آرشیو
انتخاب نشریه


گزارشی از مراسم تشییع و تدفین شهید «محسن فخری‌زاده»؛
وداع با فخر ایران

وحید عظیم‌نیا
سه روز پس‌ازآن عصر سرد و غم‌انگیز جمعه که یکی از بهترین بندگان مخلص خدا توسط انسان‌نما‌ها و به‌وسیله آدم‌کوکی‌های تهی‌مغز ترور  به درجه رفیع شهادت رسید، صبح روز دوشنبه ۱۰ آذر، پیکر مطهر دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشورمان شهید «محسن فخری‌زاده» در ستاد وزارت «دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح» برگزار شد.
مرام ایرانی
مرام مردم ایران اسلامی در حالی اقتضا می‌کرد با حضور در مراسم تشییع پیکر پاک یکی از بهترین دانشمندان کشورشان که ازقضای روزگار تلاش‌های علمی او برای مهار بیماری کرونا به بار نشسته است، شرکت کرده و وداع باشکوهی همچون وداع سایر قهرمانان ملی‌شان نظیر حاج قاسم عزیز داشته باشند و آمادگی آن نیز وجود داشت، اما بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله به کرونا و ضرورت حفظ فاصله اجتماعی، این مراسم با حضور جمعی از مسئولان لشکری و کشوری با رعایت مقررات بهداشتی برگزار شد.
حاضران مراسم
امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر «دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح»، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، سردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار قاسم تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، حجت‌الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات، سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، علی نیکزاد نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، محمد اسلامی وزیر «راه و شهرسازی»، فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس وعلی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ازجمله حاضران در این مراسم بودند.
چرا نکشتیم
پس از قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، حاج مهدی رسولی نوحه‌خوان جوان کشورمان به مدیحه‌سرایی پرداخت و در بخشی از اشعار انتخابی خود این‌طور خواند «با قاتل تو از چه نشستیم به لبخند. با قاتل تو از چه نشستیم و نکشتیم او را که دگرباره برون کرده سر از بند. خشم امروز من از قبل فزون‌تر گشته. از شب تیره بغداد ورق برگشته.»
قرائت پیام رهبر انقلاب
در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ضیاء‌الدین آقاجان‌پور نماینده ولی‌فقیه در وزارت «دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح» و رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی این وزارتخانه متن پیام رهبر حکیم انقلاب درباره شهادت شهید «فخری‌زاده» را قرائت کرد. در این پیام آمده است «بسم‌الله الرحمن الرحیم. دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور جناب آقای محسن فخری‌زاده به دست مزدوران جنایتکار و شقاوت‌پیشه به شهادت رسید. این عنصر علمی کم‌نظیر جان‌عزیز و گرانبها را به خاطر تلاش‌های علمی بزرگ و ماندگار خود، درراه خدا مبذول داشت و مقام والای شهادت، پاداش الهی اوست. دو موضوع مهم را همه‌ دست‌اندرکاران باید به جِدّ در دستور کار قرار دهند، نخست پیگیری این جنایت و مجازات قطعی عاملان و آمران آن، و دیگر پیگیری تلاش علمی و فنی شهید در همه‌ بخش‌هایی که وی بدان‌ها اشتغال داشت. اینجانب به خاندان مکرم او و به جامعه‌ علمی کشور و به همکاران و شاگردان او در بخش‌های گوناگون، شهادت او را تبریک و فقدان او را تسلیت می‌گویم و علو درجات او را از خداوند مسئلت می‌کنم.»
میزبان مراسم
امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر «دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح» که میزبان مراسم نیز بود، سپس در جایگاه قرار گرفت و با اشاره به وجوه شخصیتی شهید فخری زاده گفت: ما امروز باشخصیتی به وداع می‌کنیم که از نوجوانی باخدای خود پیمان بست و بر این پیمان پای فشرد، استقامت کرد و امروز به این پیمان وفا کرد و به شرف شهادت رسید. این شرف و آبرو و توفیق را به روح بلند این شهید عزیز که عاشق شهادت بود صمیمانه تبریک عرض می‌کنم. اما فقدان او برای همه ما جانکاه است و فقدان این شهید عزیز را به همه ملت ایران و به همه جامعه علمی دفاعی و هسته‌ای کشور تبریک و تسلیت می‌گویم.
وزیر دفاع افزود: اگر دشمنان رذیلانه دست به این جنایت نزده بود و خون شهید عزیز ما که یک شخصیت مخلص بی‌ادعای گمنام بود این خون ریخته نشده بود، چه‌بسا در گمنامی از این دنیا می‌رفت، اما امروز شهید عزیز ما که دیروز فقط الگوی جوانان، شاگردان، همکاران و همراهان خودش بود به همه جهان معرفی شد.
وی اضافه کرد: از امروز شهید فخری زاده یک شخصیت جهانی است و همه‌کسانی که پا درراه مبارزه می‌گذارند، یک الگوی بزرگ به نام شهید استاد دکتر محسن فخری زاده دارند و می‌توانند در علم و تلاش و اخلاص و در همه ابعاد زندگی به او تاسی کنند و دشمنان بدانند این اولین شکست آن‌هاست.
امیر حاتمی گفت: اگر آن‌ها شهید عزیز ما را کشتند تا او نامش از بین برود نام او بلندآوازه و الگویی برای همه بزرگان و آزادگان و همه مبارزان جهان شد.
وی تأکید کرد: شکست دوم دشمن در اینجاست که می‌خواست بگوید شهید عزیز ما در مسیری قدم برمی‌داشت که به نفع ملت ایران نبود و با رمز و کلمه هسته‌ای تلاش کرد این حرف را بگوید شهید عزیز ما را به‌عنوان بنیان‌گذار برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد؛ غافل از اینکه این نه‌تنها باعث این نمی‌شود که ملت ایران از این جمله ناراحت شوند بلکه این باعث افتخار ملت ایران، وزارت دفاع و نیرو‌های مسلح است.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح یادآور شد: مگر نه این است که بزرگ‌ترین تهدید علیه بشریت علیه جان انسان‌ها همین سلاح‌های هسته‌ای است که شما هزاران هزار
 از آن را ساخته‌اید و آن را نگهداری می‌کنید. آمریکایی‌های جنایتکار هزاران سلاح هسته‌ای دارند، رژیم صهیونیستی جنایتکار صد‌ها سلاح هسته‌ای دارد. این‌ها برای چیست؟ آیا برای این است که به‌عنوان دکور در منزل شما استفاده شود؟ نه.
وزیر دفاع تأکید کرد: شکست سوم شما این بود که فکر کردید اگر چنین کاری را انجام دهید راهی را می‌بندید و عزمی را می‌شکنید و انسجامی را بهم می‌زنید که البته این‌طور نخواهد بود. در همین چند روز گذشته دیدید که ملت ما چگونه به شهید خود ابراز ارادت کردند و چگونه دست در دست هم دادند و انسجام خود را بالاتر بردند.
وی ادامه داد: امروز همه در محضر روح و پیکر بلند شهید عزیز ما پیمان می‌بندیم که منسجم‌تر و مسلط‌تر خواهیم شد و عزم‌مان برای ادامه راه این شهید همان‌طور که فرمانده عزیز ما فرمودند جزم‌تر خواهد بود و راه پیشرفت کشور را با سرعت بیشتر و باقوت بیشتر ادامه خواهیم داد.
افزایش بودجه سپند
وزیر دفاع با اشاره به جلسه روز گذشته دولت گفت: روز گذشته در جلسه بودجه دولت ما گام اول را برداشتیم. درحالی‌که بودجه سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع برای سال ۱۴۰۰ افزایش پیداکرده بود، تصمیم گرفتیم که بودجه آن را دوبرابر کنیم.
مجازات جانیان
وی یادآورشد: هیچ جنایت و هیچ ترور و کار احمقانه‌ای نزد ملت ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند. ما حتما جنایتکاران را تا انتها تعقیب می‌کنیم و باید بدانند که به سزای عملشان خواهند رسید و امر فرماندهی معظم کل قوا اجرا خواهد شد.
امیر حاتمی ادامه داد: وزیر اطلاعات، فرمانده کل سپاه و نیروی انتظامی، رئیس قوه قضائیه همه ما مسئولیت پیگیری این امر را به عهده‌داریم و پیگیری خواهیم کرد و باهمت این عزیزان عاملان و آمران و طراحان جنایت تعقیب خواهد شد و به سزای عملشان خواهند رسید.
اقامه نماز
بعد از سخنرانی وزیرد فاع، توسط حجت‌الاسلام آقاجان‌پور بر پیکر مطهر شهید «محسن فخری‌زاده» نماز اقامه شد و پیکر برای تدفین به امام‌زاده صالح (ع) تهران منتقل شد.
*آرامش ابدی
نهایتا ظهر روز دوشنبه ۱۰ آذر هم‌زمان با سالروز شهادت سید حسن مدرس پیکر مطهر شهید «محسن فخری‌زاده» دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشورمان در کنار سایر شهدای آرامیده در این مکام مقدس همچون شهید مجید شهریاری دانشمند هسته‌ای و تئوریسین و پایه‌گذار غنی‌سازی ۲۰ درصد کشورمان آرام گرفت.
انتقام شادکننده
امیردریابان علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان که در مراسم تدفین شهید «فخری‌زاده» حضور داشت، در سخنانی که به‌صورت مستقیم پخش شد، تلویحاً به برخی سؤالات مطرح‌شده درباره عملکرد نیرو‌های امنیتی در جریان حادثه تروریستی هفتم آذر پاسخ داد و گفت: ابتدا لازم است به غمناک و غصه‌دارشدن ملت ایران پیرو از دست دادن چنین فرد صالح، توانمند و مؤثری سر تعظیم فرود آورم و متعهد شوم که ما اشک غم را از چشمان شما به حول و قوۀ الهی پاک‌کنیم.
وی افزود: ۲۰ سال است که شهید فخری‌زاده را می‌شناسم و در جزئیات شغلی ایشان قرار داشتم؛ به معنای واقعی کلمه فردی بی‌بدیل و در حوزه فناوری صاحب سبک، خلاق، مبتکر بود و همیشه محل خدمت‌شان نوک خدمت به ملت ایران بود و در حاشیه نبود، ولی گمنام بود.
شمخانی اظهار داشت: خدمات شهید هسته‌ای سردار و مهندس فخری‌زاده قابل‌بیان نیست؛ همین‌قدر بگویم که ۲۰ ساله
 دشمن دنبال به شهادت رساندن ایشان بود، اما تا به حال ناکام بود.
وی ادامه داد: این بار هم سیستم‌های اطلاعاتی کشور با دقت احتمال وقوع حادثه علیه ایشان و محل بروز احتمالی حادثه را پیش‌بینی کرده بودند، اما به دلیل تواتر اخبار در طول این ۲۰ سال متأسفانه جدیت موردنیاز اعمال نشد و این بار دشمنان موفق شدند وگرنه عملیات‌های ناکام فراوانی داشتند.دبیر شورای‌عالی امنیت ملی تصریح کرد: سیستم‌های اطلاعاتی به این اطلاعات رسیدند که ایشان هدف است و در کدام نقطه - در همین نقطه‌ای که به شهادت رسیدند - قرار است اقدامی علیه ایشان صورت بگیرد؛ دربارۀ حفاظت ایشان هم تقویت لازم صورت گرفت، اما این‌بار دشمن از سبک شیوۀ و کاملا حرفه‌ای و تخصصی استفاده کرد و بعد از ۲۰ سال متأسفانه موفق شد.شمخانی گفت: اگر روزی مجال این شد و مصلحت بر این قرار گرفت که تلاش‌های گام‌به‌گام شهید فخری‌زاده در تولید اقتدار در حوزه مختلف؛ از کرونا تا توان پدافند هسته‌ای بیان شود، حتماً چشم مبهوت جهانیان بیشتر مبهوت خواهد شد که این فرد با این قابلیت‌ها می‌تواند در ایران وجود داشته باشد؟ بله.دبیر شورای‌عالی امنیت ملی تأکید کرد: امیدواریم خون این شهید همان‌طور هم که در پیام رهبر معظم انقلاب بیان شد، منجر به ادامه تلاش در مسیری باشد که ایشان شروع کرد و امیدواریم قصاص را به نحو شادکننده ملت ایران بگیرند.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9922/1/86901/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha