آرشیو
انتخاب نشریه


ترجمه و تحليل

چین در سال 2028 از آمریکا سبقت می‌گیرد 
گروه  بین‌الملل
منازعات اقتصادی آمریکا و چین وارد فاز تازه‌ای شده است. بر پایه ارزیابی‌ها چین به علت موفقیت در مهار بحران کرونا هشت سال دیگر به قدرت اول اقتصادی جهان تبدیل می‌شود. پیش از پاندمی کرونا پیش‌بینی می‌شد چین پنج سال دیرتر به‌عنوان اقتصاد برتر جهان جانشین آمریکا شود.شیوع ویروس جدید کرونا که عامل ابتلا به بیماری کووید۱۹ است، حدود یک سال پیش از شهر ووهان چین شروع شد و در مدت کمی به دیگر کشورهای جهان سرایت کرد.بااین‌همه چین باسیاست‌های سخت‌گیرانه موفق شد به نسبت اغلب کشورهای دیگر زودتر تا حدود زیادی پاندمی را کنترل کند و فعالیت‌های اقتصادی را از سر بگیرد.
مرکز پژوهش‌های اقتصادی و تجاری انگلیس  (CEBR) در تحلیل سالانه خود که شنبه ۶ دی (۲۶ دسامبر) منتشر شد، پیش‌بینی کرده که چین به همین دلیل پنج سال زودتر از برآوردهای قبلی به قدرت اول اقتصادی جهان تبدیل شود و آمریکا را پشت سر بگذارد.آمریکا در حال حاضر درگیرترین کشور جهان با بحران کرونا به شمار می‌رود. شمار مبتلایان شناسایی‌شده در ایالات‌متحده از ۱۸ میلیون و ۷۶۲ هزار نفر فراتر رفته و تعداد قربانیان مبتلا به کووید۱۹ به حدود یک‌میلیون و ۷۵۲ هزار نفر رسیده است.
مرکز پژوهش‌های اقتصادی انگلیس می‌گوید تفاوت نتیجه سیاست‌های مقابله با کرونا در آمریکا و چین برای پکن ازنظر رقابت اقتصادی با واشنگتن یک امتیاز بوده است.در سال گذشته میلادی تولید ناخالص داخلی در ایالات‌متحده ۲۱ تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار و هفت تریلیون دلار بیشتر از اقتصاد چین بود. با توجه به رکود اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۰ و ادامه نسبی آن در سال‌های آینده، فاصله دو کشور رقیب به سرعتی بیش از برآوردهای قبلی در حال کاهش یافتن است.
پژوهشگران انگلیسی  پیش‌بینی می‌کنند که اقتصاد چین در پنج سال آینده، سالی نزدیک به 6 درصد رشد کند. افزون بر این اقتصاد آمریکا که احتمالا در سال جاری پنج درصد کوچک‌تر شده در چند سال آینده اندکی کمتر از ۲ درصددر  سال رشد خواهد داشت.با توجه به این روند انتظار می‌رود چین تا سال ۲۰۲۸ جای آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را بگیرد. رشد اقتصادی چین امسال ۲ درصد محاسبه‌شده، درحالی‌که اقتصاد دیگر کشورهای جهان به‌طور میانگین ۴/۴ درصد کوچک‌تر شده است. این بزرگ‌ترین سقوط اقتصاد جهانی از زمان جنگ دوم جهانی تاکنون است.
مرکز پژوهشی بریتانیایی در گزارش سالانه خود از رشد اقتصادی ۱۹۳ کشور جهان همچنین برآورد می‌کند که ژاپن در سال‌های آینده هنوز قدرت سوم اقتصادی جهان باقی می‌ماند، اما هند جایگزین آن خواهد شد. با این تحول، آلمان که در حال حاضر چهارمین اقتصاد بزرگ دنیاست به جایگاه پنجم سقوط می‌کند.
 آمریکا از برتری اقتصادی چین نگران است 
گزارش دویچه وله به‌خوبی نشان می‌دهد تقابل تمام‌عیار جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکا با پکن، ریشه در چه چیزی دارد. واقعیت امر این است که باوجود پیشرفت اقتصادی و روبه‌جلوی پکن و ناکامی سیاستمداران آمریکایی در تنظیم تراز تجاری خود، واشنگتن باید پایان سلطه اقتصادی خود برجهان را بپذیرد. از سوی دیگر، «دلار» نیز به‌عنوان یک«ارز جهانی» روزبه‌روز بیشتر اعتبار خود را از دست می‌دهد. تمایل بسیاری از کشورها مبنی بر فاصله‌گیری از دلار  و  جایگزین کردن پول‌های ملی در مبادلات دوجانبه و چندجانبه، به این روند شدت بخشیده است. بنابراین، قطعا در ماه‌ها  و سال‌های آینده، اخبار خوبی در خصوص «تحولات اقتصادی جهان» به گوش مقامات آمریکایی نخواهد رسید. 
دویچه وله 

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9952/9/88867/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha