آرشیو
انتخاب نشریه


فرهنگی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس:
کمیسیون تلفیق با حذف رانت‌ها منابع آن را به مردم اختصاص داد

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با حذف برخی رانت‌ها منابع آن را به‌صورت کالا یا نقدی در اختیار مردم قرار داد.به گزارش مهر، محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نشست خبری با بیان اینکه مجلس در هفته‌های گذشته لایحه مهم شوراهای حل اختلاف را بررسی و به شورای نگهبان ارسال کرد، افزود: شوراها نقش زیادی در آیین دادرسی داشته و باعث کاهش هزینه‌ها شده و از بسیاری از اطاله دادرسی‌ها جلوگیری می‌کند.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس اظهار داشت: همچنین اثرات گسترده‌ای در امور مربوط به دستگاه قضائی کشور دارند که این تغییرات ازنظر رئیس جدید قوه قضائیه در قالب لایحه به مجلس واصل شد.
فرهنگی گفت: مجلس برخی اصلاحات در مورد این لایحه را انجام داد که در صورت تبدیل آن به قانون دائمی ثباتی را برای قوه قضائیه ایجاد و همچنین برای نظام دادگستری مسیرهای جدید و چشم‌اندازهای روشنی را ترسیم و از حالت قبل خارج می‌کند. لایحه، مواد متعددی داشت و امیدواریم با همکاری دولت و قوه قضائیه به سرانجام برسد و مجلس هم در ادامه فرآیند تأثیرات خود را خواهد گذاشت.
وی با اشاره به دستور کار هفته جاری مجلس، گفت: مجلس ضمن بررسی دستور عادی در روز یک شنبه از روز سه‌شنبه وارد بررسی بودجه می‌شود، کمیسیون‌های روزهای یک شنبه و دوشنبه مباحث مربوطه را خواهند داشت.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس تأکید کرد: هر طرح و لایحه‌ای در مجلس دو مسیر برای بررسی دارد اما بودجه بااینکه دارای احکام اختصاصی در آیین‌نامه داخلی است، اما تفاوتی با سایر طرح‌ها و لوایح ندارد و کلیات آن تأیید و یا رد می‌شود.
فرهنگی افزود: کمیسیون تلفیق تلاش‌های بسیار و ویژه‌ای برای حذف برخی رانت‌ها و همچنین برخی مسائلی که می‌توانست موجب نگرانی باشد مانند بحث دارو، نهاده‌های دامی و مواد خوراکی داشت و آن‌ها را با مسئولیت‌های مشخص در اختیار دستگاه‌های مرتبط ذی‌ربط و عوامل آن قرار داد همچنین در مراحل دیگر لازم بود رانت را حذف کند که این کار را انجام  و منابع آن را در اختیار مردم قرار داد.
وی تأکید کرد: البته راهکاری که کمیسیون تلفیق ارائه کرد این بود که این کمک تبدیل به کالا شود و در اختیار مردم قرار گیرد اما با توجه به ابهاماتی که وجود داشت زمینه برای اینکه بخشی در تلفیق و بخشی موکول به صحن شود و نهایی شود، فراهم شد اما وجه مشترک این است که یا به‌صورت کالا یا نقدی در اختیار مردم قرار گیرد.سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس به فرآیند بررسی بودجه در صحن مجلس پرداخت و خاطرنشان کرد: مجلس پس از تصویب کلیات بودجه وارد جزئیات شده و در جزئیات روال آیین‌نامه مشخص است و مانند سابق در صحن بررسی می‌شود.
فرهنگی با بیان اینکه البته احتمال دیگر رد است که در رد برخلاف سایر لوایح و طرح‌ها از صحنه رسیدگی حذف نمی‌شود بلکه به دولت برمی‌گردد و دولت دو هفته فرصت دارد آن را بازنگری کرده و در صورت بازنگری و ارسال به صحن این بار به‌جای ارجاع به کمیسیون‌ها یا کمیسیون تلفیق بودجه به‌صورت مستقیم در صحن بررسی می‌شود، افزود: چنانچه در صحن بررسی و تأیید شد، جزئیات آن در کمیسیون تلفیق و مجدداً در صحن بررسی می‌شود اما اگر مجلس در همان مرحله هم با کلیات موافقت نکرد، فرصتی باقی نیست و به‌صورت سه دوازدهم در مجلس تصویب خواهد شد یا دولت اگر لایحه ارائه کرد، دولت محدودیت به سه دوازدهم را ندارد.وی اظهار داشت: این مسیر رسیدگی به بودجه ازنظر شکلی است که در آینده و هفته جاری تکلیف آن را روشن خواهیم کرد.
فرهنگی در مورد سه شیفته شدن جلسات علنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه، گفت: بررسی بودجه به‌صورت سه شیفت در اختیار هیئت‌رئیسه است و مجلس در سایر جلسات علنی حداکثر می‌تواند ۴ ساعت داشته باشد اما در مورد بودجه حداقل ۴ ساعت است یعنی می‌تواند در شیفت دوم و هم به‌صورت سه شیفته بررسی شود و به پیشرفت بحث‌ها بستگی دارد و اگر کند باشد در سه شیفت بررسی خواهد شد.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9972/2/90139/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha