آرشیو
انتخاب نشریه


مصطفی خوش‌چشم، کارشناس سیاست ‌خارجی مطرح کرد:
مصوبه مجلس، پشتیبان منافع ملی

مصطفی خوش‌چشم، کارشناس حوزه سیاست خارجی در مورد مصوبه اخیر مجلس« اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها» به خبرنگار «رسالت» گفت: در طول سال‌های پس از برجام، جمهوری اسلامی ایران همواره در یک مسیر یک‌طرفه به تعهدات خود عمل کرده و طرف غربی در ازای انجام تعهدات از سوی ایران، هزینه‌ای پرداخت نکرده است، اما اکنون‌که طرح اخیر مجلس به تصویب رسیده، اروپا متوجه شده است که این قاعده ادامه پیدا نخواهد کرد. در حقیقت در دیپلماسی اگر از ابزار فشار استفاده نکنیم، احتمال موفقیت بسیار ضعیف خواهد بود.
 پیشروی زمان به نفع ایران 
وی افزود: مصوبه مجلس، زمان را به نفع ایران پیش خواهد برد؛ چراکه طرف غربی را تحت‌فشار قرار می‌دهد  و از سوی دیگر مؤلفه صنایع هسته‌ای را در مسیر افزایش توانایی قرار خواهد داد و اروپایی‌ها هم نسبت به این مسئله حساس هستند؛ بنابراین این مصوبه به غربی‌ها می‌فهماند که ادامه پایبندی ایران به تعهداتش در گروی پرداخت هزینه از سوی غرب است و این مسیر یک‌سویه باید پایان پذیرد.
کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان این‌که احتمال ایجاد توازن در معادلات برجامی از سوی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خیلی زیاد نیست، خاطرنشان کرد: بعید است که آن‌ها بخواهند عادلانه رفتار کنند. اروپا و آمریکا همیشه درصدد امتیازگیری از ایران بودند تا این‌که امتیازی بدهند و هیچ‌گاه به یک معادله عادلانه تَن نداده‌اند و نیز تن نخواهند داد. اما بااین‌حال مصوبه اخیر مجلس را باید آخرین فرصتی تلقی کرد که به غربی‌ها داده‌شده تا به تعهدات  خود عمل کنند.
 مجلس، پشتیبان منافع ملی
خوش‌چشم تصمیم مجلس در تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را دخالت در وظایف دولت نمی‌داند و در همین رابطه گفت: برجام مصوبه مجلس را داشت، لذا پارلمان می‌تواند به موضوعات مرتبط با برجام ورود پیدا کند به‌خصوص این‌که اجرای پروتکل الحاقی بایستی مورد تأیید مجلس قرار بگیرد و می‌‎تواند به این قضیه ورود پیدا کند و نظر خود را در خصوص صلاح کشور و جامعه بیان کند. اتفاقا مصوبه اخیر مجلس پشتوانه تیم‌های دیپلماسی کشورمان به‌حساب می‌آید؛ زیرا همیشه دیپلمات‌ها تلاش می‌کنند با دستان پُر در مقابل طرف مقابل قرار بگیرند که این دستان پرزمانی حاصل می‌شود که ابزار قدرت و فشار در اختیار داشته باشند، اما اگر با ابزار قدرت و فشار با آن‌ها مذاکره نکنیم، قطعا طرف غربی خواسته‌هایش را تحمیل خواهد کرد.وی یادآور شد: در طول سالیان گذشته به‌ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام مشاهده شده که اروپایی‌ها در حمایت از برجام موضع‌گیری‌های سیاسی داشته‌اند، اما در عمل در حمایت از برجام به هیچ حرکت و اقدام جدی دست نزده‌اند؛ زیرا ما هیچ ابزار فشاری را در مقابل آن‌ها به کار نبرد‌ه‌ایم.
 عدم نگاه جناحی به مصوبه اخیر مجلس
کارشناس مسائل سیاست خارجی تأکید کرد: اگر نگاه‌های جناحی کنار گذاشته شود، دولت می‌تواند با رویکرد همکاری با مجلس بیشترین سود را از این مصوبه ببرد و در‌صورتی‌که مواضع یکپارچه اتخاذ شود و نگاه، نگاه همکار ی باشد و نه نگاه تقابلی و تقابل جناحی، فرصت‌های بسیاری در حوزه دیپلماسی به وجود خواهد آمد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9927/2/87245/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha