حیوان آزاری مدرن!

پدیده جراحی‌ زیبایی حیوانات خانگی فراگیر شده و داده‌های به‌دست‌آمده از جست‌وجو در سایت‌های کلینیک‌های دامپزشکی نشان می‌دهد که این قبیل جراحی‌ها رو به افزایش است. 
حتی دامپزشکان هم به این مسئله اذعان دارند که برخی افراد به سراغ کلینیک‌های دامپزشکی می‌روند و حیوانات زبان‌بسته را به تیغ جراحی می‌سپارند تا ظاهر و حتی صدایش را تغییر بدهند. در این سال‌ها گزارش‌های متعددی دراین‌باره منتشرشده؛ از تیز کردن گوش‌های سگ تا کشیدن پوست، برداشتن چربی، تیز کردن گوش افتاده، بوتاکس و خالکوبی که باهدف زیباتر شدن حیوان خانگی انجام می‌شود. 
«رسالت» با جستجو در شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها، روایت‌هایی ازاین‌دست را به همراه اظهارات حامیان حقوق حیوانات بازخوانی می‌کند؛ که شاید عجیب‌ترینش روایت دختری به نام پریا باشد. او خودش را به‌عنوان عاشق حیوانات خانگی معرفی کرده اما به مدل گوش‌های سگش حساس شده است  و می‌خواهد با عمل جراحی، گوش‌ها را زیباتر کند. درحالی‌که اغلب دامپزشکان و جراحان حیوانات به دلایل اخلاقی حاضر به انجام عمل‌های زیبایی نیستند و آن را باعث آزار و اذیت حیوان زبان‌بسته می‌دانند. تنها تعداد کمی به دلیل تشدید فشارهای اقتصادی، انجام این عمل‌ها را بر عهده می‌گیرند. 
پریا تابه‌حال برای انجام این عمل به چند دامپزشک مراجعه کرده است و آن‌ها از این کار امتناع ورزیده‌اند و سرانجام یک کلینیک دامپزشکی حاضرشده است در ازای 15 میلیون تومان، این کار را انجام دهد. 
گویا تب تغییر ظاهر حیوانات خانگی بیش از همه در میان دختران و پسران جوانی که علاقه‌مند به نگهداری سگ و گربه هستند، رواج دارد. فرم دادن به بینی، بزرگ کردن چشم‌ها، صاف کردن و کشیدن پوست، برداشتن چربی، تیز کردن گوش افتاده، بوتاکس و تتو ازجمله عمل‌هایی هستند که برای زیباتر شدن حیوان خانگی خود انجام می‌دهند. در کنار این عمل‌ها، برخی با انجام عمل حنجره و تغییر تارهای صوتی سگ، صدای او را نازک‌تر می‌کنند تا بتوانند حیوان را در آپارتمان نگه‌دارند و جلوی اعتراض و اعلام مزاحمت همسایه را بگیرند.
پارس کردن در سگ‌ها یک عمل کاملا طبیعی است و روشی برای برقراری ارتباط با محیط اطراف و بیان احساسات است. سگ‌ها با پارس کردن شادی، ترس، بی‌حوصلگی، دلتنگی، خستگی، گرسنگی، احساس خطر و حفاظت از قلمرو خود و صاحب را بیان می‌کنند، بنابراین برای کنترل صدای حیوان می‌توان از یک مربی جهت تربیت آن استفاده کرد که مدام سروصدا ایجاد نکند و همسایگان را آزار ندهد. 
محبوبه زارعی یکی از اعضای جمعیت حامی حیوانات در این رابطه بیان می‌کند: «در عمل‌های جراحی که برای بی‌صدا کردن سگ‌ها استفاده می‌شود، تارهای صوتی این حیوان برداشته‌شده و بسته به نوع عمل ممکن است صدای سگ کم، مختل و یا به‌کلی قطع شود.» 
زارعی با اشاره به این مسئله که جراحی حنجره در سگ‌ها باعث مرگ آن‌ها می‌شود، می‌گوید: «سگ‌ها بعد از عمل جراحی حنجره دچار مشکلات شدید خواهند شد، مثل ناتوانی در بلع غذا، پارس‌های سرفه مانند و خشک و افسردگی و لجبازی در رفتار. صاحبان این سگ‌ها می‌گویند که پیش دامپزشک معروفی رفته‌ و گفته‌هایش را باور کرده‌اند. آن‌ها از این دامپزشک‌ پرسیده بودند که آیا جراحی حنجره تنها راه و بهترین روش بدون عوارض برای سگشان است؟ و او پاسخ داده بود که بله این جراحی هیچ عارضه‌ای برای سگ ایجاد نمی‌کند! و جز من هیچ دامپزشکی علم و دانش این جراحی را ندارد! این در حالی است که این عمل عوارض جبران‌ناپذیری به همراه دارد. زیرا خراشی که بر تارهای صوتی و حنجره ایجاد می‌شود بعد از مدتی گوشت اضافه می‌آورد و مسیر عبور هوا و غذا را مسدود می‌کند. همچنین سبب خس‌خس گلو و بدتر شدن پارس سگ می‌شود. این پارس‌های خشک ایجاد تورم و زخم در گلو سگ می‌کند و سبب عفونت و مرگ سگ می‌شود.»
این حامی حیوانات ادامه می‌دهد: «صاحبان سگ‌ها که برای همسایگانشان ایجاد مزاحمت می‌کنند، می‌توانند به‌جای عمل جراحی حنجره سگ از روش‌های آموزشی و تربیتی برای کنترل پارس کردن آن‌ها استفاده کنند و بدون اینکه حیوان را زجر بدهند و با طبیعت خودشان بیگانه کنند به شیوه‌ای درست مشکل شان را حل کنند.»
این جراحی‌ها در کشورهای پیشرفته‌ای مانند کانادا، آمریکا و انگلستان ممنوع اعلام‌شده و اگر دامپزشکی دست به چنین اقدامی بزند، مجازات خواهد شد. افزایش شمار عمل‌های زیبایی روی حیوانات، اعتراض  بسیاری از دوستداران و حامیان حقوق حیوانات را در سایر کشورهای دنیا نیز به دنبال داشته است. زیرا آن‌ها معتقدند این نوع عمل‌ها باعث وارد آمدن صدمات جبران‌ناپذیر روحی و جسمی به حیوان می‌شود.
جوانانی که این روزها تغییر ظاهر حیوان خانگی برایشان به یک تفریح و چشم‌وهم‌چشمی در محافل و دورهمی‌های دوستانه یا انتشار عکس‌هایشان در اینستاگرام تبدیل‌شده است، بدون در نظر گرفتن نژاد حیوان و آسیب‌های روحی و جسمی که به او وارد می‌شود، می‌خواهند او را شبیه سگ یا گربه فلان هنرپیشه یا خواننده بکنند و حاضرند هزینه‌های زیادی هم بابت انجام عمل‌های زیبایی حیوان خانگی خود بپردازند.
یک دامپزشک می‌گوید: «متأسفانه این روزها با توجه به افزایش شمار فارغ‌التحصیلان دامپزشکی در کشور و مشکلات مالی این قشر، برخی حاضرند تن به انجام هر نوع عملی روی حیوان بدهند. شاید انجام برخی عمل‌ها مانند عقیم‌سازی حیوان برای نگهداری او در منزل تا حدودی لازم به نظر برسد اما تیز کردن گوش از سر تفریح است و برای زیباتر و جوان‌تر جلوه دادن حیوان انجام می‌شود.»
این دامپزشک، در گفت‌وگو با «رسانه‌ها» نداشتن محدودیت‌های قانونی در این زمینه را یادآور می‌شود و می‌افزاید: «در سازمان نظام دامپزشکی هیچ‌گونه منعی برای انجام عمل‌های زیبایی قائل نشده‌‌اند اما از آن‌جایی که بیشتر این عمل‌ها باعث آزار حیوان و آسیب رسیدن به او می‌شوند، به لحاظ اخلاقی توصیه نمی‌شود. ولی برخی همکاران وقتی با اصرار صاحب حیوان مواجه می‌شوند و می‌دانند اگر آن‌ها انجام ندهند، درنهایت یکی دیگر از همکاران این کار را خواهد کرد، به خواسته صاحب حیوان تن می‌دهند.» 
یک فعال حقوق حیوانات در این خصوص می‌گوید: «انجام جراحی‌های زیبایی از قبیل کاشت و ارتودنسی دندان، چسباندن نگین روی دندان، تغییر شکل گوش، شکم و پوست و حتی تغییر صدا و تتوی اسم و شماره تلفن روی پوست حیوانات خانگی، از حدود پنج سال پیش در کشور رو به افزایش گذاشته است و به نظر می‌رسد روزبه‌روز هم به دلیل تمایل مردم به داشتن حیوان در خانه، بیشتر می‌شود.»
مسئله مهم در کشور ما این است که بسیاری افراد به داشتن شرایط و ویژگی نگهداری حیوان در خانه و مراقبت روحی و جسمی او آگاه نیستند و صرفا به دلیل چشم‌وهم‌چشمی در میان هم‌سالان و دوستان خود، حیوان را به خانه می‌برند و او را به هر شکل که خودشان دوست دارند، درمی‌آورند.
این فعال حقوق حیوانات، الگوبرداری از حیوانات سلبریتی‌های داخلی و خارجی را یکی از دلایل رواج عمل‌های زیبایی روی حیوانات خانگی عنوان کرده و می‌گوید: «این روزها بازار سوداگری و تبلیغات انجام این نوع عمل‌ها در میان برخی دام‌پزشکان، کارکنان کلینیک‌های دامپزشکی و بازاریابان این عرصه داغ شده است تا بتوانند مردم را به این سمت ترغیب و برای خود مشتری جذب کنند. به دنبال تبلیغات گسترده عمل‌های زیبایی روی انسان، بسیاری از مردم این روزها به دنبال انجام این نوع عمل‌ها هستند. زیرا معیارهای زیبایی به‌ویژه در بین جوانان تغییر کرده است. در مورد حیوانات هم وضع به همین شکل است. طرفداران مد یک روز خواهان این هستند که دم‌گربه‌شان ۱۰ سانتی‌متر باشد و روز دیگر این اندازه را از مد افتاده می‌دانند و می‌خواهند دم حیوان را کوتاه‌تر کنند یا به شکل دیگری درآورند.» 
وی بالارفتن سن و تغییر شکل ظاهری پوست و موی حیوانات را یادآور می‌شود و می‌گوید: «همان‌طور که در اثر بالارفتن سن، شکل ظاهری انسان تغییر می‌کند، در مورد حیوان هم به همین شکل است. اما برخی از صاحبان حیوانات خانگی تصور می‌کنند حیوان دچار نابهنجاری ظاهری شده‌ و باید گونه‌اش را برجسته یا بینی‌اش را کوچک‌تر و با تزریق بوتاکس و ژل، پوستش را صاف کرد.»
وی به موضوع نداشتن شرایط مناسب برخی افراد برای نگهداری حیوان در منزل و هم‌چنین انتخاب‌های غلط آن‌ها اشاره می‌کند: «بسیاری از کسانی که سگ در منزل دارند، از صدای حیوان ناراحت هستند. به همین دلیل به‌جای این‌که با مشاوره گرفتن از رفتارشناس یا مربی حیوانات، به کنترل رفتارهای حیوان کمک کنند، دست به عمل جراحی روی حنجره او برای نازک‌تر شدن صدا می‌زنند. این کار به‌شدت به تارهای صوتی حیوان آسیب وارد و در پاره‌‌ای موارد او را دچار افسردگی می‌کند.»
این فعال حقوق حیوانات با ابراز تأسف از این‌که در ایران قوانینی برای حمایت از حیوانات و هم‌چنین مراکز آموزشی برای نگهداری از حیوان در منزل وجود ندارد، خاطرنشان می‌کند: «همان‌طور که روزبه‌روز مجوزهای بیشتری برای راه‌اندازی کلینیک یا بیمارستان حیوانات و فروشگاه‌های مواد غذایی و پوشاک برای آن‌ها در شهرهای مختلف کشور صادر می‌شود، باید قوانینی هم در این رابطه تدوین و مراکز رسمی برای آموزش و شیوه رفتار با حیوان ایجاد شود. در حال حاضر تنها ابزار ما دوستداران حیوانات برای حمایت از حقوق آن‌ها، استفاده از فضاهای رسانه‌‌ای به‌منظور بالابردن سطح آگاهی مردم است.» 
حیوان آزاری مدرن!