آرشیو
انتخاب نشریه


دستور رئیس دستگاه قضا در کمتر از یک سال به نتیجه رسید؛
بازگشت بزرگترین شرکت‌ اقماری راه‌آهن بر مدار تولید و خدمت

پیرو دستور حجت الاسلام رئیسی و پیگیری دستگاه قضا، یکی دیگر از واگذاری‌های بی‌ضابطه تحت عنوان خصوصی‌سازی ابطال و مهم‌ترین مجموعه تخصصی زیرساخت‌های راه آهن کشور به مدار تولید و خدمات بازگشت.     
شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) یکی از واحد‌های تولیدی است که به اذعان مدیرعامل آن، پیرو سفر سال گذشته حجت الاسلام رئیسی به استان البرز  از خطر حتمی ورشکستگی نجات یافت.
۱۲ دی ماه ۹۸ و در جریان سفر استانی رئیس قوه قضائیه به البرز، تعدادی از تولیدکنندگان و صنعتگران که با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کردند با حجت الاسلام رئیسی دیدار و گفت‌وگو کردند. یکی از افراد حاضر در آن جلسه، مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) بود که در آن روز‌ها در آستانه ورشکستگی کامل قرار داشت.
 شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) بزرگترین شرکت‌های اقماری راه آهن جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۱ تأسیس و در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ به بخش خصوصی واگـذار شد. فلسفه وجودی شرکت تراورس، کمک به توسعه و نگهداری راه آهن و تولید انواع تراورس اعم از چوبی و بتنی، روسازی، زیرسازی و بازسازی خطوط ریلی و همچنین نگهـداری از خطوط و ابنیه فنی موجود در شبکه راه آهن سراسری کشور است. متخصصین زیر ساخت راه آهن کشور را در اختیار تراورس می دانند .
 *حوزه فعالیت و سطح اهمیت شرکت
طبق گفته مصطفی معینی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن(تراورس)، این شرکت، یک مجموعه تولیدی، خدماتی و پشتیبانی با سابقه طولانی در زمینه ساخت، توسعه و احداث شبکه ریلی درون و برون شهری است و همچنین در زمینه نگهداشت، تعمیر و بهره‌برداری از شبکه ریلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران و مترو‌های کلان شهر‌ها فعالیت دارد. شرکت یاد شده با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ پرسنل متخصص و متعهد و با تجربه به طور مستقیم و حدود ۵۰۰ نیرو به طور غیرمستقیم و مجموعاً ۶ هزار نفر در بیشتر نقاط کشور که شبکه ریلی وجود دارد مشغول خدمت‌رسانی بوده است که با خصوصی سازی معیوب عملا به ورشکستگی رسیده است. در واقع فعالیت اصلی شرکت بخش روسازی و ماشین آلات انحصاری و تخصصی ریلی است و نزدیک به ۷۰ درصد از شبکه ریلی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ساخته شده است توسط شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه‌آهن انجام شده و نگهداری حدود ۶۰ درصد از شبکه ریلی کشور در اختیار این شرکت است.
پروژه‌های مختلفی مانند راه آهن اصفهان - شیراز، کرمان - زاهدان، خط دوم راه آهن تهران - مشهد، راه آهن بافق - مشهد، ابر پروژه‌های ریلی راه‌آهن قزوین - رشت، راه آهن مراغه - ارومیه که در سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسید و بازسازی مسیر ریلی صعب‌العبور تهران - جنوب توسط این شرکت انجام شد و در حال حاضر هم در پرو‌ژه‌های بزرگ و مهم همچون راه‌آهن زاهدان به چابهار، خط دوم راه آهن اهواز-اندیمشک به طول ۱۴۰ کیلومتر و همین‌طور راه آهن یزد - اقلید، و بازسازی بخشی از مسیر ریلی تهران - یزد - بافق به کرمان فعالیت می‌کند. در حوزه قطار درون شهری نیز مترو خط تهران - کرج - گلشهر، مترو کرج - هشتگرد، مترو مشهد و مترو اصفهان توسط شرکت ما انجام شده است.
*نجات مجموعه ۲۴ هزار نفری
تراورس با ۵ هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل مستقیم و ۵۰۰ نفر غیر مستقیم دارد که اگر هر یک را ۳ نفرعائله حساب کنیم جمعیتی حدود ۲۴ هزار نفر را در برمی گیرد.
* گروه امیر منصور آریا؛ بزرگترین خریدار شرکت بزرگ و ثروتمند تراورس
این شرکت دولتی که قدمتی حدوداً ۳۰ ساله دارد، اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ و در راستای اجرای قانون اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار می‌شود اما گروه امیر منصور آریا و مدیر آن شخص مه آفرید امیر خسروی از سال ۹۰ درگیر پرونده فساد بزرگی معروف به اختلاس ۳ هزار میلیاردی می‌شوند و به تبع این اتفاق، شرکت تراورس نیز در حالت تعلیق و بلاتکلیفی قرار می‌گیرد. مشکلات تراورس تا سال ۹۸ ادامه پیدا می‌کند تا مدیرعامل شرکت در دیدار با آیت الله رئیسی در جریان سفر استانی به البرز دیدار می‌کند. مدیر تراورس در آن دیدار مشکل اصلی سال‌های اخیر این مجموعه بزرگ را اینگونه بیان می‌کند: سهامدار ما نتوانسته است بدهی‌های خود را به سازمان خصوصی سازی بدهد و شرکت در حالت بلاتکلیفی قرار دارد. یا سهامدار باید بدهی‌هایش را به سازمان خصوصی سازی بدهد یا این شرکت دوباره از طریق شرایط قانونی واگذار شود.
رئیس قوه قضائیه پس از استماع اظهارات مدیر این شرکت و با توجه به اینکه ۹۵ درصد سهام این مجموعه به گروه امیر منصور آریا
 واگذار شده بود به معاون اول قوه قضائیه که متمرکز بر پرونده امیر منصور آریا است دستور می‌دهد تا مسئله مورد پیگیری قرار گیرد. در پی دستور رئیس دستگاه قضا، اقدامات قضائی جهت حل مشکلات این مجموعه تولیدی ۶ هزار نفره آغاز و پرونده‌ای به جریان می‌افتد.
*ابطال واگذاری مسئله‌دار تراورسحال طبق اعلام قوه قضائیه واگذاری مسئله‌دار شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن(تراورس) ابطال شد و این شرکت ۲۴ هزار نفری (با احتساب عائله کارکنان) به دولت بازگشت.
 *فرآیند واگذاری
تراورس سال ۸۹ با مبلغ ۱۲۳ میلیار تومان به گروه امیرمنصور آریا واگذار می‌شود که از این میزان نیز صرفاً ۲۰ میلیارد تومان پرداخت می‌شود! این شرکت در سال ۸۹ از طریق سازمان خصوصی سازی
 به شرکت آهن و فولاد لوشان که مالک آن امیر منصور آریا 
(مه آفرید خسروی) بود، به قیمت حدود ۱۲۳ میلیارد تومان واگذار شد؛ گروه آریا از مجموع این مبلغ در ابتدا صرفا هشت میلیارد تومان پرداخت می‌کند و از مجموع ۲۰ قسط بعدی نیز تنها ۳ قسط را می‌پردازد که مجموع پرداختی آن‌ها به سازمان خصوصی سازی را به حدود ۲۰ میلیارد تومان می‌رساند. جالب آنکه بخشی از اختلاس سه هزار میلیاردی گروه امیر منصور آریا و تسهیلات دریافتی با استفاده از اعتبار همین شرکت بزرگ و معروف صورت گرفته است.
شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) بخش عمده‌ای از خدمات مربوط به راه آهن را انجام می‌دهد و وظیفه تعمیرات و نگهداری بیش از ۷۰ درصد خطوط راه آهن کشور را بر عهده دارد که طی سال ۸۸ همراه با کل اراضی و املاک و تجهیزات آن به گروه یاد شده واگذار شد.
در کل ایران ۱۳ جرثقیل لوکوموتیو دار وجود دارد که این ۱۳ جرثقیل نیز در اختیار شرکت مذکور بوده است، پس از ماجرای اختلاس و اجرای حکم امیرمنصور آریا، وضعیت این شرکت بلاتکلیف ماند و تا ماه‌ها حقوق کارگران پرداخت نشد. همین امر موجب شکل گیری اعتراضات کارگری شد و در بسیاری موارد راه آهن مجبور بود که حقوق کارگران و کارمندان این شرکت واگذار شده را پرداخت کند، حال آنکه خدمات شرکت هم در حالت تعلیق و نیمه تعطیل قرار داشت!
*تراورس در حال حاضر حدود هشت هزار میلیارد تومان ارزش دارد
در حالی که این واگذاری مسئله‌دار به صورت کلی باید فسخ می‌شد، شرکت آهن و فولاد لوشان وابسته به گروه امیرمنصور آریا مدتی قبل طی دادخواستی در هیئت داوری واگذاری، مدعی خسارت در خصوص این واگذاری شد و در هیئت داوری، دولت به مبلغ ۲۸۴ میلیارد تومان محکوم شد! به عبارت دیگر علاوه بر ۱۰۳ میلیارد تومانی که این گروه به جهت واگذاری شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی و راه آهن باید پرداخت می‌کرد و پرداخت نکرده بود، در هیئت داوری هم دولت را ۲۸۴ میلیارد تومان محکوم به پرداخت خسارت می‌کند و این در حالی است که شرکت در حال حاضر حدود هشت هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
*فسخ واگذاری شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی و راه آهن 
با توجه به اینکه رای هیئت داوری در دادگاه قابل اعتراض است، رأی محکومیت دولت به اجرا درنیامد و در نهایت پس از تشکیل جلسه‌ای در شعبه ۲۱ حقوقی مجتمع شهید بهشتی تهران در مورخ ۸ آذرماه سال جاری که بیش از سه ساعت به طول انجامید، دادگاه در خصوص این واگذاری و رأی هیئت داوری اقدام به تصمیم گیری کرد. بر این اساس، رأی هیئت داوری مبنی بر محکومیت ۲۸۴ میلیارد تومانی دولت نقض و علاوه بر آن، واگذاری شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن نیز فسخ شد و این شرکت به راه آهن جمهوری اسلامی ایران بازگردانده شده است.
 همچنین واگذاری کلیه اراضی شرکت مذکور نیز به نفع راه آهن جمهوری اسلامی ایران ابطال شد. رأی صادره قطعی و غیرقابل اعتراض است.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9925/4/87094/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha