آرشیو
انتخاب نشریه


ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس:
سازمان انرژی اتمی مکلف به پیگیری مطالبات مجلس شد

گروه سیاسی
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تشریح جلسه فوق‌العاده این کمیسیون با حضور رئیس ‌مجلس به‌منظور بررسی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به «رسالت» گفت: براساس ماده یک این طرح، سالانه 120 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در کشور تولید و ذخیره خواهد شد. در ماده دوم، سازمان انرژی اتمی مکلف می‌شود که ماهانه حداقل 500 کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده با سطح پایین تولید و نگهداری کند. براساس ماده 3 سازمان انرژی اتمی مکلف به بهره‌گیری از ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژهای IR2M و IR6 خواهد شد و همین‌طور سازمان مکلف به بهره‌گیری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان شده است.
عمویی ابراز کرد: همچنین ماده پنجم این طرح نیز سازمان انرژی اتمی را مکلف می‌کند که همزمان با عملیات بهینه‌سازی و رآکتور آب‌سنگین اراک، یک رآکتور آب‌سنگین 40 مگاواتی دیگر با هدف تولید رادیوایزوتوپ‌های بیمارستانی را طراحی و زمان‌بندی راه‌اندازی این رآکتور را به مجلس اعلام کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: این 5 ماده قبلا هم در کمیسیون موردبررسی قرارگرفته بود اما امروز با سرعت بیشتری مواد بعدی موردبررسی قرار گرفت و عمده مباحث حول این موضوع گذشت.
او ادامه داد: ماده 6 تصویب‌شده در کمیسیون، دولت جمهوری اسلامی را موظف می‌کند که در صورت عدم اجرای تعهدات کشورهای 1+4 در قبال ایران و عادی نشدن روابط بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران، 2 ماه پس از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.
عمویی گفت: همین‌طور ماده 7 نیز اعلام می‌کند که چنانچه اعضای 1+4 به اجرای تعهدات خود در رفع تحریم‌ها اقدام کنند، دولت باید گزارش این اقدامات را به مجلس ارائه و مجلس براساس بند  يك ماده 45 قانون آیین‌نامه داخلی خود، واکنش احتمالی ایران را موردبررسی قرار می‌دهد.
وی همچنین یادآور شد: ماده 8 و 9 این قانون نیز در مورد الزام به اجرا و حمایت این قانون است. از طرفی ماده 9 در مورد نحوه تأمین اعتبارات این قانون است که به صحن علنی ارائه شده است.سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در انتها تشریح کرد که در این جلسه مواد موردبحث طرح، اصلاحات مختلفی را داشته و این موارد پس از تصویب اصلاحات به صحن علنی ارجاع می‌شود و در هفته جاری و در جلسه‌ای که احتمالا در صحن علنی برگزار شود، موردبررسی قرارمی گیرند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9922/1/86899/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha