آرشیو
انتخاب نشریه


بازخوانی جنایات پهلوی به مناسبت دهه فجر(1)
کارتل تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر در دربار پهلوی

مصطفی هدایی
رژیم پهلوی که از 1304 تا 1357 بر سرمایه‌های کشور حکمرانی می‌کرد، مجموعه‌ای از فسادها و جنایاتی را در خود به یادگار گذاشت که با پیروزی انقلاب اسلامی، این رژیم مافیایی و وابسته به غرب برای همیشه نابود شد. پس از 42 سال از سقوط پهلوی، جریانی در رسانه‌ها سعی دارد تا با بزک کردن و تطهیر حکومت رضاشاه و محمدرضا، آن دوران را دوره پیشرفت و توسعه کشور در تمامی ابعاد نشان دهد و با به تصویر کشیدن تصاویر و کلیپ‌هایی از برخی از خیابان‌ها، میدان‌ها، جشن‌ها و ...، انقلاب اسلامی را واپسگرا و مخالف پیشرفت معرفی کنند. 
این در حالی است که در نزدیک به نیم‌قرن زمامداری پهلوی‌ها در ایران، بحران‌های زیرساختی در تمامی ابعاد به گزارش تاریخ‌نگاران وجود داشت. لیست بلندبالایی از جنایات و فسادهای خاندان پهلوی نشانگر، خاندانی جنایتکار و مافیایی دارد. در اولین شماره از پرونده جنایات پهلوی به موضوع قاچاق مواد مخدر می‌پردازیم. پهلوی بزرگ‌ترین کارتل توزیع و ترانزیت مواد مخدر در ایران را مدیریت می‌کرد که تبعات گسترش و توزیع مواد مخدر تا به امروز گریبان‌گیر کشور بوده است. 
در کنار جنایاتی مانند قتل عام، کشتار مردم، جنایات سازمان‌یافته، آدم‌ربایی و قاچاق انسان، روسپیگری و ... معضلات اجتماعی ناشی از اعتیاد، جامعه را به دره فساد و بزهکاری پرتاب کرده بود. 
یکی از کار ویژه‌های انقلاب اسلامی مبارزه آهنین با تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر بود، اقداماتی که در دوره پهلوی با حضور اعضای این خاندان در حوزه مواد مخدر به‌کلی کنار گذاشته شده بودند. 
رضا میرپنج؛ بنیان‌گذار حکومت پهلوی خود معتاد به تریاک بود. در دوره پهلوی اول فروش و استعمال مواد مخدر به‌عنوان تهدید برای جامعه محسوب نمی‌شد و خشخاش کشت و تولید فراوان می‌شد. استعمال این ماده در میان اعیان به‌تدریج به طبقات پایین جامعه نیز کشیده شد و کشور را وارد وادی خطرناک اعتیاد کرد. 
در دوره پهلوی دوم، قاچاق سازمان‌یافته انواع مواد مخدر توسط اعضای خاندان پهلوی به‌صورت گسترده صورت می‌گرفت و آبروریزی بین‌المللی برای ایران به همراه داشت. حسن قریشی از نزدیکان دربار و شاه به دلیل نگهداری و حمل مواد مخدر دستگیر شد و باعث شد تا حکومت ایران متهم به قاچاق مواد مخدر به اروپا شود. در کنار این گزارش روزنامه لوموند فرانسه درباره نقش اشرف پهلوی؛ خواهر شاه در قاچاق مواد مخدر، پشت پرده کارتل مواد مخدر را در ایران به تصویر کشید. اشرف پهلوی بارها چمدان‌های مملو از هروئین را از فرودگاه‌های اروپایی انتقال می‌داد و به خاطر مصونیت دیپلماتیک، پلیس فرودگاه قادر به مقابله با آن نبود ولی یک‌بار در زوریخ چمدان‌های هروئین یک افتضاح بین‌المللی به‌همراه داشت.
روزگاری که فقط اسما با مواد مخدر مبارزه می‌شد، اعضای خاندان پهلوی رسما مروج استعمال آن در میان اقشار مختلف جامعه به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده و جوان بودند. 
کارتل قاچاق مواد مخدر در خاندان پهلوی شامل اشرف، غلامرضا، محمودرضا و حمیدرضا می‌شد. اقدامات جسورانه اشرف در ترانزیت مواد به خارج از کشور و همچنین مدیریت توزیع گسترده و ارتباط با سر شبکه‌های قاچاق در داخل و خارج حتی شاه رابه وحشت انداخته بود. غلامرضا پهلوی در برابر افسران شهربانی که برحسب وظیفه به مبارزه با قاچاق مواد مخدر می‌پرداختند، با پرخاش و توبیخ رفتار می‌کرد. 
حمیدرضا پهلوی که خود نیز معتاد به هروئین بود، به تولید هروئین در داخل کشور پرداخت و به یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان آن در منطقه و جهان تبدیل شد. فردوست در بخشی از کتابش آورده است: « اشرف قاچاقچی بین‌المللی بود و به‌طور مسجل عضو مافیای آمریکاست. او به هر جا که می‌رفت دریکی از چمدان‌هایش هروئین حمل می‌کرد و کسی هم جرئت نمی‌کرد آن را بازرسی کند.»
اشرف پهلوی که حسین فردوست او را «شیطان اشرف» نام نهاده بود، یک قمارباز حرفه‌ای بود و مشاغل بالای مملکت از سفارت تا وزارت را با گرفتن مبالغ کلان و استفاده از رانت دربار دست‌به‌دست می‌کرد. 
مجله اشپیگل در گزارشی از کشت مواد مخدر در ایران از وجود 12 هزار هکتار کشتزار خشخاش متعلق به خاندان سلطنتی پرده برداشت. بخش عمده‌ای از قاچاق مواد مخدر با مدیریت اعضای خاندان پهلوی و سران و مقامات رژیم بود و دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و شهربانی نیز به‌راحتی از کنار گزارش‌های مرتبط با ترانزیت و توزیع مواد در داخل می‌گذشتند. 
تریاک، هروئین، ال اس دی، کوکائین و ده‌ها مواد مخدر دیگر در دوره پهلوی‌ها در میان جوانان توزیع و مصرف می‌شد و جوانان ایرانی به‌جای تلاش به سمت علم‌اندوزی و توسعه کشور در چنگال اعتیاد، فساد و هرزه‌گی گرفتار شده بودند. جنایاتی که پهلوی‌ها نقش اصلی را در گسترش آن داشتند و به بیان دیگر کارتل و مافیای انحصاری تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر در اختیار دربار پهلوی قرار داشت.

آدرس مطلب http://paper.resalat-news.com/newspaper/page/9972/2/90140/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha