آرشیو
انتخاب نشریه


محمد باقر قالیباف در جلسه علنی مجلس:
شوراهای شهر به شورای شهرداری‌ها تبدیل شده‌اند

گروه سیاسی
جلسه علنی روز چهارشنبه 24 دی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور 207 نفر از نمایندگان آغاز شد و دستور کار روز گذشته مجلس به شرح زیر است:
- گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور
- گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است.
- گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است.
- گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح مواد(1) و (7) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن‌که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است.
- گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه یک‌فوریتی الحاق یک تبصره به ماده(14) قانون صدور چک مصوب 1355 و اصلاحات بعدی آن
- گزارش شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد: طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش‌وپرورش و اصلاحات و الحاقات بعدی
- گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در موردبررسی کیفیت تأمین و توزیع نهاده‌های دامی
- گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان
تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراها
در ادامه این جلسه رئیس مجلس بعد از تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراها، این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع داد.
  قالیباف: شوراهای شهر به شورای شهرداری‌ها تبدیل‌شده‌اند
رئیس مجلس همچنین در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور در پاسخ به تذکر نماینده ساری با بیان اینکه متأسفانه شوراهای شهر به شورای شهرداری‌ها تبدیل‌شده‌اند، متذکر شد قانون و نظارت و امورات شوراها بر عهده مجلس است و نباید نظارت مجلس بر شوراهای شهر و روستا به نهاد دیگری واگذار شود.
علی بابایی کارنامی، نماینده ساری در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور در اخطار قانون اساسی مستند به مواد 101 تا 106 اظهار داشت: باید قوانین انتخابات شوراها را به‌روز کنیم، ولی وقتی برای نامزدهای انتخابات شوراها آزمون قائل شویم، این کار به معنای محدود کردن افراد است که با اصل جمهوریت نظام تناقض دارد.
درنهایت نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور موافقت کردند. از 247 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، 168 نماینده به این کلیات رأی موافق داده، 64 نماینده رأی مخالف و 10 رأی هم ممتنع بود. جزئیات این طرح در روزهای آینده مجلس موردبحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
  موافقت نمایندگان با تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه 
صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نشست علنی 24 دی‌ماه موردبررسی وکلای ملت قرار گرفت.
نمایندگان نهایتا پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان طرح، با 198 رأی موافق، 28 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در جلسه با این تحقیق و تفحص موافقت کردند.
حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در نشست علنی امروز چهارشنبه (24 دی‌ماه 99) خانه ملت، طی سخنانی اظهار داشت: خانمی به نام مژگان نامداری هرکجا که آقای عظیمیان (مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان) بوده، او هم دنبالش بوده، این خانم ماهیانه 35 میلیون تومان حقوق می‌گیرد، منزلی که در سعادت‌آباد به خانم نامداری داده‌اند بر چه اساسی بوده است. در حال حاضر خواهر وی قرارداد 10 ساله با فولاد مبارکه بسته، این‌ها بر چه اساسی است؟
وی افزود: بنده فایل صوتی برخی مسئولان رادارم که می‌گویند تا انتخابات باید مدیر شرکت فولاد مبارکه حفظ شود. برای چه باید حفظ شود؟ برای پول‌هایی که باید در انتخابات مصرف شود.
موسوی لالگانی بیان کرد: 400 هزار میلیارد تومان رانت در فولاد مبارکه رخ‌داده است. اسناد آن‌هم موجود است. 
  موافقت با اصلاح طرح فهرست قوانین نامعتبر در حوزه معدن  
یکی دیگر از موضوعاتی که در جلسه علنی مجلس بررسی شد موافقت نمایندگان با اصلاح طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن جهت تأمین نظر شورای نگهبان بود.
  اعلام وصول قانون سنجش و پذیرش دانشجو
از طرفی طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در نشست علنی روز گذشته مجلس اعلام وصول شد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9960/1/89384/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha