمریکا تأثیرات شگرفی در گشایش مشکلات اقتصادی کشور دارد.
 دولت از صحبت‌های قالیباف نگران شده است
ترقی تصریح کرد: به نظر می‌رسد صحبت‌های قالیباف در افکار عمومی جامعه تأثیراتی داشته است که دولت با افشا شدن آن نگران شده و سعی می‌کند اقدامات مجلس برای حل مشکلات مردم را زیر سؤال ببرد و این‌گونه وانمود کند که آنچه مجلس برای حل مشکلات مردم دنبال می‌کند، چه تصویب مالیات بر خانه‌های خالی و چه افزایش کمک اقتصادی به اقشار ضعیف جامعه کارساز نیست و ما باید در درجه اول مشکلاتمان را با بیرون حل کنیم.
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی یادآور شد: صحبت‌های نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، مبنی بر این‌که مشکل مردم رفع تحریم‌هاست نه کمک مالی و معیشتی، حاکی از این است که دولت تصور می‌کند دموکرات‌ها به رفع تحریم تن می‌دهند و اگر تحریم‌ها را بردارند مشکلات کشور حل خواهد شد. این در حالی است که از ابتدای امسال تاکنون توانستیم باوجود تحریم‌های نفتی به‌طور میانگین روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و دولت پول فروش نفت را نیز دریافت کرده   و حتی درآمدهای قابل‌توجهی از محل مالیات‌ها و سایر منابع داشته است.
او گفت: علی‌رغم این‌که درآمدهای دولت خوب بوده است اما هیچ تحولی در وضعیت اقتصادی کشور پدید نیامده و این نشان می‌دهد که حتی اگر این درآمدها بدون تحریم هم صورت بگیرد، مشکل سوء مدیریت وجود دارد. زمانی که قالیباف به این سوء مدیریت که منبعث از همان بیانات مقام معظم رهبری است اشاره می‌کند، دولت واکنش نشان می‌دهد.ترقی به بخشی از سخنان رهبری در مورد وجود سوء مدیریت در کشور اشاره کرد و بیان داشت: مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان تأکید کردند مشکلاتی که اکنون فراگیر جامعه است ازجمله گرانی‌ها و عدم نظارت‌ها به سوء مدیریت داخلی و عدم استفاده از ظرفیت‌های موجود کشور و ناهماهنگی که بین دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی وجود دارد، مربوط است لذا سخنان رئیس‌مجلس همان نکاتی است که مقام معظم رهبری در بیانات خود مطرح کردند. بنابراین واکنش دولت به این صحبت‌ها یا بعضی از مطبوعات متبوع دولت، غیرمنطقی و فاقد مبانی حقوقی و واقعی در جامعه است.وی افزود: اکنون این سوء مدیریت در داخل جامعه ما کاملا ملموس است و مردم در نظرسنجی‌ها به آن تأکید می‌کنند. بنابراین انکار یک واقعیت از سوی دولت و طرفداران نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه زمینه تفاهم بین قوا را کاهش می‌دهد.
 دولت می‌خواهد تا روی کار آمدن بایدن مشکلات ادامه یابد
وی ضمن اشاره به اظهارات رئیس ساصزمان برنامه‌وبودجه و معاون اول رئیس‌جمهور به سخنان قالیباف و ربط دادن مشکلات به تحریم‌ها گفت:  دولت حاضر به کمک به مجلس برای حل مشکلات مردم نیست یا نمی‌خواهد مشکلات مردم حل شود. بلکه می‌خواهد همچنان این مشکلات ادامه پیدا کند تا بایدن در آمریکا روی کار بیاید و با رفع تحریم‌های موقت، دوباره زمینه را برای تداوم اصلاح‌طلبان در قدرت فراهم سازد.ترقی تصریح کرد: از طرفی هم ممکن است دولتی‌ها واقعا باور نداشته باشند که مشکلات کشور با همکاری بین قوا و مشارکت همه ارگان‌ها و عدم تعصب دولت بر دیدگاه‌های خودش، امکان‌پذیر است. درنتیجه می‌توان گفت مجلس طی 6 ماه گذشته توانسته است اقداماتی را برای ریل‌گذاری درست در مسیر دولت انجام دهد. بنابراین اگر دولت به خواسته‌های مجلس و مصوبات آن‌ها تن دهد و با دیدگاه عملیاتی وارد میدان شود و در برابر مصوبات مجلس سنگ‌اندازی و پافشاری نکند، یقینا مشکلات مردم بدون تکیه به مسائل خارجی حل خواهد شد.این کارشناس مسائل سیاسی در انتها معتقد است که در صورت همکاری دولت با مجلس و اعتماد به توان داخلی این حجم فشار به مردم وارد نمی‌شود. اما اگر قرار باشد که دولت به مقاومت خود ادامه دهد نشان می‌دهد که به دنبال یک استراتژی غیرقابل پذیرش برای جامعه، مردم و مسئولان کلان نظام است و دولت   احتمالا به دنبال استفاده از روی کار آمدن با یدن برای حل مشکلات کشور است. اما این خواسته مردم، رهبری و نمایندگان ملت نیست و طبیعتا عقلانی هم نیست.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9911/2/86125/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha