آرشیو
انتخاب نشریه


روحانی در ستاد ملی کرونا:
سال آینده به واکسن داخلی می‌رسیم

رئیس‌جمهور گفت: براساس گفته مسئولین، سال آینده به واکسن ایرانی می‌رسیم و واکسیناسیون با واکسن‌های داخلی انجام خواهد شد.
به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح دیروز در جلسه ستاد ملی کرونا اظهار کرد: یک سال از دوران   ویروس کرونا سپری شده است و تا ۲۰ روز دیگر به سالگرد ورود این ویروس به کشور می‌رسیم. امسال سال بسیار سختی هم برای ما و هم برای جهانیان بود. زیرا موضوع تنها موضوع سلامت نبود اما در کنار این ویروس مسئله کسب و کار مردم هم مطرح بود، در کنار این ویروس مسئله زندگی اجتماعی هم مطرح شد، در کنار این ویروس آموزش فرزندان ما هم تحت تأثیر قرار گرفت، بنابراین یک بیماری عادی نبود و مشکلات بسیار بزرگی را در همه جهان به وجود آورد.
روحانی گفت: ما در این ماجرا تنها بودیم و کسی ما را یاری نکرد و الان هم وقتی می‌خواهیم واکسن تهیه کنیم با چه سختی‌ها و با عبور از پیچ‌های مختلف این کار را انجام دهیم، دنیا پول و بانکش آزاد است و روابط مالی و بانکی آن معمولی است ولی ما با مشکلات ویژه‌ای مواجه هستیم. اما در عین حال مردم با  همت، ایثار و فداکاری خود توانستند این یک سال را به خوبی بگذرانند.
وی ادامه داد: تمام اصرار ما این است که در این دو ماه کاری کنیم که موج چهارم صورت نگیرد، یکی از دلایل این مسئله آن است که کسب و کار مردم به‌خصوص در حوزه خدمات و گردشگری در ایام عید شرایط مناسب‌تری نسبت به سال گذشته داشته باشند تا بتوانند ضررهای گذشته را جبران کنند. اگر در این دو ماه مراعات نشود و وارد موج چهارم شویم و ناچاریم که محدودیت‌ها را اعمال کنیم.
رئیس‌جمهور گفت: از همه کسانی که نیازمندی‌های ما در بخش بهداشت، حفاظت فردی، وسایل پزشکی و اکسیژن‌سازها را تأمین کردند تشکر می‌کنم. شرکت‌های دانش بنیان تجهیزات پزشکی که خواستیم را ساختند و مردم را تنها نگذاشتند. تقریبا همپای دنیا پیش آمدیم یعنی امروز طوری نیست که بگوییم کسی مریض است اما تخت یا ICU نداریم. همه در صحنه حضور داشتند و این کار بزرگ انجام شده است.
رئیس‌جمهور گفت: در زمینه تولید واکسن وارد شدیم و حضور پیدا کردیم و قدم‌های اولیه را برداشتیم. مسئولین متخصص ما مطمئن هستند که ما در نهایت در سال آینده به واکسن می‌رسیم و واکسیناسیون با واکسن‌های داخلی ما انجام خواهد شد.
روحانی گفت: ما با دنیا تفاوت اساسی داریم. اگر دنیا می‌گوید که من توانستم از کرونا با مشکلات موجود عبور کنم، اما ادعای ما بالاتر است زیرا ما در حال تحریم و فشار از مشکلات عبور کردیم. ما از یک بانک یا صندوق بین‌المللی خواستیم برای خرید تجهیزات پزشکی وام بگیریم اما آمریکا مانع شد و جلوی ما را گرفت. یعنی جنایت حکومت قبلی آمریکا در حدی بود که جلوی درمان، واکسن، تجهیزات و گرفتن وام را گرفته بود. کشورهای دیگر این مشکلات را نداشتند.
وی ادامه داد: اگر تولید داخلی ما نبود، اگر شرکت‌های دانش بنیان و اگر فعالیت بخش‌های مختلف در داخل کشور نبود و ما نیازمند بودیم ماسک هم به ما نمی‌فروختند، دستکش هم در اختیار ما قرار نمی‌دادند، گان پرستارها را هم به ما نمی‌دادند. همه اینها در داخل تولید شد.
رئیس جمهور تصریح کرد: امروز تصمیمات خوبی گرفتیم که برخی از آن مربوط به ایام اسفند و خرید و فروش‌ها و نوروز می‌شود که بعدا برای مردم توضیح داده خواهد شد. اگر با یک موج جدیدی مواجه نشویم این مقررات می‌تواند اجرا شود به شرط اینکه همه آن‌ها در کسب و کارهای شب عید و تفریحات ایام نوروز مورد مراد قرار گرفته شود.
روحانی گفت: همچنین مصوبه دیگری داشتیم که دوستان ما توضیح می‌دهند که فردا (یک‌شنبه) آن مصوبه ابلاغ خواهد شد، نسبت به مسئله واکسن بود که چه ویژگی‌هایی چه تولید داخلی و چه خارجی، باید داشته باشد. نکاتی که مورد نظر وزارت بهداشت بود در این جلسه مورد تأکید و تأیید قرار داد و ان‌شاءالله در این چارچوب‌ها هم برای خرید واکسن و هم برای حمایت از واکسن داخلی تلاش بیشتری را خواهیم کرد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9972/3/90135/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha