آرشیو
انتخاب نشریه


رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
خواندن شعر جدایی ارس حماقت است

گروه سیاسی
یعقوب رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات ضدایرانی اردوغان در باکو و شعرخوانی جدایی‌طلبانه او در مورد رودخانه ارس به «رسالت» می‌گوید: این‌گونه اظهارات توسط اردوغان سابقه‌دار است. او در مسائل سوریه نیز دخالت کرده بود و اکنون هم تصور می‌کند اگر در مورد مرزهای ما نیز اظهارنظر یا دخالتی داشته باشد، نظرش مورد قبول واقع و نفوذش افزایش می‌یابد، اما باید بداند که این طور نیست و ما در مورد مرزهایمان با کسی صحبت نداریم.
وی افزود: مبدأ  رودخانه ارس در کشور ترکیه است و در ادامه به مرزهای خداآفرین، کلیدر و جلفا در کشور جمهوری آذربایجان و بخشی هم به ارمنستان می‌رسد. بنابراین ما بیشترین مرز مشترک در رودخانه ارس را با آذربایجان و ارمنستان داریم. بنابراین بهتر است هیچ‌کس در مورد مرزهای آبی مشترک خود کمتر یا بیشتر صحبت نکند.
رضازاده تشریح کرد: ما پروتکل رودخانه‌های مرزی را داریم و تمام کشورها موظف هستند به آن احترام بگذارند. بنابراین اظهارات اردوغان به نوعی خارج از حوزه خودش بوده است و همین‌طور که رئیس دستگاه دیپلماسی پاسخ لازم را به اردوغان   داد، موضع مجلس و کمیسیون امنیت ملی نیز مطابق با وزیر امور خارجه است.
او ادامه داد: اردوغان به دلیل حفظ منافع خودش در مورد این موارد صحبت می‌کند و به نوعی زبان مشترکی که بین آن‌ها و آذربایجان است، نیز مزید بر علت است. او می‌خواهد با این حرف‌ها نفوذ خود را در مناطق قفقاز و روسیه و منافع مشترک با جمهوری آذربایجان   افزایش دهد. این زیاده‌خواهی است و هر کشور و هر  رئیس‌جمهوری هم که به  دنبال زیاده‌خواهی باشد با شکست روبه‌رو می‌شود. در نتیجه بهترین سیاست کشورها و دولت‌ها حفظ منافع و مصالح مردم و کشور خودش است.این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اشاره به شعرخوانی اردوغان در مورد جدایی ارس نیز اشاره و تأکید کرد: اگر به مرزهای ما با ترکیه نگاه کنید، مرزهای ما با ترکیه از منطقه  سه جانبه دالامپرداغ در منطقه آذربایجان غربی آغاز می‌شود و ما حدود ۴۷۸ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه داریم. این مرزها تا میله سه جانبه گنگشلاق که در مرز ماکوست ادامه دارد و از آن به بعد ربطی به ترکیه ندارد و این‌که شعر جدایی ارس را می‌خواند، حماقت است.او خاطرنشان کرد: شعر جدایی ارس یک قصه است و این قصه هم حقیقت نیست. مرز ما با ترکیه نیز در میله سه‌جانبه گنگشلاق تمام می‌شود و اردوغان هیچ ادعایی در این مناطق ندارد. در نتیجه این مرزها بین‌المللی است و هیچ گونه تغییری در آن ایجاد نشده است. مرز ما بعد از منطقه گنگشلاق، رودخانه ارس به پلدشت و جلفا و سپس مناطق خداآفرین و کلیدر حرکت می‌کند و بعد هم به منطقه پارس آباد
 و درنهایت در مناطق آستارا با ترکیه تمام می‌شود و وارد مرزهای کشورهای مشترک در دریاچه خزر می شویم.
رضازاده اضافه کرد: اردوغان نه در تاریخ، نه در افسانه و نه در حقیقت هیچ تعلقاتی به رودخانه ارس ندارد. ترکیه تنها در مبدأ رودخانه ارس با ما حدود  يك یا ۲ کیلومتر مرز مشترک دارد و در مقابل ما بیش از ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک در طول دریاچه خزر و رودخانه ارس باآ ذربایجان غربی داریم نه با ترکیه.عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتها یادآورشد: راه اتصال تمام کشورهای خاور دور از جمله پاکستان و چین به ترکیه مرز بازرگان ماست و این مرز ،راه ورود تمام صنعت، تکنولوژی و علم و تجارت به ترکیه است و اگر اردوغان زیاده‌گویی کند جمهوری اسلامی این راه را می‌بندد و نفس ترکیه می‌گیرد. این کشور هیچ منبعی از خود ندارد ترکیه حتی گازش را از ما تأمین می‌کند و تنها منبع درآمد آن‌ها ورود توریسم و گردشگری است که اکنون به دلیل شیوع کرونا به صفر رسیده است. بنابراین بهتر است حواسشان به مصالح و منافع خودشان باشد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9931/1/87528/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha