آرشیو
انتخاب نشریه


نتانیاهو در آستانه سقوط

محمد مهرعلی
برخی منابع خبری و تحلیلی در سرزمین‌های اشغالی، از پایان تاریخ مصرف سیاسی نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس
خبر می دهند. نتانیاهو، دیروز به دلیل انجام برخی آزمایش‌های پزشکی ( که همراه با بیهوشی بوده است )، قدرت را برای چند ساعت به «بنی گانتز» شریک ائتلافی خود واگذار کرد. اگرچه نتانیاهو اکنون به مقر نخست وزیری بازگشته است، اما بسیاری از سیاستمداران صهیونیست، خود را برای کنار گذاشتن وی از قدرت آماده می کنند. طی روزهای اخیر، اخبار بسیار بدی از منابع محرمانه و حتی رسانه ها به گوش نتانیاهو رسیده است. 
نتانیاهو اکنون در دوران سختی به سر می برد! کابینه رژیم صهیونیستی به دلیل اختلاف نظر گسترده به ویژه در مورد تصویب بودجه ۲۰۲۱ در مسیر انحلال و برگزاری انتخابات چهارم قرار گرفته است.این در حالی‌است که اعتراض‌ها علیه عملکرد کابینه نتانیاهو همچنان ادامه دارد و ساکنان اراضی اشغالی شب گذشته نیز برای برپایی تظاهرات به خیابان‌ها رفتند.
نتانیاهو به وضوح می داند که کناره گیری وی از قدرت  ، می تواند علاوه بر پایان حیات سیاسی، مترادف با پایان حیات وی نیز محسوب شود! او پرونده های قضائی زیادی دارد که در صورت برکناری یا استعفای وی از پست نخست وزیری، از سوی دادگاه مورد بررسی قرار می گیرد. احتمال دارد در نتیجه بررسی این پرونده ها، نتانیاهو به حبسی طولانی مدت ( حتی تا آخر عمر خود) مواجه شود. 
سقوط ترامپ از قدرت، تردیدهای نتانیاهو در خصوص بقا در تل آویو را افزایش داده است. شریک ائتلافی نتانیاهو، یعنی بنی گانتز
نیز قصد ندارد به راحتی از فرصت به وجود آمده ( شکست ترامپ در انتخابات و اعتراض عمومی علیه نتانیاهو) بگذرد! گانتز به دنبال تشکیل کمیته تحقیقاتی در وزارت جنگ است تا پرونده فساد مالی موسوم به «رسوایی زیردریایی» و مرتبط با نتانیاهو را بررسی کند.
به نظر می رسد گانتز، عزم خود را برای محاکمه ای سخت در یک دادگاه نظامی جزم کرده است!این پرونده فساد که با نام «پرونده ۳۰۰۰» نیز شناخته می‌شود، درباره ارتشاء چند میلیون دلاری توسط دستیاران نزدیک نتانیاهو و همچنین مقامات عالی‌رتبه ارتش اسرائیل برای خرید زیردریایی‌های اتمی از آلمان است. با این‌که در این پرونده شخص نتانیاهو متهم اصلی نیست اما «موشه یعلون» وزیر جنگ پیشین این رژیم می‌گوید که هدایت این اقدامات غیرقانونی را نتانیاهو بر عهده داشته است.به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، دفتر گانتز این اقدام را - که می‌تواند باعث افزایش تنش‌ها با نتانیاهو شده و کابینه  هم‌اکنون متزلزل را به فروپاشی بکشاند - تأیید کرده و گفت: «زمانی که ارزیابی‌ها تمام شود و به تصمیم برسیم، اطلاعات جدیدتری ارائه می‌دهیم».
در صورتی که گانتز بتواند طرح قضائی خود علیه نتانیاهو را پیش ببرد، نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی با دردسرهای بسیار زیادی مواجه خواهد شد! در این صورت،  کمیته تحقیقاتی مذکور ذیل قانون نظامی تشکیل می‌شود که همین امر یعنی هر کسی که ذیل این تحقیقات احضار می‌شود - از جمله خود نتانیاهو و دستیارانش - باید شخصاَ در جلسه بازجویی حاضر شوند یا حتی با حکم حبس نیز مواجه گردند.
در نهایت این‌که نتانیاهو، گانتز، لیبرمن، اولمرت، باراک و دیگر سیاستمداران رژیم اشغالگر قدس باید پاسخگوی جنایات متعدد خود علیه فلسطینیان، منطقه و جهان باشند. در این میان، اساسا تفاوتی ندارد که چه کسی در سرزمین‌های اشغالی و در مسند قدرت حضور داشته باشد. آنچه مسلم است این‌که صهیونیست‌ها ( اعم از هر جناح وحزبی) محکوم به شکست خواهند بود. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9913/9/86241/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha