آرشیو
انتخاب نشریه


تصویب «طرح اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها» در پارلمان واکاوی شد؛
دیپلماسی دولت باید بازمهندسی شود

حانیه مسجودی
روز جمعه، 7 آبان ماه بود که دانشمند ممتاز هسته‌ای کشور، شهید محسن فخری‌زاده به دست عوامل موساد و سازمان سیا ترور و به شهادت رسید که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت. 
جدای از این‌که ترور این دانشمند ارشد کشور  ناشی از ترس نظام سلطه ازجمله آمریکا و رژیم صهیونیستی از پیشرفت‌های علمی و پژوهشی ایران در حوزه‌های هسته‌ای و موشکی است، این ترور روشن کرد که تحریم‌ها در پیشبرد برنامه هسته‌ای و موشکی ایران تأثیری نداشته و سران سلطه نه‌تنها در قالب چهره‌ای بزک شده پشت میز با انعقاد توافقی بی‌حاصل به نام برجام، بلکه اسلحه به دست به دنبال متوقف کردن روند پیشرفت کشورمان هستند. ترور شهید فخری‌زاده حتی یکی از صدها تبعات سنگین اعتماد به غرب و ارائه اطلاعات دانشمندان کشور به بهانه برجام در مجامع بین‌المللی است.
اکنون نزدیک به 8 سال است که مسئولان اجرایی کشور نان‌وآب مردم را به برجام و ارتباط با غربی‌ها به‌ویژه آمریکا گره زده‌اند و در همان سال‌های ابتدایی که امضای جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا را تضمین برجام دانستند، به کشورهای دوست و متحد پشت کردند و با امید به ارتباط با غربی‌ها فرصت‌های کشور را سوزاندند، اکنون زمان یادآوری و مرور تاریخی است که می‌تواند، درس عبرت‌انگیزی برای مسئولان باشد. 
اوایل سال 1394 بود که خلاصه‌ای از تعهدات ایران در «برجام» و محدودیت‌های دستکم 10 ساله برای برنامه هسته‌ای ایران در رسانه‌های بین‌المللی ازجمله واشنگتن پست منتشر شد. 
  یادآوری بخشی از محدودیت‌های هسته‌ای کشورمان در توافق برجام: 
*«برای مدت 15 سال، ایران به غنی‌سازی اورانیوم در حد 3.67 درصد است و ذخایر این کشور در حد 300 کیلوگرم می‌ماند.
*برای مدت 15 سال، پژوهش و توسعه درباره اورانیوم محدود به تأسیسات نطنز است.
*برای مدت 15 سال، هیچ غنی‌سازی در تأسیسات فردو صورت نمی‌گیرد.
*برای مدت 15 سال، هیچ رآکتور آب‌سنگین جدیدی یا انباشتگی آب‌سنگین صورت نمی‌گیرد.
*برای مدت 15 سال، دسترسی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و تکنولوژی‌های مدرن بازرسی تمامی المان‌های برنامه هسته‌ای ایران را بازرسی خواهد کرد.
*برای مدت 20 سال، سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر تولید، سرهم‌بندی و نگهداری از سانتریفیوژها را نظارت و آن را کنترل می‌‌کند.‌ *برای مدت 25 سال، سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به‌تمامی معادن و ذخایر اورانیوم ایران دسترسی و نظارت دارد تا هیچ تخلف پنهانی صورت نگیرد.
*اگر ایران توافق را نقض کند، تحریم‌های سازمان‌ملل به‌طور خودکار بازمی‌گردد و تا یک دهه اعمال می‌شود و می‌توان آن‌ها را در صورت نیاز برای ۵ سال اضافه نیز تمدید کرد.
*اگر ایران هر بندی از توافق را نقض کند، آمریکا و اروپا تحریم‌های سابق را دوباره اعمال می‌کنند.»
اکنون اما نزدیک به 3 سال است که آمریکا به‌صورت یک‌جانبه از برجام خارج شده و طرف‌های اروپایی نیز به بهانه‌های مختلف تعهدات خود را اجرایی نمی‌کنند.
شاید تمام تعهدات محدودکننده ایران، عدم اجرای تعهدات طرف‌های توافق، خروج آمریکا و برای مسئولان دستگاه دیپلماسی و دولتمردان برای ناامید شدن از غربی‌ها کافی نبوده باشد، اما اکنون ترور دانشمند هسته‌ای کشور مهر تأییدی بر لزوم بیدارشدن مسئولان اجرایی از خواب غفلتی است که به امید بیدار شدن به دست اروپا و آمریکا سال‌ها کشور را معطل خود کرده است.
 نقش پررنگ پارلمان و اقدامی انقلابی
حال که رژیم صهیونیستی و آمریکا با این اقدام و ترور دانشمندی که هیچ‌گونه تهدیدی برای کشورهای دیگر نبوده است، نشان دادند که تأکید اول و آخرشان بر ممانعت از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران است و تنها دلیل ترور آن‌ها ترس از دانش دانشمندان و پیشرفت هسته‌ای ایران است.
مجلس شورای اسلامی در اقدامی انقلابی یک‌فوریت طرح «اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم‌ها» که پیش‌ازاین در صحن علنی به تصویب رسیده بود را تبدیل به دوفوریت کرد و دوفوریت آن در جلسه غیرعلنی روز یک‌شنبه هفته جاری با اکثریت آرای موافق تصویب شد.
پس‌ازآن جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور محمدباقر قالیباف و 50 تن از نمایندگان از ساعت 2 ظهر برگزار و تا پاسی از شب ادامه یافت و در این جلسه  9 ماده طرح مذکور و کلیاتش به تصویب رسید.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9922/1/86908/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha