سیدابراهیم رئیسی مطرح کرد:
هدف دولت؛ توسعه عدالت‌محور

سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در همایش اقتصاد ایران با محور اصلاح ساختارها، ناترازی‌ها و نقش‌آفرینی نوین، حضور یافت و بابیان اینکه تحول یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: انتظار مردم از دولت و صاحب‌نظران و اندیشمندان، انجام تحول در تمامی حوزه‌ها بوده و تحول یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تحول بیان کرد: برای دولت و اتاق‌های فکر و در همه محافل «تحول» یک ضرورت است و همواره باید در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهور اقتصاد علم پایه را یک ضرورت برشمرد و گفت: ضرورت تحول بر کسی پوشیده نیست اما مهم آن است که با چه دستور کاری پیگیری شود، تحول اقتصادی باید بر مبنای روش‌های علمی و دانش‌پایه دنبال شود. تحول اقتصادی را نمی‌توان بر مبنای نگاه‌های سلیقه‌ای دنبال کرد، بلکه این ضرورت باید بر پایه نگاهی متقن و کارشناسی پیگیری شود تا به نتایجی ماندگار و قابل‌قبول منتج شود.
 در اجرا نمی‌توان با تزلزل عمل کرد
رئیس‌جمهور بابیان اینکه در اجرا نمی‌توان با تزلزل عمل کرد، خاطرنشان کرد: اختلاف دیدگاه در حوزه، دانشگاه، اقتصاد، حقوق و رشته‌های مختلف فنی و مهندسی هیچ اشکالی ندارد و موجب رشد کشور خواهد شد اما در اجرا باید متقن عمل کرد. باید از آنچه که در دیدگاه‌ها و نظرات علمی دارای اتقان است و می‌تواند برای مجری چراغ راه باشد، استفاده شود. این جلسات و نمونه این جلسات علمی می‌تواند کمک بسیاری کند تا مجریان و دست‌اندرکاران بتوانند نظرات را دنبال کنند.
وی عدالت در توزیع ثروت و عدالت اقتصادی را یک محور دارای اهمیت برشمرد و گفت: همه باید در اجرای این عدالت تلاش کنیم. رهبر معظم انقلاب فرمودند که توسعه در کشور ضرورت اجتناب‌ناپذیر است اما باید در پرتو عدالت صورت بگیرد وگرنه جوامع توسعه‌یافته بسیاری هستند که در آن جوامع ولو توسعه صنعتی وجود دارد اما از عدالت خبری نیست. ما توسعه را در پرتو عدالت اقتصادی و اجتماعی می‌خواهیم و جامعه ما حتما باید جامعه توسعه‌یافته‌ای باشد.
 در کشور ۱۰۱ هزار عضو هیئت‌علمی داریم
وی خطاب به اساتید و روسای دانشگاه‌ها گفت: در کشور ۱۰۱ هزار عضو هیئت‌علمی داریم. این سرمایه بسیار عظیمی است و کارهایی فراوانی می‌توانند در جهت حل مشکلات کشور انجام دهند.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: حتما دستگاه‌های اداری، مجلس و دولت باید از نظرات و دیدگاه‌های علمی که صاحب‌نظران و فرهیختگان دارند بهره ببرند. بارها بیان کرده‌ام که این اتاق‌های فکر و اندیشه‌ورزی می‌تواند به دولت کمک کند.
 تلاش دولت سیزدهم بر اصلاح ساختارها و رفتارها
رئیسی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم هم در اصلاح ساختارها و هم در اصلاح رفتارها تلاش خواهد کرد، برخی از مشکلات مربوط به ساختارها است اما برخی اشکالات مربوط به رفتارها است بنابراین هم باید اصلاح ساختارها و هم اصلاح رفتارها صورت بگیرد.
 افزایش سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری دوپایه مهم رشد اقتصادی
رئیس‌جمهور افزایش سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری را دوپایه مهم رشد اقتصادی دانست و متذکر شد: باید به میزان امکانات و نیروی انسانی باید افرایش بهره‌وری داشت.افزایش بهره‌وری در مسیر رسیدن به رشد اقتصادی بسیار مهم است. برخی فکر کردند درخصوص مولدسازی قانون جدیدی مصوب شده است درحالی‌ که این‌گونه نیست؛ قانون همان‌ قانون مصوب مجلس است که در برنامه‌های توسعه‌ای کشور آمده است که در هیچ دولتی حاصل نمی‌شد ولی این دولت روشی برای اجرای قانون مولدسازی پیدا کرد.از همه صاحبان اندیشه در جهت ارائه دیدگاه‌ها به دولت استقبال می‌کنیم.
 باید برای برون‌رفت از مسئله توقف طرح‌ها، راهکاری اندیشیده شود
 رئیسی گفت: نظر کارشناسی مورداحترام است اما باید راهکاری برای برون‌رفت از مسئله توقف طرح‌ها و اقدامات پیش‌بینی شود.شما اساتید فکر کنید و پاسخ دهید، بنده مشکل را مطرح کردم. به نظر کارشناسی احترام می‌گذارم اما باید به این نکته نظری نیز توجه شود.
 اقتصاد خصوصی و تعاونی باید فعال شود
رئیس‌جمهور بابیان اینکه اقتصاد خصوصی و تعاونی باید در کنار اقتصاد دولتی فعال شود، گفت: اقتصاد امور خیر و خیرین در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا مانند آکسفورد، هاروارد، واتیکان و... رواج یافته است امری که ۱۴۰۰ سال قبل در دین ما تأکید شده است.استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اقتصادی در شانگهای و بریکس کشور را به زیرساخت‌های منطقه در جهان مرتبط کرده است. اقتصاد دریا محور بسیار اهمیت دارد.
 تأکید بر تسهیل فرآیندهای تجاری صادرات و واردات
رئیسی بیان کرد: ضرورت دارد که فرآیند کار در گمرکات، بنادر، بانک‌ها و مالیات ستانی، فرآیند سالم و به‌دوراز هر شائبه باشد. تسهیل این امور خواست فعالان اقتصادی است.از روسای بانک‌ها می‌خواهم که کار را در حوزه تجارت، بازرگانی و واردات و صادرات تسهیل کنند.
 بنگاه‌داری بانک‌ها به تولید صدمه می‌زند
رئیس‌جمهور یادآور شد: در اصلاح نظام بانکی بنگاه‌داری و  منجمد کردن دارایی‌ها و عدم فروش دارایی‌ها به‌موقع موضوعی است که دولت دنبال می‌کند. بنگاه‌داری بانک‌ها به تولید صدمه می‌زند.
 سیاست خارجی دولت سیزدهم به برطرف کردن ناترازی های مالی کمک کرد
وی خاطرنشان کرد: سیاست خارجی دولت سیزدهم و ارتباط با کشورهای مسلمان و همسایه و همسو با برطرف کردن برخی ناترازی های مالی کمک کرده است.
 رئیسی تصریح کرد: ما پیشرفت را در پرتو عدالت اقتصادی و اجتماعی می‌خواهیم و لذا باید برای آن‌یک معیاری قرار دهیم. به‌عنوان‌مثال آمایش سرزمینی می‌تواند معیار مناسبی برای توزیع ثروت و ظرفیت‌ها به‌تناسب میزان برخورداری مناطق مختلف در راستای اجرای عدالت باشد.
رئیس‌جمهور محور مهم بعدی در اجرای تحول را مردم‌پایه بودن آن عنوان و خاطرنشان کرد: هر جا که به مردم میدان داده‌شده، آنجا عرصه موفقیت بوده و هر جا مردم حضور نداشته‌اند به مشکل برخوردیم. کاستن از تصدی‌گری و قرار گرفتن دولت در جایگاه نظارت هم در برنامه‌های ۵ ساله و هم در قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ مورد تأکید قرارگرفته است.
 دولت باید تصدی‌گری‌ها را به مردم واگذار کند
 رئیسی گفت: دولت باید تصدی‌گری‌ها را به مردم واگذار کند و خود در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار گیرد؛ البته همان‌گونه که عنوان شد واگذاری تصدی‌های اقتصادی به مردم به معنای پایان و رها کردن کار نیست، بلکه دولت باید از فعالان خصوصی که به میدان آمده‌اند در زمینه‌های مختلف حمایت حقوقی و مالی کند و بر عملکرد آن‌ها نظارت داشته باشد.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: اگرچه در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ به دلیل برخی اشکالات به مشکلاتی برخوردیم، اما این به معنای تعطیلی کار نیست و اجرای این سیاست‌ها باید با نظارت و اجرای دقیق قانون دنبال شود.
 ۱۴ راهکار برای رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی شناسایی شد
وی گفت: از روزهای نخست دولت سیزدهم، ۱۴ راهکار برای رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی شناسایی شد که در برنامه هفتم توسعه هم دیده‌شده است. ناترازی صندوق‌های بازنشستگی مشکلات عدیده ایجاد می‌کند. دولت مشکلات صندوق‌ها را شناسایی کرده و برای حل آن تلاش می‌کند
 نتیجه برخورد با پرونده فساد کشف‌شده به مردم گزارش شود
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مشکل دزدی زمانی حل می‌شود که دزدان تحویل محکمه شوند. ساختار فسادزا باید اصلاح و نتیجه‌اش به مردم گزارش شود. در قضیه اخیر دولت ٩ ماه پیش موضوع را کشف و اعلام کرد؛ در رسانه ملی هم برای تشریح این موضوع، چهار میزگرد برگزار شد؛ به‌جای بازخوانی صرف خبر
٩ ماه پیش، حالا انتظار می‌رود که اقدامات انجام‌شده پیرامون آن کشف، به مردم گزارش شود.
 حمایت جدی از سرمایه‌گذاری داخلی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی
وی بیان کرد: از ظرفیت‌های اقتصادی شانگهای، بریکس و اتحادیه اوراسیا استفاده بهینه کنید. افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری در رشد اقتصادی بسیار مؤثر است. وزارت اقتصاد حمایت جدی از سرمایه‌گذاری داخلی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در دستور کار خود قرار دهد.
 حرکت نقدینگی به سمت تولید
رئیس‌جمهور گفت: در سال نخست دولت سیزدهم تلاش کردیم کسری بودجه ٤٨٠ هزارمیلیاردی را با ایجاد درآمد جبران کنیم که موفق هم شدیم.در سال بعد تلاش کردیم تغایر بین مصارف و منابع آن‌چنان نداشته باشیم که در این زمینه هم موفق عمل کردیم؛ امسال هم تمام تمرکز و تلاش ما این است که کسری بودجه نداشته باشیم.اکنون شاهد کنترل رشد نقدینگی هستیم، به سمت نقدینگی ۴۰ درصد حرکت می‌کردیم، به ۳۴ درصد و اکنون ۲۶ درصد رسیده‌ایم. کاهش رشد نقدینگی به ۲۵ درصد تا پایان سال هدف‌گذاری شده است.