آرشیو
انتخاب نشریه


حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی واعظ موسوی:
افزایش‌‌ قدرت‌‌‌ داخلی‌ هراس ‌دشمنان را بیشتر‌خواهد کرد

گروه فرهنگی
دین مبین اسلام در خصوص حفاظت و مقاومت در برابر دشمنان توصیه‌های زیادی را در آیات و روایات بیان داشته که توجه به هرکدام از آن‌ها می‌تواند نقشه راه ما در برابر تعرضات دشمنان باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی واعظ موسوی، کارشناس امور دینی و تربیتی در گفت‌وگو با «رسالت» در این زمینه بیان کرد: «اهمیت مقاومت را می‌توان با پرداختن 
به جمله ویل دورانت، تاریخ‌نگار تمدن آغاز کرد. او پس از بررسی ادیان مختلف بیان کرد که تنها دینی که خواستار قدرت مردمانش است، دین مبین اسلام است.»
وی افزود: «با بررسی تاریخ اسلام مشخص می‌گردد که این دین همواره بر قدرت مردمان و مقابله علیه هرگونه ظلم و ستم تأکید داشته است،  در روایت‌های اسلامی به مردم عنوان می‌‌شود که از ضعف پرهیز کنید و هرگز تنبلی را به وجود خود راه ندهید‌.»
حجت‌الاسلام‌والمسلمین واعظ موسوی تصریح کرد: «خداوند متعال در کتاب آسمانی خود مردم را در کنار کسب سایر توانایی‌ها به تولید قدرت دعوت می‌کند. قرآن می‌فرماید که «وَ  لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّة»هر چه می‌توانید قوت را زیاد کنید. این توصیه ابعاد وسیعی همچون قوت اقتصادی، علمی، فرهنگی، سیاسی که زمینه‌ساز استقلال سیاسی و نظامی است را نیز در برمی‌گیرد.»
این کارشناس امور دینی و تربیتی همچنین خاطرنشان کرد: «هرآن قدر که قدرت یک کشور افزایش یابد، هراس دشمنان نیز بیشتر می‌گردد. درنتیجه کشور به رسمیت شناخته و نفوذش در سایر نقاط جهان بیش‌ازپیش خواهد شد.»
مقاومت به هنگام احساس خطر بر کلیه مسلمانان واجب است
وی گفت: «در روایت‌های دینی آمده است؛ هنگامی که به سرزمین‌های اسلامی حمله شد
 زنان چارچوب‌های در را کندند و به جنگ با دشمن برخاستند. این در حالی روی داد که جهاد اولیه بر زنان واجب نیست اما به دلیل تحت‌الشعاع قرار دادن امنیت سرزمینشان
 در پی مبارزه برآمدند. این امر به صراحت آشکار می‌کند که در شرایطی که دشمن در پی تضعیف کشور و امنیت باشد، مقاومت و مقابله بر مسلمانان واجب است.»
او در پی ترور شهید محسن فخری‌زاده عنوان کرد: «دشمنان اسلام یکی از مهم‌ترین دانشمند هسته‌ای کشور را به شهادت رساندند. چنین اتفاقی نه‌تنها ملت ایران، بلکه کلیه مسلمان دنیا را به مقابله و مقاومت علیه ظلم و ستم موظف می‌کند.»
او یادآور شد: «مسلمانان واقعی و هرآن کس که علاقه‌مند به دین اسلام است، باید انتقام این موضوع را بگیرند چراکه مقاومت علیه ظلم و هر آنچه که امنیت مردم را خطر بیندازد
 از ضرورت‌های دینی ا‌ست.»
حجت‌الاسلام‌والمسلمین واعظ موسوی بیان کرد: «قرآن کریم در آیه ۱۰۲ سوره‌ی مبارکه نسا می‌فرماید: « كُنْتَ فِيهِمْ فَأَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلَاةَ فَلْتَقُمْ طَائِفَةٌ مِنْهُمْ مَعَكَ وَلْيَأْخُذُوا أَسْلِحَتَهُمْ»؛ (ای پیامبر) و هرگاه شخص تو در میان سپاه اسلام باشی و نماز بر آنان به پاداری باید آن‌ها با تو مسلح به نماز ایستند. این دستور خداوند آشکار می‌کند که دفاع از دین، حتی به هنگام برترین عمل که نماز و عبادت معبود است، ضرورت دارد.»
این کارشناس امور دینی و تربیتی در پایان گفت‌‌وگو متذکر شد: «نمی‌توان در برابر ظلم و ستم‌های آشکار سکوت کرد و پاسخ قاطعانه نداد چراکه مطابق دستورات دینی مقاومت به هنگام احساس خطر بر کلیه مسلمانان ضرورت دارد.»

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9922/1/86902/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha