آرشیو
انتخاب نشریه


مطالبه‌گری از اروپائیان را فراموش نکنیم!

حنیف غفاری 
اتحادیه اروپا همچنان خود را برای صدور بیانیه های متعدد علیه «فعالیت‌های هسته ای ایران » آماده می کند. تروییکای اروپایی که لحظه ای چشم طمعشان را از استراتژی«مهار همه جانبه ایران» بر نمی دارند، بازی هدفمندی را در زمین ایالات متحده دنبال می کنند. اگرچه برخی افراد تصور می کنند این بازی مربوط به دوران ریاست جمهوری بایدن و حضور دموکرات ها در کاخ سفید است، اما باید تأکید کنیم که چینش پازل مشترک واشنگتن- اتحادیه اروپا علیه ایران دهه هاست آغاز شده و متغیری وابسته به حضور دموکرات ها یا جمهوری‌خواهان در کاخ سفید نیست. 
تروئیکای اروپایی در بیانیه های ضد ایرانی خود ، دو هدف عمده را دنبال می کنند: نخست این‌که نقض عهد آشکار خود در برجام را ( خصوصا در دوران ریاست جمهوری ترامپ) نادیده انگاشته و تحریف کنند و دیگر آنکه بر اساس مأموریت محول شده جدید از سوی بایدن زمینه را برای ظهور و بروز بازی تاکتیکی جدید در تقابل با ایران آماده کنند. 
صورت‌بندی بازی اتحادیه اروپا در قبال ایران دشوار  نیست! نباید فراموش کرد که «مطالبه‌گری مستمر از اتحادیه اروپا» و « بازخواست اروپا به دلیل عدم عمل به تعهداتش در برجام»،مقولاتی هستند که لحظه ای نباید در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان ( چه در حوزه دیپلماسی رسمی و چه در حوزه دیپلماسی عمومی) فراموش شود. متأسفانه در حوزه دیپلماسی رسمی( که از سوی وزارت خارجه اعمال می شود )، این مطالبه‌گری به اندازه ای نبوده است که اروپائیان را وادار به تجدید نظر در رفتار، گفتار و مهم تر از همه استمرار بازی وقیحانه آن‌ها در زمین کاخ سفید کند. 
مهم ترین مطالبه رسمی ، حقوقی و مهمی که باید از اروپائیان صورت بگیرد، مربوط به «سند بیانیه بروکسل» در سال 2018 میلادی می باشد.واقعیت امر این است که از ۱۱ تعهد مندرج در بیانیه بروکسل« که پس از خروج ترامپ از برجام توسط اروپائیان قرائت شد» و قرار بود اروپا آن‌ها را در قبال حفظ توافق هسته‌ای از سوی کشورمان عملیاتی کند، حتی«یک مورد» را انجام نداده اند.در این میان، اتحادیه اروپا ضمن بازی با کلید واژگان کاذب و مبهمی مانند «SPV» و انعقاد ساختارهایی نامرئی  و ذهنی و غیر عملیاتی مانند INSTEX ،ایران را وادار به حفظ کلیت توافق هسته ای نمودند، بدون آنکه در عمل اقدامی جهت تأمین منافع جمهوری اسلامی ایران در برجام صورت دهند. در این میان، باید مراقب آدرس‌ها و نشانه‌های نادرستی که از سوی جوزف بورل و همراهانش در اتحادیه اروپا مخابره می شود، بود!
 بازیگران اروپایی در موضع گیری‌های خود ، استراتژی فشار حداکثری علیه ایران را مورد تمجید قرار داده و آن را تنها راه ممکن برای تغییر رفتار کشورمان قلمداد کرده اند.به راستی اروپا به کدام سند پایبند است:«سند خروج ترامپ از برجام» یا سند «برجام»؟! 
اگر اکنون «مطالبه‌گری» از اروپائیان را فراموش کنیم، در آینده ای نزدیک مورد خطاب و مطالبه‌گری وقیحانه‌ای از سوی آن‌ها قرار خواهیم گرفت! باز شدن زبان تعدادی از سیاستمداران اروپایی و تغییر ژست و گفتار آن‌ها( از ژست مظلومانه به ژست طلبکارانه) آن هم پس از پیروزی بایدن و دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر امسال  پیش درآمدی بر یک «بازی خطرناک » از سوی آن‌هاست که اگر از الان مهار یا کنترل نشوددر آینده نمی توان اقدام چندانی در مواجهه با آن صورت داد. 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9931/1/87544/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha