اعتراضات گسترده در تل آویو از سر گرفته شد

نتانیاهو در پایان خط

ده ها هزار صهیونیست  ساکن بیت‌المقدس در مرکز این شهر جمع شدند و بزرگ‌ترین تظاهرات از زمان آغاز جنگ با حماس در غزه را به راه انداختند. معترضان از کابینه  بنیامین نتانیاهو می‌خواهند برای آزادی ده‌ها گروگان اسرائیلی آتش‌بس را بپذیرد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.به عبارت بهتر، آنها خواستار اعلام پایان جنگ غزه و متعاقبا، کناره‌گیری نتانیاهو از قدرت هستند. نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس به‌وضوح آگاه است که پایان یافتن جنگ غزه معنایی جز شکست مطلق صهیونیست‌ها در این آوردگاه ندارد زیرا اکنون نه‌تنها اسرای صهیونیست آزاد نشده‌اند، بلکه حماس نیز به حیات خود در غزه ادامه می‌دهد. در مقابل، حتی حامیان و شرکای رژیم اشغالگر قدس نیز قدرت حمایت مطلق از این رژیم جعلی و کودک کش را ازدست داده‌اند و کمک‌های تسلیحاتی آمریکا و متحدانش به تل‌آویو نیز نتوانسته منجر به تغییر معادلات نبرد به سود نتانیاهو شود.در چنین شرایطی غرب و رژیم اشغالگر قدس تبدیل به بازندگان جنگ غزه شده‌اند. 
 نتانیاهو فرصت و انتخابی ندارد 
در این میان، نتانیاهو صرفا باید میان بد و بدتر دست به انتخاب بزند؛کناره گیری از قدرت در همین برهه زمانی و کناره‌گیری از قدرت پس از شکست مطلق در نوار غزه! گزینه سومی در این میان وجود ندارد.ساکنان اراضی اشغالی به‌وضوح دریافته‌اند که نتیجه ادامه جنگ غزه و حتی حمله به رفح، چیزی جز افزایش تصاعدی هزینه‌های شکست اسرائیل در جنگ نیست. ضمن آنکه در صورت استمرار نسل‌کشی و درنده‌خویی آنها در غزه، دیگر آزادی اسرای صهیونیست نیز در کار نخواهد بود.  تظاهرات گسترده علیه سیاست‌های بنیامین نتانیاهو در اسرائیل، پس از عملیات طوفان الاقصی  تا حدود زیادی کاهش‌یافته و صهیونیست‌ها به خیال خود برای پیروزی در این جنگ متحد شده بودند اما اکنون‌که نزدیک به 6 ماه از آغاز جنگ می‌گذرد، بار دیگر مخالفت‌ها با نخست‌وزیر اسرائیل بالاگرفته است.همین مسئله هزاران صهیونیست را به خیابان‌ها کشانده است. تحقیر رژیم اشغالگر قدس در جنگ غزه به‌اندازه ای بالا و ملموس بوده که حتی جایی برای شنیدن توجیهات  و وعده‌های نتانیاهو از سوی ساکنان اراضی اشغالی باقی نمانده است. آن‌ها ( ساکنان اراضی اشغالی ) اکنون نسبت به دو گزاره اطمینان خاطر دارند:هیچ گونه پیروزی و دستاوردی در جنگ غزه در کار نیست و نخواهد بود و از سوی دیگر، فرسایشی شدن نبرد صرفا ضریب آسیب‌پذیری اسرائیل و وقوع رخدادهای غیرقابل‌تصور را بالا خواهد برد و دستاوردی برای تل‌آویو نخواهد داشت. 
 صهیونیست‌ها در بحران مطلق 
نتانیاهو بارها قول داده که حماس را نابود خواهد کرد و همه گروگان‌های اسرائیلی را به تل‌آویو بازمی‌گرداند، اما در دستیابی به این اهداف شکست‌خورده است. رسانه‌های غربی که در کسوت توجیه‌کنندگان و تسریع‌کنندگان جنایات نتانیاهو وارد عمل شده‌اند، می‌گویند  اگرچه گروه شبه‌نظامی حماس خساراتی متحمل شده ، اما همچنان به فعالیتش ادامه می‌دهد. از سوی دیگر، بخشی از گروگان‌های اسرائیل در غزه در جریان آتش‌بس موقت ماه نوامبر آزاد شدند اما تلاش‌های میانجی‌گران بین‌المللی برای بازگرداندن گروگان های باقی‌مانده به خانه ناموفق ماند.دلیل این عدم موفقیت، دست برتر حماس در مذاکرات است:جایی که نتانیاهو نمی‌تواند شرایط مدنظر خود را در مذاکرات به‌طرف مقابل تحمیل کند. خانواده های گروگان‌های اسرائیلی بر این باورند که زمان رو به اتمام است و برخی از آن‌ها و حامیان این خانواده‌ها فشار بر نتانیاهو را افزایش داده و تظاهرات علیه او را از سر گرفته‌اند.معترضان نتانیاهو را مسئول شکست‌های اسرائیل در جریان وقایع هفتم اکتبر و پس ازآن می‌دانند. آنها می‌گویند که اختلاف‌های سیاسی عمیق سر تصویب لایحه اصلاحات قضائی مدنظر نتانیاهو در سال گذشته اسرائیل را پیش از عملیات  حماس ضعیف کرده بود. برخی دیگر از مخالفان نتانیاهو نیز می‌گویند که تصمیم‌های نخست‌وزیر اسرائیل سبب شد به روابط دیرینه با ایالات‌متحده آسیب وارد شود.
  وضعیت قرمز در کابینه رژیم صهیونیستی 
نتانیاهو با انبوهی از اتهامات فساد روبه رو است و به همین دلیل منتقدان می‌گویند به نظر می‌رسد تصمیم‌های او بیشتر بر منافع شخصی و بقای سیاسی او متمرکزشده است .نتانیاهو تا بهار ۲۰۲۶ انتخاباتی در پیش نخواهد داشت، مگر اینکه ائتلاف او زودتر از هم بپاشد. بااین‌حال نتایج برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر انتخابات مجددا در اراضی اشغالی برگزار شود، نتانیاهو و ائتلافش از رقبایشان به‌مراتب عقب تر می‌مانند.تاکنون بسیاری از خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی از محکوم کردن علنی نتانیاهو خودداری کرده بودند تا از دشمنی با نخست وزیر  و تبدیل وضعیت گروگان‌ها به یک موضوع سیاسی اجتناب کنند اما با طولانی شدن اسارت گروگان‌ها و افزایش خشم خانواده‌هایشان، اکنون برخی می‌خواهند مسیرشان را تغییر دهند و در اعتراض گسترده روز یک شنبه هم نقش مهمی داشتند.
صف معترضان روز یک شنبه تا اطراف کنست یا ساختمان پارلمان رژیم اشغالگر و کودک کش صهیونیستی  کشیده شد و سازماندهندگان این اعتراض‌ها اعلام کردند که این تجمع‌ها را تا چند روز ادامه می‌دهند. آنها از کابینه نتانیاهو  خواستند انتخابات جدید را تقریبا دو سال زودتر از موعد مقرر برگزار کند.نتانیاهو در یک سخنرانی تلویزیونی در اواخر روز یک شنبه، گفت که آلام خانواده‌ها را درک می‌کند اما تأکید کرد که برگزاری انتخابات جدید اسرائیل را 6 تا 8 ماه فلج می‌کند و مذاکرات مربوط به گروگان‌ها را متوقف خواهد کرد! نتانیاهو در سخنرانی روز یک شنبه، گفته‌هایش را درباره حمله زمینی به رفح، شهر جنوبی غزه، تکرار کرد. او بابیان اینکه فشارهای آمریکا منصرفش نخواهد کرد، گفت: «بدون رفتن به رفح هیچ پیروزی وجود ندارد.» در مقابل، منتقدان وی می‌گویند رخدادهای غیرقابل‌پیش‌بینی و سختی در رفح منتظر صهیونیست‌هاست و حماس قطعا در این معادله، با ابتکار عمل وارد خواهد شد. به عبارت بهتر، نه‌تنها حمله به رفح منجر به نابودی حماس نخواهد شد، بلکه تل‌آویو را در شرایط بسیار پیش‌بینی‌ناپذیر و سختی گرفتار خواهد کرد.  همزمان با تظاهرات مخالفان نتانیاهو، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون ، با انتقاد از وزرای دولت به‌دلیل حمله لفظی به خانواده‌های افراد گروگان‌گرفته‌شده در غزه، خواستار انتخابات زودهنگام شد. لاپید در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «از صبح امروز، وزرای کابینه  یک‌به‌یک روی آنتن [رادیو و تلویزیون] می‌روند و به خانواده‌های ربوده‌شدگان حمله می‌کنند. عقلتان را ازدست داده‌اید؟ زنان جوان، افراد سالمند، کودکان در دوره مسئولیت شما ربوده شدند. نیمی از یک سال گذشت و شما نتوانستید آن‌ها را به خانه بازگردانید. حالا خانواده‌های آن‌ها را سرزنش می‌کنید؟ این کابینه ( کابینه نتانیاهو) ویرانگر باید برود. انتخابات فوری!»
نتانیاهو  در پایان خط
دریافت همه صفحات
دانلود این صفحه
آرشیو