هشدار اوباما به بایدن
سایه شکست بر سر دموکرات‌های کاخ سفید

فخرالدین اسدی 
تحلیلگر حوزه روابط بین‌الملل 

 نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی نشان‌دهنده افت شدید محبوبیت جوبایدن در نزد رأی‌دهندگان آمریکایی است. این روند در حالی تشدید می‌شود که دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان کمپین انتخاباتی خود را در ایالات خاکستری ( حساس) مانند جورجیا، آریزونا، اوهایو، فلوریدا، مین، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین شکل داده‌اند. در چنین شرایطی سران و شخصیت‌های برجسته حزب دموکرات نمی‌توانند نگرانی خود را از شکست بایدن و بازگشت ترامپ به کاخ سفید کتمان کنند. شکست آمریکا در مدیریت دو جنگ اوکراین و غزه ، برشدت این نارضایتی افزوده و قدرت مانور بایدن در نزد پایگاه‌های رأی‌آور دموکرات‌ها در سال 2020را به حداقل رسانده است. از رنگین‌پوستان و اسپانیایی تبارها گرفته تا مسلمانان و جوانان، دیگر به‌مانند سال 2020 حاضر نیستند آرای خود را به سود دموکرات‌ها و بایدن به گردش درآورند و حتی کامالا هریس، معاون بایدن را نیز گزینه‌ای مناسب برای جانشینی وی نمی‌دانند. می‌توان گفت حزب دموکرات با بحرانی تمام‌عیار روبه‌رو شده که گذار از آن با توجه به عزم ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید و ناامیدی بسیاری از رأی‌دهندگان مستقل از بایدن چندان آسان به نظر نمی‌رسد! 
 هشدار اوباما به کاخ سفید 
یکی از موضوعاتی که طی روزهای اخیر در فضای رسانه‌ای و انتخاباتی آمریکا موردتوجه قرارگرفته، ورود جدی‌تر  اوباما به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری( به‌عنوان حامی بایدن) است. رئیس‌جمهور اسبق آمریکا نمی‌تواند نگرانی خود را نسبت به نظرسنجی‌هایی که بیانگر شکست مطلق بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2024 می‌باشد کتمان کند. درحالی‌که بایدن نگاه ایده‌آل‌گرایانه‌ای نسبت به این آوردگاه دارد ، اما اوباما در این خصوص با معاون سابقش هم‌نظر نیست! در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره ( سال 2022) نیز اوباما ورود مستقیمی به صحنه داشت که منتج به شکست برخی نامزدهای طرفدار ترامپ در انتخابات مجلس سنا شد. اما این بار میزان نارضایتی‌های عمومی از بایدن به‌اندازه ای‌است که شاید اعلام حمایت باراک 
و میشل اوباما از رئیس‌جمهور ناتوان و بحران‌ساز آمریکا نیز نتواند به داد دموکرات‌ها برسد. پیش‌فرض بایدن این است که به‌مانند انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره ، افرادی که نسبت به حضور ترامپ در رأس معادلات سیاسی و اجرایی آمریکا وحشت‌زده هستند، راهی جز به گردش درآوردن آرای خود به سود حزب دموکرات ندارند. به عبارتی گویاتر ، بایدن جهت شکست دادن مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بر روی آرای سلبی ، و نه آرای ایجابی که ناشی از عملکرد مطلوب وی در کاخ سفید باشد، حساب باز کرده است. او یک‌بار طعم این پیروزی را در سال 2022 ( انتخابات میان‌دوره‌ای ) و در مجلس سنا چشید و تصور می‌کند همان معادله در سال 2024 میلادی نیز تکرار خواهد شد! 
 ضیافت خبرساز در کاخ سفید 
اوباما از رؤسای جمهوری پیشین آمریکا به‌تازگی در ضیافتی در کاخ سفید با حضور جو بایدن شرکت کرده تا در مورد نگرانی‌ها و توصیه‌ها در مورد کارزارهای انتخاباتی با معاون سابق خود گفت‌وگو کند.روزنامه واشنگتن‌پست به‌نقل از منابع آگاه گزارش داد: اوباما در این مهمانی ناهار از قبل اعلام‌نشده، با شور بسیاری درباره انتخابات ۲۰۲۴ و تلاش دونالد ترامپ برای بازگشت به ریاست جمهوری با بایدن صحبت می‌کرد و به وی پیشنهاد داد تا کارزار انتخاباتی خود را با انرژی بیشتر به‌پیش برد.نکته حائز اهمیت از نگاه این روزنامه انگلیسی نام اوباما است که در فهرست بازدیدکنندگان کاخ سفید، دیده نمی‌شود.مطابق گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، اوباما در دیدار اخیر با بایدن از وی خواسته است تا ستاد انتخاباتی خود را که مقر آن در ایالت دلاور است، پرانرژی‌تر شود و با قدرت بیشتری عمل کند.براساس گزارش‌های رسیده، اوباما در یک مهمانی ناهار جداگانه دیگر نیز با بایدن در تابستان گذشته، ترامپ را رقیبی بسیار قدرتمندتر از آنچه‌که بسیاری از دموکرات‌ها فرض کرده‌اند، ارزیابی کرده بود.از سوی دیگر، درحالی‌که انتخابات حزب جمهوری‌خواه ایالت آیووا قرار است تا ۹ روز دیگر آغاز شود، ترامپ در نظرسنجی‌ها از رقبای جمهوری‌خواه خود پیشی گرفته است.بایدن ۸۱ ساله در حال حاضر پایین‌ترین میزان محبوبیت را در میان تمامی رؤسای‌جمهور  آمریکا دارد و در نظرسنجی‌ها نیز از ترامپ به‌عنوان رقیب احتمالی جمهوری‌خواه خود عقب‌تر است.
 سیگنال‌های شکست بایدن پررنگ‌تر شده است 
رمزگشایی از سخنان اوباما در دیدار با بایدن دشوار نیست! رئیس‌جمهور اسبق آمریکا معتقد است که دموکرات‌ها بیش‌ازحد ترامپ و تلاش وی برای بازگشت به کاخ سفید را دستکم گرفته‌اند و نسبت به نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی صورت گرفته ( که نشان‌دهنده شکست بایدن و دموکرات‌هاست)بی‌تفاوت هستند. ویلیام گالستون از اعضای ارشد اندیشکده بروکینگز، در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر انتخابات همین فردا برگزار می‌شد، بایدن شکست می‌خورد.این منبع  در ادامه یادآور شده است که دغدغه دموکرات‌ها هم‌زمان با افزایش نگرانی رأی‌دهندگان نسبت به شرایط اقتصادی و سن بایدن افزایش‌یافته است.بایدن به‌تازگی در یک سخنرانی انتخاباتی در ایالت پنسیلوانیا ترامپ را محکوم و وی را با نازی‌ها مقایسه کرد و او را «بیمار»،«بازنده» و تهدیدی برای دموکراسی آمریکا نامید.راهبرد بایدن تاکنون بر دستاوردهای رئیس‌جمهوری به‌ویژه در خروج اقتصاد کشور از همه‌گیری کووید ۱۹ متمرکز بوده است؛ موضوعی که به عقیده ناظران اثرگذار نیست.گالستون در همین زمینه تشریح کرد: آن‌ها واقعا تاکنون سوزنی را هم تکان نداده‌اند، به‌ویژه که بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز شاهد پیامدهای قیمت‌ بالای غذا و مسکن هستند.مهاجرت از طریق مرز مکزیک از دیگر دردسرهای بزرگ دولت آمریکا است، ضمن آنکه جنگ حماس و اسرائیل صدای بسیاری از دموکرات‌ها را نسبت به تداوم حمایت دولت بایدن از تل‌آویو درآورده است.اما به نوشته دیلی‌میل، شاید بزرگ‌ترین چالش بایدن سن باشد که او را متحمل لغزش‌های کلامی بسیاری کرده و بارها به موضوعی برای دست انداختن وی از سوی ترامپ شده است.اوباما و دیگر سران حزب دموکرات معتقدند که  بایدن باید یک کارزار سرسختانه، ازجمله سفرهای متعدد به ایالت‌های میدان نبرد و مناظره‌های ریاست جمهوری، به‌راه اندازد تا رأی‌دهندگان را متقاعد کند که دروغ‌گو و پیر نیست. اگر هم نتواند، باید خیلی راحت تمامی شک و شبهه‌های کنونی را تأيید کرد!