آرشیو
انتخاب نشریه


معرفی ارقام زردآلوی «درخشان»، خربزه «فیروزی 99» و دو رقم چای «لاهیج» و «کاشف» توسط مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور

ارقام جدید معرفی شده باغبانی در حوزه میوه‌های هسته‌دار، سبزی و صیفی و چای می‌باشند؛ رقم زردآلوی«درخشان» که به همت اصلاحگران پژوهشکده میوه‌های معتدله و سردسیری و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی به سرپرستی دکتر حمید رهنمون معرفی شده، رقمی زودرس با محصول ایده‌آل و دارای برتری برای مصارف تازه‌خوری نسبت به ارقام پیشین است.
 دو رقم چای معرفی شده توسط پژوهشکده چای به نام‌های «لاهیج»و«کاشف» دارای عملکرد مطلوب کمی (بین پنج تا هفت تن برداشت برگ سبز کاملا استاندارد- یک غنچه و دو برگ- در هکتار) و کیفی می‌باشند، این ارقام جدید نتیجه حدود 20 سال سابقه تحقیقاتی و حاصل طرح گزینش کلونی انتخاب بوته‌های برتر چای در تمامی مناطق چای‌کاری کشور می‌باشد. سرپرسی تیم معرفی کننده ارقام را دکتر مهران غلامی و مهندس کوروش فلک رو (رئیس گروه ژنتیک و به‌نژادی پژوهشکده چای) بر عهده داشتند.
رقم خربزه«فیروزه 99»دیگر رقم معرفی شده مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور و پژوهشکده سبزی و صیفی است. این رقم توسط دکتر نارویی‌راد، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی سیستان (زابل) معرفی شده، این رقم برخلاف جمعیت بومی آن، دارای یکنواختی بسیار بالا در شکل و نیز عملکردبالا‌، قطر گوشت میوه و درصد مواد جامد محلول بالاتر است.
امید است با یاری خداوند متعال و با تلاش اصلاحگران و محققان مؤسسه تحقیقات باغبانی کشور به زودی شاهد معرفی ارقام مطلوب باغبانی دیگر به باغداران و تولید کنندگان کشور باشیم.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9914/3/86340/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha