آرشیو
انتخاب نشریه


دموکرات‌ها برای جنازه برجام خط‌ونشان می‌کشند!

محمد مهرعلی
جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده آمریکا، روز دوشنبه ۳ آذر (۲۳ نوامبر) آنتونی بلینکن را رسما به‌عنوان وزیر امور خارجه بعدی این کشور معرفی کرد. این در حالی است که دونالد ترامپ، همچنان بر تقلب در انتخابات اصرار دارد و از پذیرش نتایج انتخابات 3 نوامبر خودداری می‌کند.چنانکه شبکه یورونیوز گزارش داده است، آنتونی بلینکن ۵۸ ساله در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، به‌عنوان قائم‌مقام وزارت خارجه و نفر دوم این وزارتخانه در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ فعالیت کرد. پیش از آن، وی معاون مشاور امنیت ملی در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ بود. وی همچنین در دوره‌ای به سمت مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون وقت رئیس‌جمهوری آمریکا رسید.پیش‌ازاین گزینه‌هایی مانند سوزان رایس و سناتور کریس کنز  نیز برای این پست مطرح شده بودند.بااین‌حال بایدن درنهایت ترجیح داد  بلینکن را در این سمت منصوب کند. دلیل بایدن برای انتصاب بلینکن، تا حدودی مشخص است! وزیر خارجه جدید آمریکا فردی است که ارتباطات گسترده‌ای  قبلا با بایدن داشته و سال‌هاست از نزدیک با سبک‌کاری وی آشناست. 
بلینکن، فردی‌است که از سال 1980، یعنی زمانی که حدودا 18 سال داشته  ، در حزب دموکرات فعالیت داشته است. بنابراین ، وی  حضوری طولانی‌مدت در حوزه سیاست خارجی حزب دموکرات آمریکا دارد. وی با بسیاری از مقام‌های سابق امنیت ملی که خواستار سرمایه‌گذاری مجدد در دیپلماسی آمریکا و تعامل جهانی هستند هماهنگ است.بلینکن ازجمله افرادی‌است که معتقد است باید «سلطه‌طلبی آمریکا» را در ذیل شعارهای«چندجانبه‌گرایانه»پنهان کرد!به عبارت بهتر، ادعای وی مبنی بر پایبندی به چندجانبه‌گرایی در نظام بین‌الملل، واقعی به نظر نمی‌رسد! درهرحال، اگر درنهایت بلینکن، وزیر امور خارجه  دولت بعدی آمریکا شود، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که روی میز کار وی قرار دارد، نحوه برخورد با ایران است. برخی رسانه‌های آمریکایی از وی به‌عنوان یکی از شخصیت‌های پرنفوذ پشت پرده مذاکرات هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران نام می‌برند.
 آنتونی بلینکن دقیقا به‌مانند «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی دولت جدید آمریکا معتقد است که هرگونه بازگشت واشنگتن به برجام، باید معطوف به دو مؤلفه باشد: یکی« بسط توافق هسته‌ای به موضوعات منطقه‌ای و موشکی» و دیگری« دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران در برجام از طریق حذف یا اصلاح بند غروب آفتاب! »
به عبارت بهتر، بلینکن نیز  به‌مانند بایدن  و دیگر دموکرات‌هایی که در ظاهر سخن از «اصالت برجام» می‌زنند، توافق فعلی را «تمام‌شده» قلمداد کرده و صرفا در صورتی آن را می‌پذیرد که برجام به‌مثابه زیربنا یا  مقدمه‌ای برای انجام توافقات محدودکننده و بازدارنده دیگر علیه ایران تلقی گردد. ضمن آنکه بلینکن معتقد است باید استراتژی  فشار حداکثری ترامپ  را در مجرایی دیگر به نام«استراتژی فشار هوشمندانه» علیه ایران هدایت کرد. او، بایدن و سالیوان هر سه معتقدند که باید از فشارهای حداکثری موجود علیه ایران، به‌عنوان یک «اهرم فشار» علیه کشورمان بهره بگیرند.  بلینکن این موارد را در مواضع قبلی خود نیز بیان کرده است. وی  در ماه اوت گذشته در مجمع امنیتی «آسپن »
و  در پاسخ به این سؤال که اگر بایدن رئیس‌جمهور شود در مقابل ایران چه برخوردی خواهد داشت گفت: «اگر ایران به رعایت دقیق تعهداتش بازگشت، برای ادامه توافق هسته‌ای و «مستحکم‌تر کردن» و «طولانی‌تر شدن» آن تلاش می‌شود.»!

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9921/9/86828/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha